’56-os megemlékezések HáromszékenFelső-Háromszék büszke hőseire

2013. október 24., csütörtök, Közélet

A magyar forradalom kitörésének 57. évfordulóján tegnap délben a kézdivásárhelyi református temetőben a Szoboszlay-perben kivégzett erdélyi és háromszéki vértanúk emlékére állított kopjafánál a Református Kollégium, az RMDSZ helyi szervezete és Fejér László Ödön képviselő rótta le kegyeletét.
 

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele

Ruszka Sándor iskolalelkész hirdette Isten igéjét, méltatta az ’56-os magyarországi forradalom ismert és névtelen hőseit, a meghurcolt és bebörtönzött református lelkipásztorokról sem feledkezve meg. Azt is elmondta, hogy idén olyan valakiről emlékeznek meg, akinek igen sok köze van a Re­formátus Kollégiumhoz is: Csiha Kálmánról, Erdély egykori református püspökéről. Az iskola alapítójának is lehetne tekinteni – mondotta –, hiszen nagyrészt neki köszönhető, hogy a céhes városban ma középfokú református oktatás zajlik. Ugyanakkor a volt püspök ’56-os elítélt is volt – fűzte hozzá.
Farkas Ferenc történelem szakos tanár, a Református Kollégium igazgatója az ötvenhét esztendővel ezelőtti véres események korszakalkotó fontosságát hangsúlyozta. A magyar csoda tizenkét napjára emlékezve az igazgató kiemelte: mi, felső-háromszéki magyarok is büszkék vagyunk 1956-ra, egyrészt, mert a magyar nemzet szerves részét képezzük, másrészt, mert a mi elődeink, Szoboszlay Aladár és társai is részt vettek a forradalomban. A temetőbeli megemlékezés végén a kollégium kilencedik osztályos tanulói, Rancz-Gyárfás Zsuzsa magyartanár tanítványai ünnepi előadással tisztelegtek a mártírjok emléke előtt.
A mai ifjúság példaképei
Kézdivásárhely önkormányzata és a város középiskolái idén is közösen em­lékeztek az 1956-os forradalomra. Az öt középiskola tanulói és pedagógusai fáklyákkal és gyertyákkal vonultak a Gábor Áron térre, ahonnan együtt érkeztek a megemlékezés helyszínére, a volt hadapródiskola előtti Hősök em­lékművéhez. Az ünnepséget megelőzően az iskolaigazgatók és a Történelmi Vitézi Rend képviselői megkoszorúzták az 1956-os emlékművet, Vetró András alkotását. Több százan gyűltek össze a téren, az egykori kaszárnya homlokzatára a polgármesteri hivatal három nagyméretű molinót helyezett el ’56-os hősök arcképeivel. A színvonalas zenés-verses műsort a Nagy Mózes Elméleti Líceum tanulói mutatták be Nagy Babos Tamás magyartanár irányítása alatt. A megemlékezésen nem hangzottak el ünnepi beszédek. A magyar és a székely himnusz eléneklése után az ünnepség koszorúzással és gyertyagyújtással ért véget (képünkön).

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 852
szavazógép
2013-10-24: Belföld - :

Hírsaláta

NÉGY GYENGE ÉV KÖVETKEZIK. Az IMF becslése szerint Románia gazdasága az elkövetkező négy évben legfentebb két százalékkal növekedhet, ez az arány fele annak, amit a gazdasági válság előtt jegyeztek az országban.
2013-10-24: Közélet - Bokor Gábor:

Az öntudatra ébredés ünnepe Kovásznán

A székelyek nagy menetelésére való készülődés izgalma érződött tegnap a kovásznai ’56-os megemlékezésen. Az összefogás szellemében politikai hovatartozástól függetlenül fiatalok, idősek, erejük teljében levő kovásznaiak gyűltek össze a központi parkban levő emlékműnél, a korábbi évek szűk körben zajlott eseményei után tegnap sokkal többen, közel kétszázan, némelyek szerint ennél is többen.