Kettős mércét alkalmazott a csendőrség és rendőrség vasárnap Románia nemzeti ünnepén Sepsiszentgyörgyön, a magyar fiatalokat erőszakkal távolították el, és kettejüket meg is bírságolták, a román szélsőségesek megnyilvánulása ellen semmit nem tettek – vélekednek az MPP és az EMNP képviselői.
A polgári párt megyei elnöke a megyei Közrendészeti Hatósághoz fordul, kéri, vizsgálják ki a rendfenntartók viselkedését, a néppárt sepsiszentgyörgyi ügyvezetője jogi támogatást ígér a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) megbüntetett tagjainak, és azt is megfontolják, hogy feljelentik az Új Jobboldal szélsőséges szervezetet a sepsiszentgyörgyi randalírozásért.
Kulcsár-Terza József, az MPP megyei elnöke úgy véli, a csendőrség és a rendőrség „súlyosan átlépte hivatalos hatáskörét”. Nem bízik ugyan a megyei tanácsnak alárendelt közrendészeti hatóságban (legutóbb nemcsak nem hallgatták meg panasztevőként, de ki is utasították a teremből, amikor a magyar feliratokért tüntető, szintén HVIM-es fiatalok Billa előli behurcolása miatt kért vizsgálatot), de reméli, a magyar pártok képviselői most partnerei lesznek az igazságkeresésben.
Kulcsár-Terza kifogásolta, hogy a prefektúra, a karhatalmi szervek nem akadályozták meg a szélsőséges román csoportosulás Sepsiszentgyörgyre érkezését annak dacára, hogy ezt kérték a magyar és román pártok képviselői. Megtehették volna, hiszen éppen aznap Ploieşti-en meggátolták a szurkolók Bukarestbe utazását, hogy elejét vegyék a rendbontásnak.
Vasárnap délben Sepsiszentgyörgyön kettős mércét alkalmaztak: a magyarokat leszorították a járdáról, a románok megfékezésére pedig semmit nem tettek, amikor az itt élők ellen szóló jelszavakat skandáltak, a parkban a székely zászló letépését sem az ott lévő csendőrök, hanem a HVIM-esek akadályozták meg – magyarázta Kulcsár-Terza. „Azt mondták, ünnepelni jönnek, de közben sértegetettek, provokáltak, s a legszomorúbb, hogy ebben partnereik voltak a rendőrök, csendőrök és a prefektus” – fejtette ki a pártelnök, aki azt kéri a közrendészeti hatóságtól: a békés együttélés érdekében vizsgálják ki a vasárnap történteket, és tegyék meg a szükséges lépéseket, kérjék számon a felelősöket.
Bedő Zoltán, a Néppárt sepsiszentgyörgyi ügyvezető elnöke helyszíni tapasztalatait osztotta meg. Egyértelműen fasiszta szervezetnek nevezte az Új Jobboldalt. Felidézte az általuk skandált jelszavakat, melyek magyarellenesek és provokatívak voltak (Mi románok vagyunk, mi vagyunk itt örök időktől az urak, A román nyelv az egyedüli uralkodó, Ki a magyarokkal az országból!, Székelyföld nem létezik). Megítélése szerint a HVIM-es fiatalok csak ezekre válaszoltak, és akkor sem románellenes, hanem Új Jobboldal elleni jelszavakkal (Székelyföld nem Románia, Idegenek menjetek haza!, N. D., takarodj!, azaz Új Jobboldal, takarodj!).
A csendőrség több hibát is elkövetett, vélekedett Bedő: a Szent György-szobornál több mint tíz percig engedte egymásra acsarkodni a két csoportot, majd a Mihai Viteazul-szobornál tartott ünnepség után, amikor el akarta távolítani a magyar fiatalokat a jobbosok buszától, autóitól, nem szólították távozásra őket, hanem egyből elkezdték félreszorítani, teljes volt a fejetlenség, egyik csoport csendőr a járdáról taszította le őket, a másik pedig vissza. Vasalt bakancsokkal rugdosták a magyarokat, tele voltak kék-zöld foltokkal, s akadt, aki vérzett is – mesélte. Végül már a park sarkáról is el akarták terelni őket, s mikor ő is megkérdezte, miért, az egyik csendőr megfenyegette: „Elintézlek téged” – mesélte Bedő Zoltán.
Amikor az Új Jobboldal képviselői visszatértek járműveikhez, egy operatőrbe is belekötöttek, akit nem a csendőrök, hanem kollégái védtek meg – sorolta a rendellenességeket Bedő. „Egyik csoportnak mindent megengedtek, a másiknak semmit. Nem sértegettek senkit a magyar fiatalok, mégis nekik kellett elszenvedniük a fizikai bántalmazást” – összegzett. Hangsúlyozta: ha a megbírságolt két fiatal igényt tart rá, biztosítják számukra a jogi védelmet, de fontolóra veszik azt is, hogy feljelentik az Új Jobboldal Sepsiszentgyörgyön randalírozó tagjait.