52.Egyetemes magyar sport – Lapozgató

2013. december 23., hétfő, Sport

Mi, magyarok együtt jöttünk a Kárpát-medencébe, s bár szétszéledve élünk a nagyvilágban,
mégis együvé tartozunk.
 

  • Szondy István
    Szondy István
  • Dr. Osztrics István
    Dr. Osztrics István
  • Blum Zoltán
    Blum Zoltán
  • Szabó Vilmos
    Szabó Vilmos

December 23. Hetvenhat éve született a marosszéki Szentgericén Szőcs Gyula röplabdázó, a tokiói olimpiai játékokon (1964) negyedik helyen végzett román válogatott tagja (együtt Derzsi Edével). A diszkoszvetőkörben kezdte sportpályafutását, és 1954-ben kilencedikes diákként bronzérmet szerzett diszkoszvetésben az országos ifjúsági bajnokságon. Túl az atlétikán a röplabda vonzotta. 1955-ben elvégezte a sportra szakosított középiskolát, egy évvel később pedig a Brassói Traktor röplabdázóinak sorában tudhatta magát. Akkor már az ifjúsági válogatottnak is tagja volt. 1958–1960 között a Bukaresti Dinamo sportszázadát és röplabdacsapatát erősítette. A katonai szolgálat letelte után Szőcs Gyula visszatért a Brassói Traktorhoz. 1961-ben tagja lett a B-válogatottnak, egy évvel később pedig a nagy válogatottnak. Az 1963-ban Európa-bajnokságot nyert csapat erőssége volt, így aztán nem lepett meg senkit, hogy tagja lett a to­kiói olimpiára utazó román válogatottnak. Aranyéremért mentek, aztán a negyedikek lettek. Az olimpia után még egy évig viselte a címeres mezt, majd szegre akasztotta. Galacra költözött, egy ideig játszott az ottani csapatban, aztán edző lett. 1992. augusztus 29-én tért örök nyugalomra. * Huszonhárom éve hunyt el dr. Darányi József atléta, aki három olimpián képviselte a magyar színeket súlylökésben: Amszterdamban (1928) a 8., Los Angelesben (1932) 7., Berlinben (1936) a 12. helyen végzett. * 1961. december 23., Montevideo, az Es­tadio Centenario 22 000 nézője előtt: Uru­guay–Magyarország 1:1 (1:0). Barátságos mérkőzés. Vezette: Ventori (argentin). Uru­guay: Dogliotti–Troche, Malinowski, Alva­rez–J. González, De Souza–Mattera, Oyar­bide, Sasia, Douksas, Escalada. Magyaror­szág: Grosics–Mátrai, Mészöly, Dalnoki–Solymosi, Sipos–Farkas, Göröcs (Bozsik, 75. p), Albert, Tichy, dr. Fenyvesi. Szövetségi kapitány: Baróti Lajos. Gólszerzők: Escalada (25. p), Solymosi (56. p).
December 24. Ma száznyolc éve született Budapesten Györffy Imre kerékpáros, aki részt vett az 1936-os berlini olimpián. Az 1000 méteres repülőverseny első futamában rajtolt, sajnos, nem jutott tovább. * Ma hatvankilenc éve hunyt el Budapesten a Veszprémben született (1910. február 10.) Győry Károly evezős. Két hajóban is versenyzett az 1936-os berlini olimpián. A kormányos nélküli kettessel (Magosi Tiborral) a 4. helyen érkezett a célba, a kormányos kettessel (Győry Károly, Magosi Tibor + Molnár László kormányos) viszont helyezetlenül zárt.
December 25. Hatvannégy éve született dr. Osztrics István  párbajtőrvívó, az 1972-es müncheni olimpia aranyérmese (csapat) és az 1976-os montreali játékok kétszeres negyedik (egyéni és csapat), valamint az 1980-as moszkvai olimpia 8. (csapat) és 9. (egyéni) helyezettje. * 1959. december 25-én hunyt el a pápai születésű Blum Zoltán egykori labdarúgó, aki tizenhét éven át szerepelt szeretett csapatában, a Ferencvárosban. Ez idő alatt négyszer nyert országos bajnoki címet (1911–12, 1912–13, 1925–26, 1926–27), és háromszor lett Magyar Kupa-győztes (1912, 1922, 1927). Összesen 416 mérkőzést játszott a Fradiban, ebből 222 volt bajnoki találkozó. Ő is tagja volt a stockholmi olimpián (1912) vigaszdíjgyőztes magyar válogatottnak. Visszavonulása után, 1930–1937 között a Ferencváros profi csapatának edzője volt. Ez idő alatt kétszer (1931–32 és 1936–37) nyert a Ferencváros országos bajnokságot, kétszer (1933 és 1935) szerezte meg a Magyar Kupát, és egyszer (1937) a Közép-Európa Kupát is elhódította. Romániában is edzősködött. Az 1946–47-es bajnokságban bajnoki címet szerzett az Aradi ITA-val.
