Hírsaláta

2013. október 2., szerda, Belföld

ŐSZ, ÁREMELKEDÉSEKKEL. A földgázért október elsejétől a lakosság egy, az ipari fogyasztók két százalékkal fizetnek többet, de az ipari fogyasztók költségének növekedése továbbgyűrűzik, és beépül többek között az élelmiszerek árába.

Ugyancsak október elsejétől az egyetemisták kb. tíz százalékkal többet fizetnek a diákszállásokon, s sok egye­te­men megemelték a tandíjat is. A szülőknek más terheket is vi­selniük kell: napi kétszázalékos büntetőkamatot rónak ki, ha késnek a telekadó, ingatlanadó és gépkocsiadó kifizetésé­vel, és 66 százalékkal nőhet az útadó. A hideg beálltával érzi meg a lakosság, hogy már július elsejétől a házi fogyasztók nyolc, az ipariak három százalékkal többet fizetnek a gázért. (Ziare.com)
ELTŰRJÜK EGYMÁST. A bukaresti román–magyar labdarúgó-mérkőzés után, 1050 ember megkérdezésével készí­tett  felmérést az Adevărul napilap felkérésére az INSCOP Research közvélemény-kutató intézet. A megkérdezettek 29,2 százaléka tartotta jónak, 29,1 százaléka rossznak a román–magyar vi­szonyt, 37,3 százalék pedig a „sem jó, sem rossz” válasszal írta le a kapcsolatokat. A felmérés szerint a többség elutasítja a székely zászló használatát. A megkérdezettek 54,9 százaléka vél­te úgy, hogy nem kellene megengedni, és csak 6,1 százalékuk tenné ezt lehetővé bármilyen körülmények között. A válaszadók 18,2 százaléka csak a román zászlóval együtt engedné meg a székely zászló kitűzését, 11,8 százaléka pedig csak a középületeken nem látná szívesen az aranysávos kék lobogót. A kutatásból kiderül, hogy azok a válaszadók, akik ismernek magyar nemzetiségű embereket, lényegesen nagyobb arányban vélik jónak a kapcsolatokat.
PONTA ISMÉT A PLÁGIUM BŰNÉBE ESETT. Nem csak a doktori disszertációját másolta a miniszterelnök – állítja a Népi Mozgalom Párt alelnöke. Adrian Papahagi szerint Victor Ponta egyik könyvében nagy szövegrészeket vett át francia szerzők művéből a forrás megjelölése nélkül. A kormányfő a Felelősség a nemzetközi humanitárius jogban című tanulmánykötet egyik társszerzője; Papahagi sze­rint Ponta szóról szóra lefordított szövegrészeket, ráadásul kínos fordítási hibákat követett el. A miniszterelnök a forrást nem jelölte meg. Papahagi felszólította Victor Pontát, ismerje el az újabb plágiumot, és mondjon le doktori címéről. A miniszterelnök plágiumának bizonyítékait Papahagi az internetre is felöltötte. Mint ismert, korábban több tudomá­nyos szaktestület megállapította, hogy a kormányfő plagizált a doktori disszertációjában. Címét azonban nem vonták vissza, mert az oktatási minisztériumnak alárendelt ellenőrző bizottság más következtetésre jutott. (Evenimentul zilei)
SCHENGENI CSATA. Valóban elképzelhetetlen, hogy Románia és Bulgária megfelelően védené a schengeni határokat. Ennek a két országnak eleve be sem kellett volna lépnie az EU-ba, és ma már nyilvánvaló az is, hogy több, 2004-ben csatlakozott ország, köztük Magyarország belépése is elhamarkodott volt. A romákat pedig vissza kell küldeni oda, ahonnan jöttek. Egyetlen szerződés sem jogosít fel ugyanis senkit arra, hogy egy másik tagállam szociális rendszerével tartassa el magát, zavarja a közrendet és veszélyt jelentsen a közegészségre – minderről Laurent Fabius francia külügy­miniszter beszélt a France Inter rádiónak. Traian Băsescu román államfő elítélte a „francia hazugságot”. Szerinte éppenséggel Franciaországnak kellene lehívnia európai uniós pénzeket a romák helyzetének javítása érdekében. Közölte, hogy októberben tárgyalni akar francia kollégájával a kérdésről.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 517
szavazógép
2013-10-02: Belföld - Demeter J. Ildikó:

Belföldi hírek

Véletlen egybeesések sorozata?
Vélhetően közvetlen kapcsolat van a székelyföldi politikusok nyilatkozatai, politikai megnyilvánulásai és az ellenük elindított bűnvádi eljárások között – jelentette ki tegnap a szenátusban Tánczos Barna.
2013-10-02: Közélet - Demeter Virág Katalin:

Falvak maradtak postás nélkül

Postai szolgáltatások nél­kül maradt tegnaptól a megyeszékhelyi Szemerja negyed, miután az ott működő, 2-es számú hivatalt a Román Posta által indított átszervezési hullám következtében október elsejével bezárták.