Egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásaEurópai petíció

2013. szeptember 25., szerda, Közélet

Az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatása ügyében petíciót nyújtott be az Európai Parlamenthez (EP) Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke, Erdélyi Géza, a Szlo­vákiai Református Keresztyén Egyház volt püspöke, valamint Sándor Krisztina, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács ügyvezető elnöke.

Azt kérik, az EP szólítsa fel Romániát: az egyházi ingatlanok tekintetében tartsa be az uniós csatlakozáskor vállalt kötelezettségeit, a már visszaadott egyházi tulajdonokat ne vegye vissza jog szerinti gazdáiktól. Romániában a képviselőház emberjogi, vallás- és kisebbségügyi bizottságának ülésén a képviselők tegnap egyhangúlag kedvezően véleményezték az RMDSZ által benyújtott, az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásáról szóló törvénykezdeményezést.
Tőkés László EP-képviselő meghívására Erdélyi Géza ny. református püspök (Felvidék), Lomnici Zoltán, az Emberi Méltóság Tanácsának (EMT) elnöke, Kató Béla, az Erdélyi Re­formátus Egyházkerület püspöke, Bálint Benczédi Ferenc, az Erdélyi Unitárius Egyház püspöke, valamint Fazekas László, a Szlovákiai Refor­mátus Keresztyén Egyház püspöke vett részt tegnap Brüsszelben a felvidéki és erdélyi magyar egyházi ingatlanok visszaszolgáltatása ügyében szervezett közmeghallgatáson. A rendezvényen elhangzott, Románia uniós csatlakozásakor vállalta, hogy rövid időn belül elbírálja a magyar egyházak visszaszolgáltatására vonatkozó igényét, azonban a kérelmek csupán mintegy fele került napirendre, és az esetek jelentős részében nem történt meg a tényleges birtokbavétel sem. Felvidéken a visszaszolgáltatási kérelmek több mint harminc százaléka elbírálatlan, ezzel pedig a református egyház működését jelentős mértékben korlátozzák.
Tavaly novemberben Tőkés László kezdeményezésére Sándor Krisztina, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács ügyvezető elnöke, valamint dr. Erdélyi Géza és dr. Lomnici Zoltán petíciót nyújtott be az erdélyi magyar egyházi ingatlanok visszaadása tárgyában. Az EP szakbizottsága a petíciót iktatta, azonban nyilvánvaló politikai okok miatt nem kívánja bizottsági vitára bocsátani a dokumentumot. A tegnapi közmeghallgatáson arról döntöttek, az erdélyi magyar történelmi egyházak vezetői memorandumban fordulnak az EU vezetőihez, valamint az EP Petíciós Szakbizottságához, az EMT elnöke pedig az egyházak felkérésére az Európai Unió Bíróságához intéz beadványt az elkobzott ingatlanok ügyében.
Tegnap a román képviselőház emberjogi, vallás- és kisebbségügyi bizottságának ülésén a képviselők el­fogadták azt a törvényjavaslatot, amely korábban a szenátusban és minden bizottságban elbukott. „Az RMDSZ és az általa képviselt magyar közösség és egyházaink számára nagyon fontos törvényről van szó, ezért minden kis eredmény számít. Úgy vélem, hogy szinte a lehetetlenből hoztuk vissza. Ez egy nagyon apró, de jóleső siker” – mondta Markó Attila. A törvény kezdeményezője szerint az említett bizottság tagjai megértették az egyházi ingatlanok visszaszolgáltatásáról szóló törvény fontosságát és szükségességét, és úgy véli, ezek alapján a jelentéstevő bizottságnak is meg kellene értenie, még akkor is, ha erre jelenleg nincs politikai akarat. „Az RMDSZ azt is támogatni tudja, hogy ez a törvényjavaslat kiegészüljön a görög katolikus és az ortodox egyház közötti ingatlanvita megoldási javaslatával. Számunkra az a fontos, hogy akár önálló formában, akár kiegészítve, de a mi javaslataink helyet kapjanak, hiszen ezáltal valósulhat meg az egyházi intézményrendszer ingatlanjainak restitúciója. A miniszterelnök erre tett ígéretet, mi pedig azt szeretnénk, ha betartaná szavát” – mondta Markó Attila. Hozzátette, nincsenek illúziói, csodában sem bízik, de a bizottsági ülés sikere arra ösztönzi, hogy továbbra is mindent megtegyen annak érdekében, hogy a törvény­tervezetnek a képviselőházban jobb sorsa legyen, mint a szenátusban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 726
szavazógép
2013-09-25: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Alapélelmiszer rászorulóknak

Havi négyszáz lejnél kevesebb járandóságú nyugdíjasok, fogyatékkal élők, szociális segélyre jogosultak, valamint munkanélküliek részesülnek idén is uniós élelmiszersegélyben, a Háromszéket megillető támogatás összértéke ezúttal közel hárommillió lej. A térségünkben élő kedvezményezettekhez a helyi önkormányzatok révén jut el az alapélelmiszer-támogatás.
 
2013-09-25: Közélet - :

Verespatak: tíz éve készülnek jelentések

A Külügyi Hírszolgálat (SIE) az elmúlt tíz évben több tucat tájékoztatást készített el Verespatakkal kapcsolatban, melyeket az államelnöknek, a kormányfőnek és a gazdasági minisztériumnak küldött el – jelentette ki Teodor Meleşcanu, a hírszolgálat vezetője.