A külhoni sajtó helyzetét elemezték

2013. szeptember 24., kedd, Világfigyelő

Nyolcadik küldöttgyűlését tartotta a Külhoni Magyar Újságíró Egyesületek Konvenciója (KÁMÚEK) múlt hét végén, ezúttal a szlovákiai Dunaszerdahelyen.

Az erdélyi, vajdasági, kárpátaljai és horvátországi tagszervezetek küldöttei mellett muravidéki és felvidéki magyar szerkesztőségek képviselői is részt vettek a tanácskozáson, melynek fő témája a Kárpát-medencei magyar sajtó szerepe és jelentősége volt. A jelenlévők jó jelként értékelték, hogy a különböző nézeteket valló szlovákiai szerkesztőségek képviselőinek sikerült egy asztalhoz ülniük, még akkor is, ha a Felvidéken még nem alakult szakmai szervezet.
A KÁMÚEK ülésén a különböző nemzetrészek sajtósai vázolták a hazai sajtó helyzetét, különös hangsúlyt fektetve a nehézségekre, a magyar nyelvű képzés hiányára és a támogatások preferenciális elosztására. A felvidéki állapotok sorjázása közben felmerült a magyar újságírók érdek-képviseleti egyesületének hiánya és a magyar nyelvű szakmai képzés hiánya. Az előadók az egész felvidéki magyar médiát érintő fajsúlyos, negatív jelenségként értékelték, hogy az országban nincs a gyakorlati elvárásoknak is megfelelni képes magyar újságíróképzés, a szakmai továbbképzés hiányának következményei egyre inkább érzékelhetőek a szakmán belül. Az erdélyi küldöttek jelezték, a külhoniaknak megfelelőbb lenne a kolozsvári képzés, mert olcsóbb, mint a budapesti, és kevésbé fenyeget azzal a lehetőséggel, hogy a végzettek nem térnek haza.
Az erdélyiek hangoztatták annak fontosságát, hogy az önkormányzatok a közérdekű információ szórásáért cse­rében támogassák a sajtót, ugyanakkor ne legyenek korlátozó elvárásaik.
A tanácskozás után született záró­nyilatkozatban a résztvevők fontosnak tartották, hogy az illetékes magyar állami intézményekkel és a külhoni ma­gyarok politikai képviselőivel karöltve minél előbb készüljön el a kisebbségi magyar média zökkenő­mentes mű­kö­dését szavatoló hosszú távú támogatási stratégia, amely pontosítaná a határon túli magyar sajtónak szánt pénzösszegek odaítélésének és folyósításának szempontrendszerét és alapelveit. A KMÚEK úgy ítéli meg, a támogatási rendszer­nek szavatolnia kell azt, hogy a Kárpát-medence minden magyarlakta régiójában a közhasznú információk, a kulturális tartalmak anyanyelven is hozzá­férhetőek maradjanak mindenki szá­mára. A sajtó nem szakmai szempontokat követő támogatása sajtópiaci torzulásokhoz vezethet, és megfosztja a ma­gyar közösségeket a tájékozódás­hoz való joguktól.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 702
szavazógép
2013-09-24: Sport - :

Első a Dorco (Minifoci )

Hat forduló után már csak a Dorco százszázalékos a sepsiszentgyörgyi A-osztályos kispályás labdarúgó-bajnokságban.
2013-09-24: Világfigyelő - :

Koalíciós partnert keres Merkel szövetsége (Németország)

Az Angela Merkel (felvételünk) vezette konzervatívok győztek a németországi parlamenti (Bundestag-) választáson, és csupán öt mandátummal maradtak el az abszolút többségtől. A Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a bajor testvérpárt, a Keresztény-szociális Unió (CSU) szövetsége a szavazatok 41,5 százalékát szerezte meg, ez 311 mandátumot jelent a 630 fős Bundestagban.