A horgolás szerelmese

2013. december 16., hétfő, Szabadidő

Az advent, a karácsonyvárás, a szenteste közeledtének időszakában a legtöbb a munkájuk a kézműveseknek, kézimunkázóknak. Jó látni, hogy a kereskedelmi tucattermékek lassan háttérbe szorulnak, helyüket az emberi kéz munkáját megelevenítő kisebb-nagyobb tárgyak, csecsebecsék, ékszerek, kötések, hímzések és sok más érdekes és értékes termék veszi át.

Mindbe beleszőve, faragva, öntve az alkotó szeretete is, ettől különleges az ilyenfajta ajándék, ezért ér mindennél többet a hasonló meglepetés.
A kézimunkázás, kézművesség a legtöbbek számára kellemes időtöltés, de vannak, akik ebben látják megélhetésük alapját. Csak karácsonyfadíszből százfélét lehet kapni, a felhasznált alapanyagok és technikák tekintetében nagy a változatosság: szalmából, üvegből, kerámiából, gyapjúból, fonva, kasírozva, öntve, bogozva, horgolva. A karácsonyi díszek horgolása türelmet, kézügyességet követel. Bongyán Laura otthonosan mozog a fonalak között, nemcsak karácsonyi díszeket, ruhákat, de kellékeket is művészi szinten formáz meg a horgolótű segítségével. A művésznővel a horgolás, általában a kézművesség szépségéről, kihívásairól beszélgettünk.
Bongyán Laurával először a Csipike Óvodában találkoztunk. Egy újonnan épített teremben font védőhálót a gyerekek ágyainak helyet adó galéria köré. Napokon keresztül dolgozott, csendben, figyelemmel bogozta a szálakat. Felelősséggel, érezve, hogy a hálótól a gyerekek biztonsága is függ.
Kézművesség iránti érdeklődése nem véletlen. Apai nagyanyja horgolásairól volt híres, édesapja, Molnár Emil ugyancsak kézművességgel foglalkozott, asztalos- és fa­ragómesterként tevékenykedett, sőt, oktatott is. Másik nagymamáját varrónőként ismerték el akkoriban, ami­kor varrónőnek nem a gyár­tósorokon dolgozó, egy-egy mozdulatra betanított mun­kásokat nevezték, hanem azt, aki egy vég anyagból kosztümöt, szoknyát, egyéb ruhadarabokat is meg tudott varrni – ezért, ahogy mondták: presztízsük volt.
Már iskolás korában be­levágott a kézimunkázásba, de „csak a líceum után foglalkoztam komolyabban vele, úgy, hogy nagyobb darabokba is belekezdtem” – mesélt a indulásról. Tegyük hozzá: a kézművességhez adottság kell, talán nem véletlen, hogy végzettségét tekintve képzőművész. A hagyomány pedig folytatódik: Laura kislánya, Bettina most nyolcadikos, de már ő is hajlik a kézimunka felé, egyelőre a karkötők bogozását kóstolgatja.

Az egyediségből nem enged
A horgolás alapja a horgolótű, de a változatosságot a minták, a színek hozzák. Laura soha nem jegyez le egy-egy mintát. Fejében a kép, nem szereti a leírt, lerajzolt, kerethez kötött ornamentumokat. Számára az a kihívás, hogy minden egyes elkészült darab egyedi legyen. „Ha egy megrendelő két egyforma darabot kér, az úgysem lesz egyforma, mert én nem fogom ugyanúgy elkészíteni. Nem engedem meg magamnak a sorozatgyártást” – szögezte le elvét.
A leggyakrabban blézereket rendelnek, de az ünnepek is hordozzák a vásárlók igényét. Például húsvétkor a horgolt tojásokat keresik. Ebben az esetben ismétlődhetnek a motívumok, nehéz lenne megtartani a szó szerinti egyediséget. A horgolt tojások amúgy is ajándékként „végzik”, nem kell attól félni, hogy valakihez két egyforma darab jut. Ilyen esetben a megrendelő mintát, színt is választhat. Karácsonykor az angyalka, csillag, harang horgolására van igény. „Néha giccseset is kérnek, de erről lebeszélem a megrendelőt, úgy, hogy észre sem veszi” – mondja moso­lyogva.

