Băsescu a schengeni csatlakozásért
Románia csatlakozása a schengeni övezethez több szakaszban történjék, „a korábbi megállapodás szerint”, csak kezdődjön el idén – javasolta Traian Băsescu államfő Herman Van Rompuy ET-elnöknek tegnap Brüsszelben.
A román fél kérésére létrejött találkozón Románia 2014-es prioritásairól, schengeni csatlakozásáról és Moldova Köztársaság EU-s csatlakozásáról beszéltek. Băsescu szóba hozta a Nabucco-tervet is, amelynek feladása „frusztrációt okozott nekünk”. Románia a Nabucco-gázvezetéken keresztül kívánta biztosítani a földgázellátást, és a terv tavalyi bukását követően közölte, hogy a palagáz és a fekete-tengeri földgáztartalékok kitermelésére koncentrál.
Drágább lesz a havasi autópálya
Drágább lesz a vártnál Románia első olyan autópályája, amelyet a köz- és magánszféra együttműködésével készülnek megépíteni Comarnic és Brassó között – jelentette be Victor Ponta kormányfő, miután aláírta a francia Vinci, az osztrák Strabag és a görög Aktor cégek által létrehozott konzorciummal a szerződést. Az 53 kilométeres szakasz 1,8 milliárd euróba kerül a tervezett 1,2–1,3 milliárd helyett. Nyomvonalát is módosították: Predeál előtt a Hidegpatak-völgyön elkanyarodik, és Barcarozsnyó felől ér Brassóba, 3 alagúton, 19 viadukton és 15 hídon keresztül. A tíz éve halogatott hegyvidéki pálya építési jogát 2009-ben a Vinci és az Aktor akkori konzorciuma nyerte el, de lemondott róla, mert nem sikerült megfelelő banki finanszírozást szereznie, és olyan feltételeket támasztott, amelyeket az akkori román kormány nem fogadott el. Az autópálya árát az államnak 2017-től kezdődően, részletekben kell visszafizetnie, a pénz egy részét a pályadíjból gyűjtik be. Az építtető 26 évre veszi koncesszióba az utat, de használati díját a kormány állapítja meg. Az építkezés a remények szerint már idén áprilisban elkezdődik, és 2017-ben fejeződik be. Ez a szakasz a legzsúfoltabb hazai országút forgalmának 67 százalékát veszi át.
Óriáscégek egymás közt
Csaknem 13 millió euró értékű bírságot szabott ki a versenytanács 14 háztartási gépeket forgalmazó cégre. A hatóság csütörtöki közleménye szerint 56,5 millió lej bírságot kell fizetniük azért, mert két külön egyesületbe tömörülve megsértették a versenyszabályokat: a készülékek visszavásárlási akciója keretében meghirdetett kedvezményekről megállapodtak egymás között 2008-ban és 2009-ben, és valamennyien ugyanakkora kedvezményt biztosítottak az ügyfeleknek. A legnagyobb bírsággal, 24 millió lejjel a török érdekeltségű Arcelik csoporthoz tartozó Arctic céget sújtották, az Electrolux Románia 9,8 millió, az Indesit Company Magyarország pedig 2,66 millió lejes büntetést fizet.