HARMADSZOR HALASZTOTTAK Borboly Csaba perében hétfőn a marosvásárhelyi táblabíróságon. A következő tárgyalás időpontját 2014. január 9-re tűzték ki. Ezúttal a halasztás oka az volt, hogy több beidézett tanú meghallgatásához tolmácsra lett volna szükség, és ezt a bíróság nem tudta biztosítani.
FELVÁSÁROLNÁ, ÉLETJÁRADÉKOT IS ADNA AZ ERDÉLYI FÖLDEKÉRT A MAGYAR ÁLLAM. Felvásárolná és életjáradékot adna a magyar állam az erdélyiek földjeiért – derül ki abból az interjúból, amelyet Szucher Ervin Szabó József Andorral, a bukaresti magyar nagykövetség mezőgazdasági attaséjával készített, és amely a Szekelyhon.ro-n látott napvilágot. Amennyiben valaki el szeretné adni a földjét, olyan adás-vételi szerződést köthet a magyar állammal, melynek értelmében életjáradékot kapna, ráadásul a terület élete végéig birtoká-ban maradna. Az állam ezeket a földeket a tulajdonos halála után olyan fiataloknak adná majd oda, akiknek nincs földjük, de szívesen gazdálkodnának. Mint elmondta, Erdélyben is egyre többen vannak, akik munkahely vagy lakás hiánya miatt városon már nem találják meg a he-lyüket, ám fantáziát látnak a mezőgazdaságban, megpróbálnának abból megélni.
MAGÁNYOS ROMÁNIA. Annak ellenére, hogy az EU-csatlakozás óta eltelt már hét év, Romániának az európai országok egyikével sem sikerül szoros kapcsolatot kialakítania. Még ha a romániai politikai vezetők jogosan mondhatják, hogy a britek – és mások, akik a példájukat szeretnék követni – megsértik az európai törvényeket, mégsem pózolhatnak az európaiság felvilágosult védel-mezőinek szerepében. Románia távol áll attól, hogy az európai építkezés modellje és motorja legyen. A bukaresti felfortyanás, bár megfelel az európai szerződések betűjének, egyáltalán nem tesz jót az amúgy is rossz kétoldalú kapcsolatoknak. Romániának valójában senkivel sincsenek kiváltságos („stratégiai”) kapcsolatai, és ezáltal az a ve-szély fenyegeti, hogy elszigetelt állapotban reked meg. A román diplomáciának a befogadó országok aggodalmai iránt is ki kellene mutatnia némi empátiát és szolidaritást kellene vállalni a polgári élet bizonyos értékeivel, melyek valójában éppenséggel Európa alapját is képezik. (Deutsche Welle)
NAGY, DE LUSTA A PARLAMENT. 688 jogszabályból mindössze 220-at fogadtak el – ez a parlament 2013-as mérlege. A honatyák, illetve a kormány több mint 600 törvénytervezetet kezdeményezett, melynek egynegyede sem került pozitív elbírálás alá, legtöbbet meg sem vitattak, így mintegy 272 határozattervezet megtárgyalását 2014-re halasztották. Az 580 képviselő és szenátor közül hat egyetlen jogszabályt írt alá, további nyolcan mindössze egy törvényt láttak el kézjegyükkel. A statisztikák szerint Kelemen Hunor az elmúlt törvényhozási ciklusban egyetlenegyszer sem szólalt fel. (Digi24)
NŐTT A NYUGDÍJPONT ÉRTÉKE, 3,76 százalékkal emelték. Ezáltal a 2013. évi 762,1 lej helyett idén 790,7 lej lesz egy nyugdíjpont. (România liberă)