A szájról szájra járó reklám
A kézművestermékek iránti kereslet nagy. De visszahúzó tényező, hogy az embereknek nincs pénzük erre áldozni. Igény van, ízlés is van, de minden az anyagiakon múlik. A kézművesmunka nem olcsó. Nézzük egy horgolt tojás elkészítését: be kell szerezni a házi tojást, megmosni, kifújni. Belsejét átmosni ecetes, majd sós vízzel – ez pucolja a pórusokat, erősíti a héjat. Ráhorgolni a virágokat, majd befedni. Egy tojásra egy óra munkát kell szánni.
Az árak nem rögzítettek, a piac, a vásárló kiléte is hordozza az árlistát. „Belső” kritériumok szerint mérlegel, egy nyugdíjas mindig olcsóbban megkaphatja a termékét. Érdekesen fogalmazta a vevőkör alakulását: sok az ismerőse, barátja, művei, alkotásai „szájról szájra” járva válnak ismertté. „Szólás-mondásos üzletem van” – osztályozta magát.
A rugalmassághoz tartozik, hogy Laura nem megélhetésért, hanem szabadidős fog­lalkozásként műveli a horgolást. Meg lehetne élni belőle, horgolással is megkereshetné a havi fizetést, ha mellette nem lenne állandó munkahelye.

Az álom
A horgolás lehetőségei szinte végtelenek. Nemcsak dísztárgyak készülhetnek így, sok ruhadarab is megszülethet ezzel a technikával. Laura egész kollekcióval rendelkezik, legfél­tettebb alkotása egy napernyő és a hozzá tartozó szütyő (korabeli filmeken látni az ap­rócska táskát úri hölgyek napernyőt tartó csipkekesztyűs csuklóján). A napernyő volt eddigi munkásságának legnagyobb kihívása – ismerte el a horgolóművész.
Az általa készített horgolt ruhadarabok szinte kizárólag fehérek, esetleg a megrendelő igénye alapján színezi. A fehér a tisztaságot, őszinteséget jelképezi, ez áll hozzá legközelebb – magyarázta. Horgoltruha-kollekciója állan­dóan bővül. Van benne újszülöttnek való sapka és cipő, karcsú hölgyekre illő, hosszú ruha, boleró, blézer, top, hosszú vagy rövid szárú kesztyű és még sok minden. Nem titkolja: nagy vágya, hogy egyszer egy divatháznak dolgozhasson, vagy legalábbis minden erejét a horgolásra összpontosíthassa. Folyamatosan keresi az ilyen irányú kap­csolatokat. Eddig ugyan még nem járt sikerrel, de álmáért vívott harcát nem adja fel.
Kollekciója népszerűsítésére több alkalommal szervezett divatbemutatót. Modelljei – rokon gyerekek, fiatalok, azok ismerősei – felléptek Maksán és Sepsiszentgyörgyön is, itt egyelőre iskolai módi-szemlén. De ha hívják, minden kérésnek eleget tesz. Díjtala­nul, csak a modellek számára kell egy kis harapnivalót biztosítani.

Csalogató
A legelhivatottabb sepsiszentgyörgyi kézimunkázók a Kónya Ádám Művelődési Ház pin­ceklubjában találkoznak rendszeresen. A tevékenységet Gábor Éva vezeti, aki elmegy közé­jük, annak nem lesz unalmas a délutánja. Laura is rendszeresen részt vesz, a Háromszéki Fürge Ujjak Klubban folytat­ható az otthon elkezdett munka, új technikákat lehet tanulni. Bárkit, bármilyen kézimunkával szívesen várnak minden hétfőn délután négy órától – fejezte be be­szél­getésünket Bongyán Laura horgolóművész.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 184
szavazógép
2013-12-16: Elhalálozás - :

Elhalálozás

Köszönetnyilvánítás
Köszönetünket és hálánkat fejezzük ki mind­azoknak, akik felejthetetlen, drága halottunk, a kézdivásárhelyi BIRÓ ÁLMOS BARNA temetésén részt vettek, sírjára virágot he­lyeztek, fájdalmunkban osztoztak. Külön köszönet dr. Laurenţiu Salan osz­tály­vezető főorvosnak és dr. Áda Réka sebész szakorvosnak, valamint a sebészet egész munkaközösségének.
A gyászoló család
6956
2013-12-16: Szabadidő - :

Szíves karácsonyfa

Csupa szív karácsonyfánk lesz, ha a fára díszként az ünnep melegét hangsúlyozó szívecskék kerülnek, melyeket textíliákból vagy patchwork-technikával könnyen elkészíthetünk magunk is. Nem hat idegennek, a kézimunka itt is megállja a helyét. Az alábbiakban elkészítésükhöz nyújtunk segítséget: