A Szlovákiában november 9-én esedékes megyei választások után dönti el a Magyar Közösség Pártja (MKP), hogy indít-e saját jelöltet a jövő évi államfőválasztáson – közölte Berényi József, a felvidéki magyar párt elnöke.
Az MKP elnöke a TA 3 szlovák hírtelevízió politikai vitaműsorában az államfőválasztásról szólva elmondta, hogy fontolgatják saját jelölt indítását. Rámutatott: a Romániában és Szerbiában élő magyar közösségeknek már voltak saját államfőjelöltjeik, s ez lehetőséget adott számukra, hogy a választások során más szempontból is rávilágítsanak a kisebbség gondjaira. Berényi nem zárta ki azt sem, hogy az MKP végül mégis a már ismert jelöltek valamelyikét támogassa, de – tette hozzá – erről vagy az MKP esetleges saját jelöltjéről a megyei választásokat követően dönt a párt.
Szlovákiában 2014 tavaszán tartják a következő államfőválasztást, eddig nyolc, részint a jelenlegi ellenzékhez kötődő, részint független jelölt jelezte indulását. Ivan Gašparovič jelenlegi államfő már a második megbízatási időszakát tölti, így újból nem indulhat. A választások legesélyesebb feltételezett jelöltjeként Robert Fico kormányfőt, a baloldali Irány – Szociáldemokrácia elnökét tartja számon a pozsonyi sajtó, ő azonban eddig még nem erősítette meg indulási szándékát.
A politikai vitaműsorban a közelgő elnökválasztások mellett terítékre került még Pozsony és a régió többi európai uniós tagországának súlya a brüsszeli döntéshozatalban. Ezzel kapcsolatban a vitaműsor egyik résztvevője, Andrej Danko, a parlamenten kívüli Szlovák Nemzeti Párt új elnöke bírálta a pozsonyi kormányt azért, ahogyan a külföldi befektetőkhöz és Brüsszelhez viszonyul, s a nemzeti érdekek szem előtt tartásának pozitív példájaként hozta fel Magyarországot. Orbán Viktor Kelet-Európa legbátrabb politikusa, szeretném, ha nekünk is lenne egy Orbán Viktorunk, aki a szlovákok érdekeit képviselné – mondta Andrej Danko.