December 26. Negyvennyolc éve született a kubai Santa Clarában Navarrete József kardvívó, aki az atlantai olimpiai játékokon magyar színekben versenyezve ezüstérmes lett a csapatversenyen és negyedik helyezett egyéniben. * 1912. december 26-án született Esztergomban Csányi Zoltán atléta, tízpróbázó. 1933-ban az Universiadén a 6. helyen zárta a súlylökést, két évvel később rúdugrásban a negyedik, súlylökésben újra a hatodik helyen végzett. Az 1936-os berlini olimpián tízpróbában képviselte Magyaror­szágot, és a 19. helyen fejezte be a vetélkedőt. Túl az atlétikán nagyszerű kosárlabdázó is volt. Az 1935-ös Universiadén tagja volt a bronzérmet nyert magyar főiskolás válogatottnak, a genfi Európa-bajnokságon (1935) pedig a kilencedik helyen zárt a magyar nagy válogatottal. Négy évvel később a kaunasi Európa-bajnokságon két hellyel előbb végzett a Csányit is soraiban tudó válogatott.
December 27. Száznégy éve született Bu­dapesten Kalocsai Margit tornász, az 1936-os berlini olimpia bronzérmese (összetett csapatverseny). * 1906. december 27-én született Tóth Judit tornász, két olimpia résztvevője. Az 1928-as amszterdami játékokon az összetett csapatversenyben a 4. helyen végzett a válogatottal, az 1936-os berlini olimpián viszont ebben a csapatversenyben bronzérmet szerzett. * Százhuszonöt éve született Budapesten Radvány Ödön birkózó, három olimpia résztvevője. Az első londoni olimpián (1908) az 5. helyen végzett a kötöttfogás könnyűsúlyában (66,6 kg), Stockholmban (1912) javított egyet, s a 4. helyen fejezte be a könnyűsúlyúak vetélkedőjét, a második párizsi olimpián (1924) már pehelysúlyban lépett szőnyegre, s a hatodik helyet szerezte meg. * Ma ünnepelné kilencvenedik születésnapját Harangvölgyi András sífutó, aki a második St. Moritz-i téli olimpia 18 kilométeres sífutását a 49. helyen fejezte be. * 1968. december 27-én született Besztercén Toroczkóy Pál súlyemelő, aki a barcelonai olimpián képviselte a román színeket, a 60 kg-osok versenyén a 10. helyet szerezte meg.
December 28. Százhuszonkét éve született Demján Oszkár úszó (1914-ben az orosz fronton esett el Siankiban), aki az 1912-es stockholmi olimpián 200 és 400 m-es mellúszásban állt rajthoz. * Ma lenne kilencvenhat éves a Budapesten született Biró Ágnes úszó, az 1936-os berlini olimpia résztvevője. Az Ács Ilona, Biró Ágnes, Harsányi Vera, Lenkei Magdolna összetételű 4x100 méteres gyorsváltó a 4. helyen érkezett célba. Biró Ágnes a 400 méteres gyorsúszásban is rajtolt, de az előfutamban kiesett. * Hatvanegyedik születésnapját ünnepli ma Zakariás Mária kajakos, aki a moszkvai olimpián (1980) Rakus Évával a kajak kettes hajók 500 méteres versenyén bronzérmet szerzett.
December 29. Ma ünnepelné nyolcvannyolcadik születésnapját a Berettyóújfaluban született Szondy István öttusázó, az 1952-es helsinki olimpia arany- (csapatban) és bronzérmese (egyéniben). Négy évvel később Melbourne-ben díjugratásban képviselte a magyar színeket. Lova háromszor is ellenszegült, s ezért Szondy István a szabályok értelmében a kizárás sorsára jutott. * 1950. decem­ber 29-én született Szolnokon Csapó Géza többszörös világbajnok és olimpiai érmes kajakozó. Két olimpián vett részt, a münchenin (1972) bronzérmet szerzett a K-1 1000 méteres számában, Montrealban (1976) ugyanebben a számban ezüstérmes lett. Az 1973-as világbajnokságon három bajnoki címet ( K-1 500 m, K-1 1000 m és K-2 10 000 m) szerzett, 1974-ben egy aranyérmet (K-1 1000 m), egy ezüstöt (K-1 500 m), 1975-ben egy aranyat (K-1 500 m), 1977-ben pedig egy bronzérmet (K-2 500 m) vehetett át a díjazásokon. * Ma harminckét éves az észak-komáromi Vlcsek Erik kajakos, három olimpia résztvevője, egy-egy ezüst- és bronzérem nyertese.
