Az ENSZ Népesedési Alapja és az idősek érdekvédelmével foglalkozó HelpAge International nemzetközi szervezet első ízben adta ki idén, az idősek világnapján a Föld lakosságának elöregedésével foglalkozó jelentését (The Global AgeWatch Index). A dokumentum az idősek társadalmi és gazdasági jóléte alapján rangsorolja helyzetüket a világ 91 országában, így a Földön élő 900 millió idős ember 89 százalékának helyzetéről nyújt átfogó képet.
Térségünk országai közül Románia a 48., Szlovákia a 47., míg Ausztria a 11., Csehország pedig a 25. helyen áll, Magyarország a negyvenedik.
A dokumentum szerint a gazdag nemzetek általában jobban felkészültek: a globális ranglistát Svédország vezeti, amelynek nyugdíjrendszere éppen centenáriumát ünnepli, és mind a társadalmi támogatás, mind az iskolai végzettség, mind az egészségügyi feltételek biztosítása tekintetében kiemelkedik a többiek közül. Az élbolyban szerepel Norvégia, Németország, Hollandia és Kanada is. Az Egyesült Államok a nyolcadik helyen áll.
„A világ gyorsan öregszik – a hatvan éven felüliek száma máris meghaladta az öt éven aluliakét, és 2050-re felülmúlja a 15 éven aluli gyerekekét. Az öregedés témája ugyanakkor folyamatosan kiszorul a globális és a nemzeti napirendi kérdések közül” – idézte a The Daily Telegraph online kiadása Silvia Stefanonit, a HelpAge International vezetőjét.
A nonprofit szervezet felhívta a figyelmet arra, hogy sok kormány nem foglalkozik az elöregedő lakosság problémájával. A jelentés kiemelte, hogy a leggyorsabban öregedő országokban, Jordániában, Laoszban, Mongóliában, Nicaraguában és Vietnamban, amelyek a ranglista második felében szerepelnek, 2050-re megháromszorozódik az idősek száma.
A jelentésből az is kiderül, hogy a korlátozott forrásokkal rendelkező, szegényebb országokban nem feltétlenül rosszabb az idősek helyzete, az utóbbi két évtizedben ugyanis például Ázsia, Afrika és Latin-Amerika egyes országaiban a kormányok számottevően cselekedetek a nyugdíjas korúak gazdasági és egészségügyi körülményeinek javításáért. „A pénz nem minden” – olvasható a jelentésben, amelynek szerzői rámutatnak, hogy a fejlett gazdaságú G20-ak országai is szóródnak a listán, továbbá hogy a közéjük sorolt Brazília (31.), Oroszország (78.), India (73.), Kína (35.) és Dél-Afrika (65.) lejjebb szerepel az indexben, mint Uruguay (23.) és Panama (30.).
A Global AgeWatch Index összeállítói felhívták a figyelmet arra, hogy az idősek számának emelkedése gazdasági és társadalmi következményekkel jár, amelyekre a világnak fel kell készülnie. Hangsúlyozták, hogy a felkészülést nem lehet elég korán kezdeni.
A kontinensek közül Európában a legmagasabb a hatvan év felettiek aránya: a földrész teljes lakosságának 22 százaléka. 2050-re ez az arány várhatóan 34 százalékos lesz, így továbbra is Európa marad a „legöregebb” kontinens. A régión belül 2050-re Dél-Európa lakosságának várhatóan 38 százaléka lesz 60 éven felüli, Nyugat-Európáé 34 százalékban, Kelet-Európáé 33 százalékban, Észak-Európáé pedig 30 százalékban lépi túl a hatvanat.
Az index készítői jelezték, hogy ezentúl évente közzéteszik újabb jelentésüket, amelyet idővel minden országra szeretnének kiterjeszteni, és az adatokat nemenként is bontani akarják. (MTI)