Nem csitulnak a harcok Kijevben

2014. január 21., kedd, Világfigyelő

Viktor Janukovics ukrán elnök üzenetben fordult az ukrán néphez, és ígéretet tett arra, hogy minden erőfeszítést megtesz a társadalmi rend helyreállítására és a békés polgárok jogainak megvédésére. Az államfő arra kérte az embereket, hogy ne kövessék az erőszakra való felhívásokat, valamint azokat, akik feszültséget gerjesztenek az állam és a társadalom között, és „tömeges rendbontásokba” sodorják az ukrán népet.
 

Tegnap is folytatódtak az összecsa­pások a rohamrendőrök és a tüntetők között Kijev belvárosában, ahol a rendvédelmiek gumilövedékekkel, külön­böző tömegoszlatásra szolgáló gránátokkal, időnként vízágyúval, a másik oldal pedig kövekkel és Molotov-koktélokkal támad. Délutánra mindkét ol­dalon legalább száz-százan szenvedtek sérüléseket. A városvezetés hivatalos közlése szerint egy tüntetőnek csukló­tól amputálni kellett a kezét, három má­siknak pedig a szemgolyóját távolították el az orvosok. Legalább egy tucat újságíró is megsérült, zömében gránát­repeszektől vagy gumilövedékektől, amelyeket a belügyi alakulatok tagjai lőttek a tüntetők közé. Több helyi média arról számolt be, hogy a roham­rendőrök szándékosan a sajtó munkatársait veszik célba.
Ellenzéki értesülések szerint a belügyi alakulatok mintegy húszezer újabb tagját vezényelték a fővárosba, ugyanakkor a belügyminisztérium nem hajlandó elárulni, mennyi rendőr vesz részt a tüntetők elleni ütközetekben. A tüntetők szintén mozgósítást rendeltek el, és önkénteseket toboroznak, illetve visszahívják Kijevbe a vidékre utazott társaikat.
Közben az ellenzéki politikusok tárgyalni készülnek a vezetéssel. Köz­zétették alapvető követeléseiket, amelyek szerint előrehozott elnök- és parlamenti választásokat, a Mikola Aza­rov miniszterelnök vezette kormány menesztését és átmeneti kabinet fel­állítását, Vitalij Zaharcsenko belügy­miniszter büntetőjogi felelősségre vonását, a múlt héten elfogadott, sza­badságjogokat sértő törvények megsemmisítését, valamint amnesztiát követelnek kivétel nélkül minden tüntetőnek. Alternatív megoldásként elfogadnák, ha az elnöki jogköröket jelentősen csökkentenék, az államfő­választást pedig a tervezett időben, 2015-ben tartanák meg.
Vitalij Klicsko, az Ütés párt elnöke tegnap követelte, hogy a válság súlyosbodásának megakadályozását célzó tárgyalásokon legyen jelen Viktor Janukovics elnök, és az ott született megegyezések végrehajtásáért szemé­lyesen vállaljon felelősséget. Emlékez­tetett arra, hogy vasárnap Janukovics személyes találkozójukkor ígéretet tett neki a tárgyalások megkezdésére. „Na­gyon fontos, hogy ezek a tárgyalások valódi eredményt hozzanak. Ha a vezetés ismét megszegi az adott szavát, el­kerülhetetlen lesz a helyzet további éleződése” – érvelt Klicsko. Az ellenzéki politikus közben videoüzenetben kért minden ukrán állampolgárt, akinek fontos az ország jövője, hogy utazzon a fővárosba, és gyülekezzen a Majdanon.
Az államfő tegnap Andrij Klujevet, a nemzetbiztonsági és védelmi tanács vezetőjét nevezte ki a válság rendezésére létrehozott munkacsoport élére. Az ellenzék nem tartja Klujevet meg­felelő tárgyalópartnernek, azzal vádolják ugyanis, hogy ő rendelte el a békés EU-párti diáktüntetés november 30-i véres feloszlatását.

Aggódnak az EU-külügyminiszterek
Az EU-országok külügyminiszterei tegnap Brüsszelben közös nyilatkozatban adtak hangot aggodalmuknak az ukrán parlament által a múlt héten elfo­gadott törvények miatt, amelyek megítélésük szerint jelentős mértékben korlátozzák a gyülekezési jogot, a médiát és a civil társadalom szervezeteinek tevé­kenységét. Az EU felszólítja az ukrán hatóságokat, hogy fordítsák vissza ezeket a fejleményeket, és hozzák össz­hangba a jogszabályokat Ukrajna euró­pai és nemzetközi kötelezettségeivel. Az unió szerint párbeszéd útján kell demokratikus megoldást keresni a politikai válságra; minden érintettnek önmérsékletet kell tanúsítania, a hatósá­goknak pedig tiszteletben kell tartaniuk a békés tüntetők gyülekezési és szólásszabadságát.  A külügyminiszterek megerő­sí­tették: az unió hajlandó aláírni a mély és átfogó szabadkereskedelmi egyezményt is tartalmazó EU–ukrán társulási megállapodást, amint arra Ukrajna is kész.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 423
szavazógép
2014-01-21: Világfigyelő - :

Terrorral fenyegetik a szocsi olimpiát

A szocsi olimpia elleni támadással is fenyegetőzik az az iszlamista csoport, amely a világhálóra feltett videoüzenetben magára vállalta a december végén Volgográdban elkövetett véres merényleteket. A Vila­jat Dagesztán (Vdagestan.com) című honlapra tegnap feltett videó két 25 év körüli férfi szereplője közül az egyik Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz címezve szavait oroszul azt mondja: „Ha megtartják az olimpiát, kap tőlünk egy ajándékot... ön és mind­azok a turisták, akik ott lesznek. Mindazért a muzulmán vérért, amelyet nap mint nap világszerte kiontanak. Ez lesz a mi bosszúnk.”
 
2014-01-21: Közélet - Farkas Réka:

RMDSZ-re cserélik a Néppártot

Nemes Előd egy héttel ezelőtt bejelentett részleges szakítása az Erdélyi Magyar Néppárttal (EMNP), úgy tűnik, kisebb hullámot indított el, tegnap magát a párt egyik alapító tagjának nevező Ván­csa Jenő (aki szerepelt az EMNP megyei önkormányzati listáján is) a sajtónak eljuttatott közleményben tájékoztatott, hogy a jövőben az RMDSZ-ben kíván tevékenykedni, és több társát is nevesíti, akik hasonlóan döntöttek.