VÁLTOZÁSOK A TANÜGYBEN. Érvénybe lépett a tanügyi törvényt módosító sürgősségi rendelet, miután ez megjelent a Hivatalos Közlönyben. Ennek értelmében a kötelező iskoláztatás terjedelme 10-ről 11 évre emelkedett. Magában foglalja a felkészítő, az I–VIII. és a IX–X. osztályokat.
Az országos felmérő vizsgát és az érettségit összevont tantárgyvizsgákkal alig 2019-ben kezdenék el, amikor a V., valamint a IX. osztályba lépők lesznek az első generáció, akiknél bevezetik az újdonságot. A szakiskolát végzők a képesítési elismervény megszerzése után nappali tagozatra is beiratkozhatnak, ők eddig csak esti oktatásra voltak jogosultak. Továbbá a módosítások értelmében a szakiskolások is a helyi közszállítás 50 százalékos árengedményében részesülnek. (Marosvásárhelyi Rádió)
ETTÜNK, ITTUNK. Mintegy 7,3 millió kalács, másfél millió kilogramm disznó, 150 millió tojás és 50 millió liter bor tette ki az ünnepi menüt Romániában – derül ki a Gândul által kikért adatokból. A termelők, feldolgozók és forgalmazók szolgáltatta számokból az is kitűnik, hogy csupán a kalácsfogyasztás nőtt 3–4 százalékkal a tavalyhoz képest, minden másnál 5–8 százalékos csökkenés tapasztalható. A karácsonyi és szilveszteri bevásárlások büdzséjét fejenként 600 lejre – a tavalyinál 100 lejjel többre – becsülte a Mednet Marketing Research Center közvélemény-kutató cég.
NEM SOK. 2013-ban három és fél milliárd eurót költött el az ország a kohéziós és strukturális alapokból. Így év végére Románia elérte a 33,47 százalékos lehívási arányt. Ez azt jelenti, hogy a 2007 és 2013 között a rendelkezésére álló összegből közel 6,43 milliárd eurót használt fel, holott 19,2 milliárd eurót költhetett volna el a strukturális és kohéziós alapokból. Tekintettel az alacsony lehívási arányra, az Európai Bizottság megengedi Romániának, hogy ezeket a támogatásokat 2015 végéig használja fel. (Erdély FM)
NINCS MIÉRT DICSEKEDNI. Enyhén nőttek tavaly a fizetések, de az infláció miatt ezt alig érezték a munkavállalók. Az átlagfizetés 4 százalékkal növekedett, a közszférában ennél valamivel jelentősebben emelték a béreket. Egy éve 15 százalékkal egészítette ki a kormány a közalkalmazottak bérét, miután 2009-ben negyedével csökkentette. Az infláció ősszel 2 százalék alá esett, míg az első két negyedévben még 5–6 százalékon volt ez a mutató. Tavaly több munkavállalót foglalkoztattak ugyan a vállalatok, de tovább nőtt a munkanélküliség. A Ziarul financiar gazdasági portál felmérése szerint tavaly 60 ezer új munkahelyet teremtettek, de közel ennyivel, 54 ezerrel több állástalan is volt év végén. Októberig 2,7 százalékkal nőtt a GDP. Ezt szakértők a jó mezőgazdasági évnek és a kedvező exporttevékenységnek tulajdonítják.