Szerb kisebbségvédelem: egy lépés előre, egy hátra

2014. január 21., kedd, Világfigyelő

Alkotmányellenesnek ítélte a nemzeti tanácsokról szóló törvény némely szakaszait a szerb alkotmánybíróság. Korhecz Tamás, a vajdasági Magyar Nemzeti Tanács (MNT) elnöke tegnapi szabadkai rendkívüli sajtótájékoztatóján kijelentette: „Ezút­tal is bebizonyosodott, hogy Szerbiában a kisebbségvédelem területén is az egy lépés előre, egy lépés hátra gyakorlat érvényesül.”
 

Az alkotmánybíróság három éve tartó eljárást követően a nemzeti tanácsokról szóló törvény tíz szakaszát nyilvánította részben vagy teljesen összeegyeztethetet­lennek a szerb alaptörvénnyel. Két törvény­szakaszt teljes egészében, további nyolcat pedig részben helyezett hatályon kívül. A döntés még nem jelent meg a szerbiai köz­lönyben, azaz nem lépett hatályba, néhány napon belül azonban ez is megtörténik – magyarázta Korhecz.
Elhangzott, hogy a hatálytalanított rendelkezések egy része olyan kollektív ki­sebbségi jogokat biztosított, amelyeket az MNT és a többi kisebbségi nemzeti tanács évek óta törvényesen gyakorolt, azaz a döntéssel a kisebbségi jogok elért szintje csökkent, a szerzett jogok sérültek. „Az én jog­értelmezésem szerint erre még az alkotmány­bíróságnak sincs joga, hiszen az alkotmány (…) kimondja, hogy egyetlenegy ál­lami szerv sem csökkentheti a kisebbségi jogok elért szintjét” – hangsúlyozta az MNT elnöke. A Magyar Nemzeti Tanács esetében ezek a rendelkezések elsősorban a magyar többségű és kiemelt jelentőségű oktatási intézményekkel összefüggő igazgatási jogokat érintik, példaként az igazgatóválasztás során gyakorolt egyetértési jogot említette a politikus. „Itt olyan jogot szüntetett meg az alkotmánybíróság, amely a jogrendszerbe beépült, amely a gyakorlatban is létezett, és amelyet éveken át gyakorolt ez a magyar közösség a törvénnyel össz­hangban” – részletezte.
Ugyanakkor Korhecz Tamás pozitívan értékelte, hogy az alkotmánybíróság ezzel a pénteken hozott döntésével megerősítette a közvetlenül megválasztott nem­zeti tanácsok helyzetét, vagyis kimondta, hogy az országos kisebbségi önkormányzati szervek közhatalmi jogosítványokkal rendelkezhetnek, és átvehetik az oktatási és kulturális közintézmények alapítói jogait. Sikernek értékelte azt is, hogy a kultúra és a hivatalos nyelvhasználat területét teljes mértékben érintetlenül hagyta a testület döntése. „A perszonális autonómiának ezt a formáját az alkotmánybíróság döntése szentesítette” – emelte ki a vajdasági politikus.
Az alkotmánybíróság által most hatályon kívül helyezett pontok más törvényekben részben megtalálhatók, és azokban to­vábbra is hatályosnak számítanak – hangzott el. A jogszabályok összehangolása a törvényhozók jövőbeni feladata lesz.
Korhecz Tamás kijelentette, hogy a gyakorlatban nagyon kevés változást hoz az alkotmánybíróság döntése. „A perszonális autonómia, a kisebbségi önkormányzat kapott egy pofont, de az ember a pofon után megrázza magát, és folytatja működését. Nem mondom, hogy nem fáj, de műkö­désünket, építkezésünket gyakorlatilag meg­erősítheti ez a döntés. Azért mondom, hogy megerősítheti, mert most már a jogerősség pecsétje is rajta van ezen a perszonális autonómiarendszeren, ami itt kiépült Szer­biában” – magyarázta az elnök. Hozzátette: ez azt is jelenti, hogy már nincs az a hatóság, amely ezt megkérdőjelezheti.
A nemzeti tanácsokról szóló törvény módosítása a szerb parlament előtt van, némely politikai szereplők szerint az alkotmánybírósági döntés tükrében vissza kell azt vonni az eljárásból. Erről egyelőre nem született döntés.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1035
szavazógép
2014-01-21: Közélet - Iochom István:

Autós tüntetés a parkolási díj ellen (Kézdivásárhely)

Tegnap délben autós tüntetés zajlott Kézdivásárhelyen, az Erdélyi Magyar Néppárt felhívására mintegy ötvenen gyűltek össze, és végigdudálva a várost vonultak járműveikkel a Gábor Áron térre, ahová 12.16 órakor érkeztek meg, majd rendőri kísérettel többször is megkerülték a főteret. Amire a központba érkeztek, közel százra nőtt az autós tiltakozók száma. A menet élén Johann Taierling, a Néppárt önkormányzati képviselője haladt.
 
2014-01-21: Világfigyelő - :

Terrorral fenyegetik a szocsi olimpiát

A szocsi olimpia elleni támadással is fenyegetőzik az az iszlamista csoport, amely a világhálóra feltett videoüzenetben magára vállalta a december végén Volgográdban elkövetett véres merényleteket. A Vila­jat Dagesztán (Vdagestan.com) című honlapra tegnap feltett videó két 25 év körüli férfi szereplője közül az egyik Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz címezve szavait oroszul azt mondja: „Ha megtartják az olimpiát, kap tőlünk egy ajándékot... ön és mind­azok a turisták, akik ott lesznek. Mindazért a muzulmán vérért, amelyet nap mint nap világszerte kiontanak. Ez lesz a mi bosszúnk.”