Kossuth erdővidéki kapitánya

2013. szeptember 21., szombat, Közélet

Süli Attila magyarországi hadtörténész Bibarcfalván és Baróton tartott előadása középpontjába Borbáth László huszárkapitány alakját helyezte, aki az 1848–49-es forradalom és szabadságharcban a régióból toborzott alakulatával vett részt Háromszék önvédelmi harcaiban.
 

Süli Attila Kossuth Lajos erdővidéki kapitánya: Bor­báth László címmel nemrég megjelent kötete kapcsán mutatta be a kivételes katonai és közéleti életpályát. Az alig tizenöt esztendős korában közvitéznek álló Bor­báth háború híján – ahol kitüntet­hette volna magát – lassan haladt a ranglétrán: 1829-től 1848-ig mindössze az őrmesteri fokozatot érte el. Képességeire a forradalom kitörését követően figyeltek fel, ekkor vált hadnaggyá, majd kizárólag erdővi­dékiekből álló szabad lovascsapatának megszer­vezé­sét követően főhad­naggyá, végül kapitánnyá. Irányítása alatt a csapat sikereket ért el, részt vettek a hévízi, tö­mö­si, kökösi, sepsiszentgyör­gyi, eresztevényi csatákban. A sza­badságharc le­verését köve­tően vizsgálati fogságba került, de nem ítélték el, sza­badon bocsátották. 1854-ben bele­ke­veredett a Török–Gálffy-féle szervezkedésbe, ezért előbb halálra ítélték, de ké­sőbb büntetését sánc­mun­kára változtatták. Az am­nesztiával szabadult, s idő­vel rehabilitált Borbáth köz­tisztséget töltött be, ké­sőbb Bibarcfalván gaz­dál­kodott.
Bibarcfalván a magyar­országi törénész a Búzavirág csoport, az iskolások és a falubeli érdeklődők részvételével megkoszorúzta Bor­báth László sírját. Erdővidék Múzeumának vezetője, Demeter László a főhajtást követően arról számolt be: meglepetten tapasztalta, a néhány éve újraállított sírkő nem volt elég jelzés a bibarc­falviaknak, hogy arra a sír­halomra vigyázzanak. „Sem Bibarcfalván, sem itt, Erdővidék Múzeumában nem rejtem véka alá felháborodásomat: sajnálatos, hogy némelyek nincsenek tekintettel múltunkra, s a falu egyetlen 1848-as síremlékére nem vigyáznak, hanem kisajátítják, és sírkeretet helyeznek rá. A falu egyik legjelesebb szülöttjének emlékét a bibarcfalviaknak mél­tóképp kellene őrizniük” – mondotta Demeter.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 525
szavazógép
2013-09-21: Közélet - Váry O. Péter:

Székely határőrség: konferencia és múzeum

Csikány Tamás történész, a magyarországi Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára kezdeményezésére került sor A székely határőrzés évszázadai című, a Székely Nemzeti Múzeumban tegnap zajlott tudományos konferenciára, mely alkalommal Tamás Sándor megyeitanács-elnök bejelentette: létrehozzák a Lábas Házban a Székely Határőrség múzeumát.
 
2013-09-21: Közélet - Fekete Réka:

Sokszínűség a civil sétányon

Többek között gidófalvi lecsót és zakuszkát, uzoni lekvárt és ecetes paprikát lehetett vásárolni a Sepsi Református Egyházközség nőszövetsége asztalánál, almalevet kóstolni az árkosi Fészekrakó Egyesület friss kerti zöldségekkel diszített standjánál tegnap Sepsiszentgyörgyön a Civil Napok alkalmából berendezett sétányon.