Sikeres skót függetlenségi törekvések?

2013. december 30., hétfő, Közélet

Az uniópártiak stabil többségét jelző közvélemény-kutatások ellenére „sokkszerű győzelmet” arathat a Skócia önállósodására törekvő mozgalom a skót függetlenségről kiírt jövő évi népszavazáson az elszakadás elleni kampány erőtlensége miatt – tegnapi brit sajtóértesülések szerint több forrásból is ilyen figyelmeztetést kapott David Cameron brit miniszterelnök.
 

Alex Salmond skót kor­mányfő, a Skóciát 2011 óta parlamenti többségben kormányzó Skót Nemzeti Párt vezetője tavaly janu­árban hirdette meg hivatalosan, hogy Skócia 2014-ben népszavazást tart függet­len­ségéről. A referendumot a skót kormány 2014. szeptember 18-ára írta ki. A népszavazáson egyetlen, egy­szerű választást lehetővé tévő kérdésre kell majd válaszolni, amely úgy szól, hogy Skócia független ország legyen-e.
A felmérések folyamatosan azt mutatják, hogy a függetlenné válást ellenzők jelentős többségben vannak. Az unió fenntartása mellett kampányoló, Better Together (Jobb együtt) nevű szövetséget a komoly közmegbe­csültségnek örvendő veterán skót politikus, Alistair Darling volt brit pénzügyminiszter vezeti. A The Sunday Times tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lap értesülése szerint azonban több kormányzati politikus is arra figyelmeztette Cameront, hogy a skót uniópártiak kényelmes több­ségét mutató közvélemény-kutatások hibásnak bizo­nyulhatnak. A lap forrásai szerint ez a véleménye mások mellett Alistair Car­michael­nek, a brit kormány Skócia-ügyi miniszterének, aki attól tart, hogy a skót függetlenség­párti erők esetleg könnyebben mozgósítani tudják el­kötelezett híveiket a szavazásra, mint az uniót pártolók. Carmichael emellett attól is tart, hogy sok olyan, egyelőre bizonytalan skót választó is – mintegy kései elégtételként – a független­ség­re voksol majd, aki Margaret Thatcher néhai konzervatív párti brit mi­niszterelnök gazdasági reformprogramját okolja a skóciai nehézipar ha­nyatlásáért.
A The Sunday Times forrásai szerint Lynton Crosby, a brit Konzervatív Párt választási főtanácsadója kife­jezetten gyengének tartja a Darling vezette uniópárti kampányt, és emiatt arra figyelmeztette Cameron mi­nisz­terelnököt, hogy a skót függetlenségpártiak szeptemberi győzelme „nemcsak hogy lehetséges, de egyenesen valószínű”. A lap értesülései szerint Crosby is attól tart, hogy az uniópártiak jelentős előnyét mutató közvélemény-kutatások nem a valós helyzetet jelzik.
A referendum éve a füg­getlenséget pártolók számára jelképes jelentő­ségű. Jövőre lesz ugyanis a hétszázadik évfordulója az 1314-ben Ban­nockburn mezején meg­vívott csatának, amelyben Robert de Bruce skót király néhány ezres serege meg­semmisítő vereséget mért II. Eduárd angol uralkodó sokszoros túl­erőben lévő had­erejére. Ezt a győ­zelmet a skót történetírás az angol hódítási kísérletek ellen foly­tatott háborúk legnagyobb skót katonai diadalaként tartja számon. A két királyság hivatalosan végül csak 1707-ben a londoni és az edinburghi parlament által kölcsönösen szentesített unió­törvények alapján egye­sült. A skót kormány által meg­hirdetett népszavazáson ennek a három évszázados uniónak a sorsáról kell majd dönteni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1236
szavazógép
2013-12-30: Közélet - Kuti János:

Mi történt 2013-ban? (A múlt év) – 1.

Nagyszerű dolgok történtek Romániában, a mi életünkben és a nagyvilágban is 2013-ban. Siker sikerre halmozódott. Csak távirati stílusban tudunk felsorolni egypárat mindezekből.
2013-12-30: Közélet - Farkas Réka:

A hétvége hírei

Sereghajtó Crin Antonescu
Mugur Isărescuban bíznak a legjobban a romániaiak a CSOP legújabb felmérése szerint. A jegybanki kormányzó bizalmi indexe 27 százalékos. A rangsorban a második Victor Ponta kormányfő 23, harmadik Klaus Johannis nagyszebeni polgármester 19, negyedik Sorin Oprescu bukaresti főpolgármester 18 százalékkal.