Intézetekben hagyott, gyakran fogyatékos kelet-európai gyerekek megmentésére költ milliókat saját vagyonából J. K. Rowling. A példátlan sikerű Harry Potter-sorozat Skóciában élő szerzője a Mail on Sunday konzervatív brit lap közéleti magazinjának adott interjúban felfedte: évek óta titkos látogatásokat tesz Moldova, Csehország, Ukrajna és Románia állami gyermekgondozó intézményeiben, ahol sokszor szívszaggató körülményeket tapasztal.
Rowling (felvételünk) elmondta: e látogatásai során többször is szinte ellenállhatatlan kísértést érzett arra, hogy egy-egy rettenetes körülmények között tengődő kisgyereket egyszerűen hazavigyen magával. Hozzátette: tudja, hogy ez mélységesen irracionális gondolat, hiszen semmiféleképpen nem tehette volna meg, de háromgyermekes anyaként ez az ember legerőteljesebb reakciója ilyen helyzetekben.
Az írónő szerint „át kell adni a múltnak azt az exkommunista beidegződést, hogy az állam szemétdombra hajítja” a gondozásába került gyerekeket. Rowling létrehozott egy jótékonysági hálózatot Lumos néven, amely – különösebb hírverés nélkül – már eddig is milliókat fordított gyermekek kimentésére a börtönszerű intézetekből. J. K. Rowling e tevékenységét közvetlenül saját főhőse, Harry Potter inspirálja, a varázslótanonc, aki elvesztette szüleit, és a túlélésért küzd egy nagyon ellenséges környezetben. A párhuzam egyértelmű – mondja a szerző, akit dúsgazdaggá tett az általa kitalált regényalak. A másik inspiráció saját egykori nyomora. „Emlékszem, húsz éve még a saját számtól vontam meg a falatot, hogy a lányom ehessen. Emlékszem olyan napokra, amikor szó szerint semmi pénzünk nem volt” – idézi fel azokat a keserves időket.
A The Sunday Times tekintélyes vasárnapi brit lap – amely minden évben összeállítja listáját (Rich List) a Nagy-Britanniában élő felső ezer becsült vagyonáról – 560 millió fontos vagyont tulajdonított az idén Joanne K. Rowlingnak. Rowling ezzel az idei ezres lista 20. helyezettje, és messze a világ leggazdagabb regényírója, jóllehet az 1990-es évek elején még heti 68 fontos tanácsi segélyből, munkanélküliként tengődött egy edinburghi szociális bérlakásban. A Mail on Sunday vasárnapi riportja szerint az írónő jótékonysági szervezete Moldovában – a legszegényebb kelet-európai országban, ahol a Lumos tevékenykedik – máris rendkívüli eredményeket ért el: az intézetekben tartott gyerekek száma 2008 óta 63 százalékkal, több mint 11 000-ről 4300-ra csökkent. A gyerekeket ideális esetben saját szüleikhez juttatják vissza, vagy ha ez nem megy, nevelőszülőknél helyezik el. A hosszú távú cél az állami gyermekintézetek végleges bezárása.