A National Geographic évfordulója

2013. október 22., kedd, Magazin

Százhuszonöt éve, 1888. október 17-én jelent meg a világ egyik legnépszerűbb és legismertebb, nem utolsósorban legszebb kiállítású tudományos-ismeretterjesztő folyóirata, a National Geographic első száma.
 

A tudománnyal és ismeretterjesztéssel foglalkozó National Geographic Society 1888-ban jött létre az Egyesült Államokban, kiadványa kilenc hónappal később jelent meg első alkalommal. Az akkor még egyszerű barna borítóba kötött National Geographic magazin az elsősorban szak­emberekből álló olvasótábor érdeklődésére számot tartó, illusztrációk nélküli tudomá­nyos cikkeket közölt, így a mindössze két­száz példányban kinyomott első szám egyet­len témával, a hóviharral foglalkozott. A folyóirat 1890-ben jelentkezett először tér-képmelléklettel – az olvasók Alaszka és Kanada legmagasabb hegyei közé tehettek képzeletbeli kirándulást. A mellékleteknek nagy sikere, sőt, politikai jelentősége is lett: sokáig ezekre támaszkodott az Egyesült Államok kormánya, még Franklin Delano Roosevelt elnök idején is a National Geog­raphic térképeivel volt tele a Fehér Ház térképterme.
A magazint 1903 és 1954 között Gilbert Hovey Grosvenor szerkesztette, aki 23 éve­sen a társaság akkori elnöke, a telefont feltaláló Alexander Graham Bell javaslatára került erre a posztra (később Grosvenor fia és unokája is az NGM főszerkesztője lett). Grosvenor nagy újítása, hogy már 1905-ben – első alkalommal Tibetről készült – fény­képekkel illusztrálták a cikkeket. A magazinban publikálták az első színes műhol­das, mélytengeri és űrfelvételeket, a folyó­irat első „tengeri” cikkét 1952-ben Jacques Cousteau jegyezte. A magazin cikkei ha­vonta adnak átfogó tájékoztatást a természet, a különböző kultúrák, a tudomány és a technika területéről.
Az ötvenes évek végén a fotók már a címlapra kerültek, bár még nem töltötték be az egész oldalt, 1959 óta minden számnak színes a borítója. A magazin talán leghíresebb, 1985 júniusi címlapfotója egy 12 éves afgán lányról készült egy pakisztáni me­nekülttáborban, és a menekültek és elnyo­mottak jelképévé vált. Az akkori kislány 17 évvel később újra a címlapra került, ezúttal azonban már teljesen csadorba burkolva, de kezében a régi címlapot tartva. A 125 éves évforduló alkalmából az októberi szám borítóján ismét a 28 évvel ezelőtti címlapfotó látható.
Az első teljes egészében színes lapszám 1962-ben jelent meg, az első nem angol nyelvű változatot 1995-ben japánul adták ki. Azóta már több mint harminc nyelven elérhető a világ egyik legismertebb tudományos ismeretterjesztő kiadványa, leg­utóbb perzsa és ukrán nyelven jelent meg. A magyar változat 2003 márciusában készült el, az eredeti kiadással azonos formátumban és tartalommal, kiegészítve magyar vonatkozású anyagokkal. 2006 májusában Magyarországon is megjelent a gyerekeknek szóló National Geographic Kids nevű kiadvány. Az angol nyelvű ma­gazinnak ma már kicsi gyerekeknek (Na­tional Geographic Little Kids) és utazóknak (National Geographic Traveler) szóló változata is megjelenik, s a nyomtatott formátumon kívül internetes felületen is elérhető.
A National Geographic Magazin 2009-ben igazi különlegességgel lepte meg az érdeklődőket – egy New York-i galériában először mutatott be eredeti képeket felbe­csülhetetlen értékű archívumából, ezek közül többet még soha nem közöltek, a tavalyi év végén pedig első alkalommal került ár­ve­résre egy válogatás a National Geographic fotóiból.
A National Geographic Társaság könyvek és videók kiadásával is foglalkozik, az élővilág látványosságai, a természeti és az ember alkotta környezet csodái magyarul is élvezhetők. Televíziós programjukat az 1960-as évek közepétől vetítik a világ számos országában, a csatorna Magyarorszá­gon is szerepel a kábeltelevíziók kínálatában, az itt sugárzott természetfilmek közül több elnyerte a televíziós Oscarnak nevezett Emmy-díjat. A népszerű magazin a film világába is bekerült, A szív hídjai című amerikai drámában Clint Eastwood a National Geographic fotósát alakította.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 507
szavazógép
2013-10-22: Magazin - :

Mamutbébi Moszkvában

Ljuba, a nyugat-szibériai Jamal-félszigetről származó mamutbébi először mutatkozik be az orosz fővárosban. Pénteken nyílik a moszkvai Darwin Múzeumban egy mamutkiállítás, amelyen a 42 ezer évvel ezelőtt elpusztult ősállat kiválóan konzerválódott teteme lesz a fő látványosság.
 
2013-10-22: Sport - :

Mezei futás (Atlétika)

Vasárnap a Rétyi Nyírben rendezték meg az országos mezei futó diákolimpia megyei szakaszát, melyen 472 tanuló vett részt.