Egyesült ÁllamokMi legyen a fegyverekkel?

2013. szeptember 23., hétfő, Kitekintő

A tragikus washingtoni eseményeket követően az Egyesült Államokban ismét felélénkült a vita a fegyvervásárlást megelőző háttérellenőrzések szigorításáról. Szeptember 16-án Aaron Alexis tüzet nyitott a haditengerészet parancsnokságán az amerikai fővárosban. A lövöldözésben tizenkét ember vesztette életét.
 

A támadást követően ismét felszólaltak azok, akik a fegyvertartás korlátozását követelik – köztük maga az elnök is. Barack Obama szerint a fegyvervásárlást megelőző háttérellenőrzések szigorításával megelőzhetőek lennének az ehhez hasonló tragikus események. „Az a tény, hogy nem elég szilárd a háttérellenőrző rendszerünk, még sebezhetőbbé tesz bennünket a hasonló töme­ges lövöldözésekkel szemben” – mondta Obama.
A törvényhozásban már több alkalommal is sikertelenül próbálták meg átvinni a háttérellenőrzések és a fegyverviselést szabályozó törvények jelentős mértékű szigorítását. „Nem tudom, mikor elég az elég” – mondta el Dianne Feinstein demokrata szenátor, aki a newtowni tragédiát követően tett sikertelen erőfeszítéseket a fegyvertartás jogi szabályozásának szigorítására. Szerinte a mostani esemény sem fogja meggyőzni a Kongresszusban a republikánusok többségét és azt a néhány demokratát, aki továbbra is a fegyvertartás fokozottabb korlátozása ellen foglal állást.
Az utóbbi időszakban valóban egymást érik a hasonló tragikus események az Egyesült Álla­mok­ban, a fegyverviselés szabadságát támogatók szerint azonban a háttérellenőrzések hiánya egyáltalán nem okolható ezért. Az ellenőrzésekkel ráadásul nem is tudják kiszűrni azokat, akik később potenciális veszélyt jelenthetnek. A mostani elkövetőt, Aaron Alexist ismerősei csendes és félénk embernek írták le, akit ugyan többször letartóztattak már fegyverekkel kapcsolatban, és a haditen­gerészeti szolgálata alatt is elmarasztalták kötelességszegésért, de végül minden esetben felmentették. A háttérellenőrzések ellenzői szerint őt sem tudta volna kiszűrni a rendszer, ahogyan erre már korábban is volt példa.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 482
szavazógép
2013-09-23: Kitekintő - :

Önállósodási mozgalmak Európában

Nemrég több százezer ember alkotott 400 kilométeres élőláncot Katalóniában, így fejezve ki támogatását a spanyol régió függetlensége és egy erről szóló népszavazás megrendezése iránt. Európa számos országában találkozunk önállósulást szorgalmazó erőkkel – írta összeállításában a Die Welt.
 
2013-09-23: Kitekintő - :

Visszasírják Hongkongot a britek?

Peking képes nemzetbiztonságának szavatolására, nem fogja megengedni külső erők beavatkozását Hongkong ügyeibe – jelentette ki a kínai külügyi szóvivő azután, hogy hongkongi lapjelentések szerint a brit titkosszolgálat fokozta kémtevékenységét 1997 után, amikor a város visszakerült Kínához.