December 30. Homoródalmáson született negyvenkilenc évvel ezelőtt Szabó Vilmos kardvívó, a második Los Angeles-i (1984) olimpiai játékok bronzérmese (csapat) és az 1992-es barcelonai játékok 4. (csapat), valamint az 1996-os atlantai játékok 7. (csapat) helyezettje. Vilmos a rossz nyelvek szerint azért december 30-án született, hogy teljesebb, nagyobb lehessen édesapja, Szabó Albert kitűnő mészáros és édesanyja, Józsa Irma – civilben kisiparos – szilveszteri öröme. Hogy ebbe a határtalan örömbe bele-belesírt Vili gyerek, nem számított. Hadd sírjon a gyerek – vigasztalta Irma asszony Albert bácsit –, attól csak nő a tüdeje, csiszolódik a hangja, s még jó énekes lesz belőle. Vili, mihelyt annyira felcseperedett, hogy beleszólhatott életútjának irányításába, violinkulcs helyett kardot ragadott. Mintha valaki megsúgta volna neki, hogy kard illik igazán a magyar kezébe. Na nem azért, hogy szétvágja vele a világot, hogy megvívjon a med­vével ott fent, a Hargitán… Nem, nem azért, de hallotta ő már a rádióban, olvasta az újságokban, hogy igazi magyar fegyver a kard, különösen, ha olyanok forgatják, mint Gerevich Aladár, Kárpáti Rudolf, Pézsa Ti­bor… A kardvívás alapismereteit Brassóban, Klug Rudolf iskolájában szerezte meg. És jól, hiszen az 1984-es második Los Angeles-i olimpiai játékokon bronzérmes lett a román kardvívó-válogatottal. Ezt követően feleségül veszi a tőrvívó Lázár Rékát. Fiuk is születik, Lázárka. A Szabó család pedig folytatja éremszerzését. Vilmos világkupát, olimpiai negyedik helyet szerez Barcelonában, hetediket Atlantában. Ma Németországban él a Szabó család. * 1959. december 30-án látott napvilágot Hajdúböszörményben Bíró Imre kézilabdázó, aki az 1986-os világbajnokságon tagja volt az ezüstérmes magyar csapatnak, a négy évvel későbbi világbajnokságon a 6. helyen végzett a magyar csapat és Bíró. Imre két olimpián is képviselte a magyar színeket, Szöulban (1988) a 4., Barcelonában (1992) a 7. helyen végzett a magyar válogatott. Közben az 1988-as világkupa-viadalon hatodik lett a magyar válogatottal. * Harminckettedik születésnapját ünnepli ma a Székelyudvarhelyen született – édesanyja az egykori kitűnő kézilabdázó, Miklós Magda – kézilabdázó, Ilyés Ferenc. Székelyudvarhelyen tanulta meg a játék ábécéjét, Szegeden csiszolta, míg tagja nem lett a magyar válogatottnak, mellyel a 2004-es athéni olimpián a dobogóközeli negyedik helyen végzett.
December 31. Százhét éve született a galíciai Jaroslawban Bogen Bogáti Erna vívónő, három olimpia (1928, Amszterdam; 1932, Los Angeles; 1936, Berlin) résztvevője, a Los Angeles-i játékok bronzérmese. * Negy­ven­három éve hunyt el Budapesten az Eperjesen (Presov) született (1887. szeptember 28.) Kobulszky Károly atléta, aki az 1912-es stockholmi olimpián két diszkoszvetőszámban is képviselte a magyar színeket, 8. lett a diszkosz­vetés jobb és bal kézzel versenyszámban és 19. a hagyományos diszkoszvetésben. * 1890. december 31-én született Pancsovában (Pancsevo) Berkes József tornász, az 1912-es stockholmi olimpián ezüstérmet szerzett ma­gyar tornacsapat tagja. * Ma ünnepli hatvan­egyedik születésnapját Juhász Ágnes röplabdázó, a moszkvai olimpián (1980) negyedik helyen zárt magyar csapat tagja.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 599
szavazógép
2013-12-23: Sport - Tibodi Ferenc:

Győzelemmel zártuk az évet (Női kosárlabda, nemzeti liga)

A Sepsi-SIC meggyőző játékkal és 67 pontos különb­séggel könnyed sikert ért el a nagyon tartalékos Maros­vásárhely ellen a női kosárlabda nemzeti liga őszi idényének szombati, utolsó játéknapján. Zoran Mikes csapatából mindenki lehetőséget kapott ezen a találkozón, s mindenki pontot is szerzett.
2013-12-23: Sport - Áros Károly:

Visszapillantás az őszi idényre (Labdarúgás)

A megyei labdarúgó-szövetség vezető­ségében bekövetkezett őrségváltást köve­tően beszélgettünk el a szövetség „régi”-új elnökével, Oláh Józseffel, aki akkor az alábbi gondolattal zárta mondandóját: „Aztán azon is fogunk mun­kálkodni, hogy a futball maradjon meg sportjátéknak, ne váljon a civakodás színterévé.