Első ízben kerültek többségbe a hölgyek a brit uralkodó újévi kitüntetési listáján, de jutott lovagi cím annak a szülészprofesszornak is, aki a nyáron világra segítette II. Erzsébet királynő legifjabb dédunokáját és majdani utódját a trónon. Az uralkodói kitüntetéseket évente kétszer ítélik oda: újév alkalmából, valamint a királynő júniusi születésnapján.
Az idei újévi lista eddig egyedülálló sajátossága, hogy a magas elismerésben részesítettek között 51 százalék a nők aránya. Az udvar tájékoztatása szerint összesen 611 hölgy vehet át kitüntetést a királynőtől, közülük tizenhatot a lovagi cím női megfelelőjének számító, Dame előnév viselésére jogosító legmagasabb rangra emelt az uralkodó.
A legismertebb női kitüntetettek között van Katherine Jenkins, a világhírű fiatal walesi operaénekesnő, valamint Karren Brady nagyvállalkozó, a West Ham futballklub alelnöke, egyben a Nagy-Britanniában rendkívül népszerű, évente visszatérő, kíméletlenségéről hírhedt televíziós üzleti tehetségkutató vetélkedősorozat, a The Apprentice egyik ítésze.
A listán ezúttal kisebbségbe szorult urak közül az egyik legnagyobb elismerésben a királyi család első számú szülész-nőgyógyásza, Marcus Setchell professzor részesült, akit az uralkodó a Királyi Viktória-rend parancsnoki rangjára emelt. A kitüntetés kiemelkedő jellegét illusztrálja, hogy ezt a címet – amely a Sir lovagi előnév használatára jogosítja viselőjét – II. Erzsébet királynő saját hatáskörében, a mindenkori brit kormány beleszólása nélkül adományozza az arra érdemesnek ítélt jelölteknek. A 70 esztendős Sir Marcus különleges érdeme, hogy júliusban ő segítette világra Vilmos cambridge-i herceg és hitvese, Katalin hercegnő első gyermekét, György herceget. A kitüntetettek között van Carlos Acosta világhírű kubai balett-táncos, akinek neve a londoni Királyi Balettel forrt össze.
A lista feltűnő sajátosságát képezik azok a nevek is, amelyek az előzetes várakozásokkal ellentétben lemaradtak róla. Közülük is a legfeltűnőbb David Beckham hiánya. A brit bulvársajtó bennfentes udvari forrásokat idézve már novemberben gyakorlatilag tényszerűen közölte, hogy a Manchester United és az angol labdarúgó-válogatott 38 éves egykori világsztárja szintén a Sir előnév viselésére jogosító lovagi címben részesül. Ugyanez terjedt el Andy Murray teniszsztárról, a tavalyi londoni olimpia és a US Open, valamint az idei wimbledoni torna bajnokáról. Murray kitüntetése annál is inkább valószínűnek tűnt, mivel személyében 77 év óta először avattak brit férfi bajnokot Wimbledonban. Az uralkodó újévi kitüntetési listáján egyikük neve sem szerepel. A brit sajtó már az elmúlt napokban megneszelte, hogy Andy Murray egyelőre mégsem lesz Sir Andy. A lapok által idézett udvari források szerint ennek fő oka, hogy a skót teniszbajnokot tavaly – az olimpián és a US Open tenisztornán aratott diadala elismeréseként – a Brit Birodalom Rendjének tiszti rangjára (OBE) emelte a királynő, és az udvari protokoll kizárja, hogy ilyen rövid idő után megkapja a legmagasabb lovagi elismerést. Beckham ugyanakkor tíz éve vehette át az OBE-kitüntetést az uralkodótól, így az ő esetében ez a meggondolás elvileg nem játszhatott szerepet.