Bulgária és Románia 2012-ben csatlakozhat leghamarabb a schengeni övezethez, ha addigra teljesíti a csatlakozás minden kritériumát — mondta Dragutin Mate, az EU soros elnökségét betöltő Szlovénia belügyminisztere. A két ország belügyminiszterei a schengeni rendszerhez való közeledésről szóló megállapodást az európai belügyminiszterek nem hivatalos találkozójának egyik szünetében írták alá.
A találkozó csütörtöktől szombatig zajlott Szlovénia rendezésében a Ljubljanához közeli Brdo üdülőhelyen. Románia és Bulgária a megállapodásban kötelezi magát, hogy szorosan egyeztet az övezethez tartozó országokkal arról, miként teljesíti a schengeni kritériumokat. A szlovén elnökség most megkezdi a bolgár és román csatlakozás menetrendjének kidolgozását — mondta Mate.
A liberálisok zavaros nemzetiségpolitikája
Eugen Nicolăescu egészségügyi miniszter, a liberális párt alelnöke azt állítja, pártja nem érthet egyet a Székelyföld területi autonómiájának célkitűzésével, és azzal vádolja Traian Băsescut, hogy az MPSZ-t támogatva megosztja a magyar választókat. A szombaton Sepsiszentgyörgyön tartózkodó Nicolăescut a székelyföldi autonómiatörekvésekről kérdezték az újságírók. ,,Nagyon egyszerűen: ez a politika. Az RMDSZ azért politizál, hogy megtartsa választóit, hogy megtartson bizonyos politikai hagyományokat ebben a térségben, és valószínűleg úgy véli, hogy ezzel nagyobb hatással bír a magyar választókra, akik az utóbbi időben másfelé fordultak" — mondta Nicolăescu, hozzátéve: Traian Băsescu is segíti a magyar választótábort azzal, hogy az MPSZ-t támogatja. ,,Ahelyett, hogy egy európai hozzáálláshoz közelítenénk, ami az etnikai problémát illeti, egyesek, főként Băsescu, megosztják a magyar választótábort" — jelentette ki. Rámutatott: a liberálisoknak nagyon világos és európai álláspontjuk van: ,,Etnikai hovatartozástól függetlenül Románia állampolgárai románok, most már európai állampolgárok, és a kérdést európai szellemben kell megoldani. A többi csak politika" — mondta Nicolăescu. Hozzátette, a liberálisok nem érthetnek egyet a Székelyföld területi autonómiájának célkitűzésével, mivel ez nem egyezik az európai szellemiséggel.