A Baróti Szabó Dávid Középiskola magyar szakos tanárainak és diáktanácsának kezdeményezésére csatlakozott a magyar kultúra napja alkalmából idén első alkalommal megszervezett Együtt szaval a nemzet című rendezvényhez, és tegnap délelőtt tíz órakor, hasonlóan a magyar nyelvterület számos iskolájához, itt is felcsendültek Kölcsey Ferenc Himnuszának szavai.
A szavalásra jelentkező huszonhét diák a Budajenői Általános Iskola diákjaival egy időben – s a Youtube.com videomegosztó-csatorna jóvoltából – Jordán Tamás színművész „karmesteri” irányításával szavalta el himnuszunkat. Kékesi-Keresztes Lujza tanárnő szerint ahányszor csak alkalmunk adódik, rá kell irányítanunk a figyelmet azokra az évszázadok alatt felhalmozott értékekre, amelyek nemzetként meghatároznak bennünket. „Azért tartottam fontosnak, hogy csatlakozzunk e rendkívüli kezdeményezéshez, mert az iskola feladatai közé nemcsak a tanítást sorolom, hanem a nemzetért való cselekvést is. Éljünk bármilyen modern világban, lehetünk benne bármennyire gazdagok, de ha elfeledjük kultúránkat, megszűnünk mint nemzet. Nekünk, pedagógusoknak tennünk kell azért, hogy önazonosságában erős nemzedéket neveljünk” – nyilatkozta a katedravezető.
A magyar kultúra napján a diáktanács kétórás vetélkedőt szervezett, a vállalkozó szellemű fiataloknak előbb egy erdővidéki mondát kellett feldolgozniuk és röviden eljátszaniuk a tanárokból álló zsűrinek, majd harminckérdéses kvíz döntötte el, melyik három csapat kerül a fináléba. A legügyesebbek a XI. B-sek lettek – jutalom fejében Tamási Áron Szülőföldem egy-egy példányát kapták –, de jól teljesítettek a XI. A-sok és a IX. B-sek is. Varga Réka-Anetta diáktanácselnök szerint nem volt könnyű meggyőzni a diákokat – mindössze öt csapat nevezett be –, de abban bízik, az elkövetkezőkben szervezőként és résztvevőként is többen csatlakoznak ehhez az irodalmunkra és hagyományainkra alapozó versenyhez.