Nagy-BritanniaKorlátoznák a munkavállalást

2013. december 31., kedd, Világfigyelő

A román és a bolgár állampolgárokkal szembeni, január 1-jétől lejáró átmeneti munkavállalási korlátozások érvényben tartását követelte David Cameron brit miniszterelnöktől tegnapi nyílt levelében a kormányzó Konzervatív Párt többtucatnyi vezető tisztviselője.
 

A választókerületi elnökök és vezető aktivisták Conservative Grass­roots nevű szervezetének 90 tagja szerint a két ország EU-csatlakozási szerződésében van olyan záradék, amely lehetővé teszi a korlátozások fenntartását a súlyos felfordulást okozó, destabilizáló bevándorlási hullámok elkerülésére.
A levél szerzői szerint a brit fiatalok körében 21 százalék a munkanélküliek aránya, ami a harmadik legmagasabb ráta az Európai Unióban és a fejlett ipari gazdaságok alkotta OECD-térségben egy­aránt, és ezért is logikus lépés lenne a korlátozások fenntartása 2018-ig.
A brit kormány korábban többször jelezte, hogy az EU-előírások miatt nincs mód az átmeneti korlátozások meghosszabbítására a román és a bolgár állampolgárok esetében.
A konzervatív szervezet elnöke, Robert Woollard a miniszterelnöknek írt levélben gazdasági szükségszerűségnek nevezte e korlátozások érvényben tartását. Woollard szerint tömeges román és bolgár bevándorlás esetén a helyi tanácsok költségvetési helyzete – pótlólagos pénzügyi támogatás híján – fenntarthatatlanná válhat, és ez társadalmi feszültségekhez vezethet.
A Conser­vative Grassroots vezető aktivistái a nyílt levélben követelik azt is, hogy Cameron rendkívüli ülésre hívja vissza a karácsonyi szabadságát töltő parlamentet annak a képviselői indítványnak a megvitatására és elfogadására, amely a román és a bolgár állampolgárokkal szemben érvényesített, szerdától lejáró bevándorlási korlátozások meghosszabbítását célozza.
A kezdeményezést önálló indítványként a kormányzó Konzervatív Párt egyik alsóházi képviselője, Nigel Mills terjesztette be még novemberben, és eddig a tory frakció 70 tagja – az alsóházi konzervatív pártcsoport 20 százaléka – írta alá. A bevándorlási törvényhez benyújtott módosító indítvány 2018 decemberének végéig, vagyis további öt évvel javasolja kiterjeszteni a románokra és a bolgárokra vonatkozó korlátozásokat.
Nagy-Britanniában – éppen a román és a bolgár állampolgárokkal szembeni korlátozások lejártának közeledtével – egyre élesebb bel- és külpolitikai vita bontakozik ki az uniós társállamokból érkezők bevándorlásának szabályozásáról. A Liberális Demokratákkal koalícióban kormányzó Konzervatív Párt sorra jelenti be a szigorítási terveket az EU-társállamok munkavállalóival szemben. Ezek közül már szerdától érvénybe lép az a korlátozás, amelynek alapján a külföldi uniós polgárok nagy-britanniai tartózkodásuk első három hónapjában nem – és a három hónap letelte után is csak hat hónapig – vehetnek igénybe munkaügyi jellegű szociális támogatást. A konzervatívok egyes szigorítási elképzeléseit a kormánykoalícióban részes Liberális Demokra­ták is éles bírálatokkal illették.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1250
szavazógép
2013-12-31: Világfigyelő - :

Görögország veszi át az elnökséget (Európai Unió)

Jelentős változások következnek be 2014 első felében az Európai Unióban. Január 1-jén Görögország veszi át a szakminiszterek tanácsának soros elnökségét, Lettor­szág bevezeti az eurót, Románia és Bulgária polgárai pedig elvileg korlátozás nélkül vállalhatnak munkát az unió összes tagállamában.
 
2013-12-31: Közélet - Farkas Réka:

Az autonómiaharc éve

Politikai eseményekben igen gazdag esztendő áll az erdélyi magyarság mögött, választások ugyan nem voltak, de végigkísérték évünket a zászlóháborúk, lecsapni készülő bárdként lebegett fejünk fölött az ország közigazgatási átszervezése, s talán éppen ezeknek is köszönhetően új erőre kapott az autonómiaküzdelem, amely egyfajta összefogást hozott, de a három magyar pártnak mégsem si­került együttműködést kialakítania.