Anyanyelvhasználat az egészségügybenCsak románul?

2013. december 31., kedd, Közélet

Elutasította a szenátus egészségügyi szakbizottsága és plénuma az RMDSZ képviselőházi frakciója által szeptemberben kezdeményezett törvénytervezetet, amely az anyanyelv-használati jogot biztosította volna az egészségügyben – közölte az e-nepujsag.ro. A portál szerint a jogszabálytervezet nemcsak a nyelvhasználat szempontjából módosította volna a 2006. évi 95-ös egészségügyi reformtörvényt, hanem az európai egészségügyi kártyák érvényességi idejének meghosszabbítása, illetve az egészségbiztosítási járulék befizetésének elmulasztásáról szóló figyelmeztető értesítések kiközlése is szerepelt a módosító javaslatok között.
 

A tervezet alátámasztására az RMDSZ képviselői a parlament dokumentációs központjától kértek tájékoztatást arról, miként érvényesül az anyanyelv-használati jog az egészségügyi intézményekben azokban az országokban, amelyek – Romániához hasonlóan – ratifikálták a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartáját. Kerekes Károly képviselő elmondta, az anyagot felhasználják majd a képviselőház egészségügyi bizottságában, amikor napirendre tűzik az RMDSZ tervezetét az egészségügyben alkalmazandó anyanyelv-használati jogról. Románia ratifikálta az említett chartát, ötévenként jelentésküldési kötelezettsége van az Európa Tanács felé (legközelebb 2014-ben) arról, hogy miként teljesíti a charta elfogadásával vállalt kötelezettségeit, de a szóban forgó kérdésben – az egészségügyi intézményekben megvalósuló anyanyelvhasználattal kapcsolatosan – nem törekszik eleget tenni, különböző kifogásokkal élve, mint például azzal, hogy nem rendelkezik elégséges számú orvosi személyzettel, amely ismeri a kisebbségek nyelvét, vagy hogy nincs elegendő anyagi forrás a kérdés megoldására – ismertette az RMDSZ-képviselő.
A szenátus egészségügyi bizottsága szavazattöbbséggel utasította el a tervezetet, arra hivatkozva, hogy az érvényben levő törvénykezés értelmében a kisebbségek nyelvén beszélő egészségügyi képzettségű személyek jelenleg is munkát vállalhatnak az egészségügyi intézményekben ott, ahol a kisebbségi lakosság aránya meghaladja a 20 százalékot, amennyiben betöltetlen állások vannak, és a pályázó megfelel az álláskövetelményeknek. Érvként hozták fel, hogy a 2003. évi 46-os törvény 8. cikkelye értelmében a páciensnek joga van román nyelven tájékoztatást kapni, ha pedig nem ismeri a román nyelvet, akkor anyanyelvén vagy más, a beteg által ismert nyelven tájékoztatják, vagy más kommunikációs módot találnak. A bizottság álláspontja szerint az RMDSZ-képviselők kezdeményezése diszkrimináció lenne, amely megsértené a szakmai tudásra alapozott versenyt.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1222
szavazógép
2013-12-31: Máról holnapra - Szekeres Attila:

A család éve

Szokássá vált tematikus éveket meghirdetni. Az Európai Unió Család­szerveze­tei­nek Szövetsége a 2014-es évet a család évének szenteli.
A kínai horoszkóp szerint 2014 a ló éve, amely bőséget, haladást és fejlődést hoz életünkbe. Bárcsak úgy állnának a csillagok!
2013-12-31: Közélet - Kuti János:

Mi történt 2013-ban? (A múlt év) – 2.

Bárhogy is nézzük, Románia és a román politikusok 2013-ban legnagyobb sikereiket a magyarok és azok jogai elleni küzdelemben érték el. Így a kormány és a kormánypártok politikusai, valamint helyi képviselőik a prefektusok hathatós támogatásával, a pártatlan bíróságok páratlan segítségével óriási eredményeket értek el, például a székely zászlók, valamint a magyar feliratok elleni harcban. A zászlóháborúból állóháború lett.