Ezer támogató aláírást kívánnak összegyűjteni annak érdekében, hogy Kézdivásárhely önkormányzata tűzze ismét napirendre a fizetéses parkolásra vonatkozó két határozatát – erről döntöttek tegnap este az Erzsébet Teremben tartott lakossági fórumon, melyen mintegy harmincan jelentek meg.
Balázs Attila néppárti tanácstag elmondta: azzal a céllal hívták össze a fórumot, hogy kikérjék a lakók véleményét a fizetéses parkolókról, és együtt döntsenek arról, milyen eszközökkel próbálkoznak jobb belátásra bírni a városvezetést és a többségben lévő RMDSZ-es tanácstagokat. Johann Taierling, a Néppárt másik önkormányzati képviselője vetített képes előadással ismertette az intézkedés előzményeit.
Johann Taierling arról is beszámolt, hogy Csíkszeredában és Brassóban egyórás parkolás díja 1,5 lej, míg Kézdivásárhelyen két lej, a napos bérlet ára Csíkszeredában hat lej, Brassóban 12 lej, a céhes városban pedig 8 lej. Az éves bérlet ára Kézdivásárhelyen 290 lej, Csíkszeredában 250 lej, Brassóban övezetektől függően 126 és 156 lej között váltakozik. Elhangzott: Székelyudvarhelyen nem adták bérbe a parkolókat, a város működteti, és csak a főtéren kell fizetni, egy órára egy lejt. Taierling szerint ahhoz, hogy a helyi tanács napirendre tűzze a két határozatot, a választói névjegyzéken szereplők öt százalékának kell azt kérnie, ez Kézdivásárhely esetében mintegy ezer aláírást jelent. A tüntetést már kipróbálták, de az nem vezetett eredményre, ezért ha az aláírásgyűjtés sem jár majd sikerrel, bírósági úton támadják meg a fizetéses parkolást bevezető tanácsi határozatokat, illetve a City Parking Kft.-vel aláírt és több pontban is megtámadható szerződést annak felfüggesztése érdekében.
Imre Sándor vállalkozó arról szólt: a Szőcs József utca 78 lakójának beadványára azt a választ kapták, hogy a polgármester a tanácsi határozatot próbálja életbe ültetni. Egyúttal arra figyelmeztette a Néppárt képviselőit, hogy ellenzékként leáldozóban a csillaguk, megítélésük egyáltalán nem javult a tiltakozás nyomán. Szőcs Csongor vármegyés azt fejtette ki: még mindig várják, hogy a város polgármestere válaszoljon beadványukra, és hívjon össze lakossági fórumot. Ambrus Ágnes magyartanár a város sajátos településszerkezetét hozta fel érvként a fizetéses parkolás ellen, azt hangsúlyozva, hogy a jelenlegi parkolási rendszer méltánytalan és igazságtalan. A rendszerváltás előtt és után nem volt jól átgondolt elképzelés új parkolók létesítéséről – fejtette ki a tanárnő, aki állítása szerint több polgár véleményét is tolmácsolta. Beke Ernő nyugdíjas tisztviselő az ingyenes parkolóhelyek hiányát kifogásolta, azt javasolva, hogy a volt kaszárnya előtt és a Márton Áron-szobor környékén legyen ingyenes a parkolás, fizetni csak a főtéren és a piac utcájában kelljen. Végül az a döntés született, hogy gyűjtsék össze az ezer aláírást. Többen vállalták, hogy összegyűjtenek száz-száz aláírást. Emellett a Néppárt főtéri irodájában is alá lehet írni az íveket.