Nehéz feladatra szántam el magam, gondoltam, nekigyürkőzöm, és összefoglalom a 2013-as esztendőt úgy, ahogy három éven keresztül tették azt az EMI-sek Az Év Legjei Háromszéken – ifjúsági szemmel című írásukkal. Ugyanazt a struktúrát követtem. Próbáltam kiemelni egy-egy mozzanatot, rendezvényt az elmúlt évből megyénk ifjúsági színteréről – de végül abbahagytam. Nem sikerült.
Néhány évvel ezelőtt ugyanis könnyebb volt visszaemlékezni, és sokkal tisztábbnak is látszott minden. Valahogy a mögöttünk hagyott esztendő számomra igen zavaros. Nem az a kibúvóm, hogy sokkal több minden történt az előző évekhez képest, és a sok rendezvény közül nem tudom, melyiket válasszam befutónak. Sőt, inkább az ellenkezője. Úgy érzem – noha az ifjúsági és kulturális élet nem lankadt –, hogy az ifjúsági szervezetek veszítenek erejükből, nincs már meg a régen látott vitalitás, motiváció. Kevés volt, sőt, talán nem is volt olyan ifjúsági szervezet, amely állandó, folyamatosan kiemelkedő teljesítményt tudott volna nyújtani az év során. Háromszék fontosabb rendezvényei is kicsit talán elfásultak már. A Háromszéki Diáknapok talán már nem is a leghangosabb rendezvény, a Hárit ifjúsági sátra a városünnepen élt már meg nagyobb sikereket a tavalyinál, sőt, említek példát saját eseményeink közül is: ott a Háromszéki Diákegyüttesek Találkozója, a HDT. Nem egy ember megjegyezte már, hogy az volt az igazi, amikor az ifjú együttesek a Szent György Napok B színpadja helyett a városi sportcsarnokban léptek fel. A példák sorát, sajnos, lehetne folytatni nagyon ismert rendezvényekkel, de nem célom rossz hangulatot kelteni már az év elején.
Írtam kicsit fennebb, hogy az ifjúsági élet mégsem lankad – és ez így is van, holott az ifjúsági szervezetek enyhe lejtmenetbe kapcsoltak. Ennek oka (vagy egyik oka), hogy új szereplő jelent meg az ifjúsági palettán, amely nem más, mint a sepsiszentgyörgyi önkormányzat. Régebb csak partneri és támogató feladatkörrel rendelkezett, most szereplőként van jelen a Sepsiszentgyörgy, Székelyföld kulturális és ifjúsági fővárosa programcsomagjával, amelynek igen komoly az intézményi háttere: alkalmazottakkal, irodával és biztos anyagi forrásokkal.
Az a kérdés tehát, hogy a városi önkormányzat megmentette az ifjúsági életet Sepsiszentgyörgyön a lassuló egyesületek mellett – vagy inkább elnyomta az ifjúsági szervezeteket az elmúlt esztendőben azzal, hogy többet tudott kínálni? Erre érdemleges választ nem lehet adni, talán mindkettő igaz valamilyen mértékben. Az első lehetőség esetén azonban érdemes lenne elgondolkodni azon: mi történt az ifjúsági szervezetekkel? Elérkeztünk volna a fejlődésnek azon szakaszához, ahonnan a következő lépést már nem tudtuk megugrani, ami az intézményesedést jelentette volna? Lehet, ez rántott vissza egy kicsit, vagy akár természetes dolog, hogy néhány igazán jó év után egy kevésbé sikeresnek is kellett következnie?
Ezeket a válaszokat az új esztendőtől várjuk. Pörgős ifjúsági boldog új évet kívánok, és – megemlítve pár rendezvényt – jó szórakozást kívánok 2014-ben a töretlen lendülettel üzemelő utcazene-fesztiválon, a felívelőben lévő városi gólyabálon, a remek hangulatú Élő Könyvtáron. Hasonló hozzáállást kívánok sérülő jogaink esetén, mint a bérletpénzakcióban felmutatott tüntetésen, szorgos lapozgatást a Kavics ifjúsági lap oldalain, kellemes időtöltést a Mandula ifjúsági rádióműsort hallgatva – és minden jót a több tucat meg nem említett rendezvényen, amely rátok vár jövőben is.
MIHÁLY ISTVÁN