A tragikus washingtoni eseményeket követően az Egyesült Államokban ismét felélénkült a vita a fegyvervásárlást megelőző háttérellenőrzések szigorításáról. Szeptember 16-án Aaron Alexis tüzet nyitott a haditengerészet parancsnokságán az amerikai fővárosban. A lövöldözésben tizenkét ember vesztette életét.
A támadást követően ismét felszólaltak azok, akik a fegyvertartás korlátozását követelik – köztük maga az elnök is. Barack Obama szerint a fegyvervásárlást megelőző háttérellenőrzések szigorításával megelőzhetőek lennének az ehhez hasonló tragikus események. „Az a tény, hogy nem elég szilárd a háttérellenőrző rendszerünk, még sebezhetőbbé tesz bennünket a hasonló tömeges lövöldözésekkel szemben” – mondta Obama.
A törvényhozásban már több alkalommal is sikertelenül próbálták meg átvinni a háttérellenőrzések és a fegyverviselést szabályozó törvények jelentős mértékű szigorítását. „Nem tudom, mikor elég az elég” – mondta el Dianne Feinstein demokrata szenátor, aki a newtowni tragédiát követően tett sikertelen erőfeszítéseket a fegyvertartás jogi szabályozásának szigorítására. Szerinte a mostani esemény sem fogja meggyőzni a Kongresszusban a republikánusok többségét és azt a néhány demokratát, aki továbbra is a fegyvertartás fokozottabb korlátozása ellen foglal állást.
Az utóbbi időszakban valóban egymást érik a hasonló tragikus események az Egyesült Államokban, a fegyverviselés szabadságát támogatók szerint azonban a háttérellenőrzések hiánya egyáltalán nem okolható ezért. Az ellenőrzésekkel ráadásul nem is tudják kiszűrni azokat, akik később potenciális veszélyt jelenthetnek. A mostani elkövetőt, Aaron Alexist ismerősei csendes és félénk embernek írták le, akit ugyan többször letartóztattak már fegyverekkel kapcsolatban, és a haditengerészeti szolgálata alatt is elmarasztalták kötelességszegésért, de végül minden esetben felmentették. A háttérellenőrzések ellenzői szerint őt sem tudta volna kiszűrni a rendszer, ahogyan erre már korábban is volt példa.