Antall József első erdélyi szobra
Székelyhídon avatták fel tegnap Antall József volt miniszterelnök első szobrát Erdélyben – közölte az Antall József Alapítvány. A volt kormányfő halálának huszadik évfordulója alkalmából a székelyhídi református templom kertjében avatta fel az alapítvány a mellszobrot, amely bronzból készült, és féltonnás süttői mészkő posztamensen áll.
Makay Zsolt, az alapítvány kurátora úgy fogalmazott, az ott élőknek régi vágya volt, hogy a Partiumban is legyen szobra Antall Józsefnek, hiszen több évtized után ő volt az első magyar politikus, aki nyíltan felvállalta a nemzetegyesítés gondolatát. Babusa János szobrászművész alkotását Csűry István, a Királyhágó-melléki Református Egyházkerület püspöke áldotta meg.
Tömegbaleset az új autópályán
Tömegkarambol történt tegnap egy néhány napja megnyitott erdélyi autópálya-szakaszon: a sűrű ködben több mint negyven autó ütközött össze az A1-es sztráda Szászváros és Nagyszeben közötti szakaszán. Négy embert szállítottak kórházba, egyikük súlyos sérüléseket szenvedett. A rendőrség szerint a baleset azért történt, mert az autósok nem az időjárási körülményeknek megfelelő sebességgel haladtak, és nem tartották be a szükséges követési távolságot. A látótávolság a reggeli órákban helyenként 50 méter alá csökkent, az úttestre lecsapódott pára pedig csúszóssá tette a burkolatot. Az autópálya Szászsebes–Konca szakaszát néhány órára lezárták.
Meghalt Maár Gyula filmrendező
Életének 80. évében meghalt Maár Gyula Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező, Törőcsik Mari férje. A család közlése szerint a művész pénteken este hunyt el a budapesti Kútvölgyi Kórházban. A Végül, a Déryné, hol van?, a Teketória és a Töredék rendező-forgatókönyvírója csak harmincévesen kezdhette el filmes pályafutását, amelyet számos magyarországi és külföldi fesztiváldíj kísért. Televíziós produkcióiról is ismert volt: nevéhez fűződnek olyan tévéfilmek, mint A montmartre-i ibolya, az Én és a kisöcsém vagy a Lement a hold.
Hodorkovszkij külföldön marad
Mihail Hodorkovszkij egyelőre nem tér vissza hazájába, és konkrét tervei még nincsenek, de azt már elhatározta, hogy nem száll be a politikába. Az orosz üzletember erről Berlinben beszélt tegnap, a szabadulása utáni első sajtótájékoztatóján. Hodorkovszkij elmondta: nem volt választása, hogy hová menjen, amikor visszanyerte a szabadságát. Pénteken hajnali 2 órakor keltették fel, és a büntetőtábor igazgatója közölte vele, hogy szabadlábra helyezik. A tábort elhagyhatta, de a szabadságát mégsem nyerte vissza teljesen, mert az őrök egészen addig kísérték, amíg a szentpétervári repülőtéren felszállt az érte küldött német magángépre. Az őrökkel tartott Dmitrij Peszkov, az orosz elnök szóvivője, aki közölte vele, hogy bármikor szabadon visszatérhet Oroszországa. Ennek ellenére úgy döntött, egyelőre külföldön marad. Kiemelte: nem szeretné, ha személye és szabadulásának története annak jelképévé válna, hogy nincs több politikai fogoly Oroszországban. A történetnek inkább azt kellene jelképeznie, hogy „a civil társadalom elérheti foglyok szabadon engedését, akiknek szabadulására már senki sem számít”. „Vannak még politikai foglyok Oroszországban. Remélem, hogy ez majd eszükbe jut a nyugati politikusoknak, amikor Vlagyimir Putyinnal tárgyalnak” – hangsúlyozta a Kreml bírálójaként számon tartott üzletember. A Jukosz olajvállalat volt főrészvényese elmondta: november 12-én értesült arról, hogy Hans-Dietrich Genscher volt német külügyminiszter közbenjárása révén a siker reményével kérhet kegyelmet anélkül, hogy elismeri bűnösségét. Hangsúlyozta: soha nem lenne hajlandó bűnösnek vallani magát az ellene felhozott vádakban. Jövőjével kapcsolatban elmondta, még nem tudja, hol él majd, és mihez kezd. Üzletemberi pályafutását nem folytatja, mert anyagi helyzete megengedi, hogy mással foglalkozzék, és az üzleti életben mindent elért már, amit akart. Azt tervezi, hogy a közéleti, társadalmi munkára összpontosít, küzd az Oroszországban raboskodó politikai foglyok szabadon bocsátásáért, de a pártpolitikában nem vesz részt. „A küzdelem a hatalomért nem az én világom” – mondta. Mihail Hodorkovszkij elsősorban Hans-Dietrich Genschernek és Angela Merkelnek mondott köszönetet azért, hogy tettek szabadon bocsátásáért. Vlagyimir Putyinnak nem köszönte meg, hogy megkegyelmezett neki.