Megyénk legfiatalabb községe két esztendővel ezelőtt nyerte vissza egykori rangját, és vált le Kézdiszentkeresztről. A fejlődés nyomai kézzelfoghatóak. A község első emberével folytatott beszélgetés során elsősorban a múlt esztendő megvalósításairól, az önkormányzat munkájáról érdeklődtünk.
— Hogyan foglalná össze a régi-új község múlt évi eredményeit és kudarcait?
— Az önállósulás után a második év sem volt könnyű, hiszen meg kellett teremteni az új község működéséhez szükséges feltételeket. Két híd és hat palló építésére pályáztunk, amire egymillió lejes kormánytámogatást nyertünk. Ebből tavaly öt százalékot valósítottunk meg, s ennek megfelelő összeget utaltak át a számlánkra. Remélem, hogy ebben az évben teljes egészében el tudjuk költeni a pályázati pénzt, befejezzük a munkálatokat. Arról is döntöttünk, hogy a két iskolát egyetlen épületben működtetnénk a továbbiakban, s ezáltal az alszegi épület, az egykori községháza felszabadulna, amit ugyancsak közcélra lehetne használni. A felső-esztelneki iskolánál a bővítés tavaly már elkezdődött, tizenöt százalékban készültünk el vele. E beruházás összértéke 960 000 lej. Az iskolabővítést idén be szeretnénk fejezni. Tavaly vásároltunk egy új erőgépet, a kisebb munkálatokat ily módon önerőből el tudjuk végezni, nem kell cégeknek hatalmas összegeket fizetniük. A mellékutcák javítása idénre maradt, mivel az erőgépet csak késő ősszel sikerült megvásárolni. Elkezdtük a kurtapataki ravatalozóház építését, ezt idén szándékszunk átadni rendeltetésének.
— A közvilágításban apró javításokat eszközöltünk, energiatakarékos égőkkel akarjuk kicserélni a régi, nagy fogyasztású lámpákat. Ugyancsak tavaly megvalósíthatósági terveket rendeltünk a víz- és csatornahálózatra. A község topográfiai felmérése is elkészült. A majdani községháza megvalósíthatósági terve szintén kezünkben. Tervek nélkül nincs esély sikeresen pályázni. 2006 és 2007 végén egy új székház létrehozására kaptunk kormánytámogatást, amit tavaly nem sikerült elkölteni. Ezt az összeget másra nem fordíthatjuk, ezért idén megkezdjük a művelődési otthon tetőterének beépítését és az épület első felében az új községháza kialakítását. A mostani megmarad középületnek, az átköltözés után fogorvosi rendelő és gyógyszertár, egy ifjúsági klub és a posta új székhelye kap majd benne helyet. A falumúzeumot és a könyvtárat a két iskola összevonása nyomán megüresedő egykori községháza épületébe költöztetnénk. Az udvaron két szolgálati lakást szándékszunk kialakítani. A földes ügyekben, sajnos, nem történt látványos előrehaladás, a sok beruházás teljesen lekötötte az időnket. Látva, hogy csigatempóban haladunk a tulajdonjog visszaállításával, a múlt év végén kénytelenek voltunk egy olyan személyt alkalmazni, aki ismeri a határt, és akinek a segítségével remélhetően idén felgyorsul a földtulajdonjog visszaállítása. Nagyobb kudarcaink nem voltak, hiszen mi reálisan terveztünk, olyasmiről nem álmodoztunk, amit nem sikerült volna kivitelezni.
— Milyen az idei költségvetés?
— Még konkrét számadatokat nem tudok mondani, de a tavalyhoz viszonyítva valamivel több pénzből fogunk gazdálkodni. Annyi pénzünk nekünk is van, lesz, mint a többi megyénkbeli községnek. 2006-ban rendelkeztünk a legnagyobb büdzsével.