Az elmúlt hétvégén került sor Bálványosfürdőn a Daragus Attila magánvállalkozó, Torja polgármestere által szervezett kilencedik nemzetközi disznótoros fesztiválra, melyre idén tizenhárom hazai és magyarországi csapat nevezett be, legtöbbjüket településük polgármestere, illetve alpolgármestere is elkísérte.
Az előző évek túlzsúfoltságából tanulva, idén csak tizenhárom csapatot fogadtak. A tíz visszajáró mellett ezúttal Mezőkövesd, a Matyóföld fővárosa, Kökös és Előpatak képviseltette magát első alkalommal a nemzetközi böllérversenyen.
Magyarországról Nagyhalászról, Gádorosról, Mezőkövesdről, Keszthelyről, Kistarcsáról és Bálványosról érkeztek böllércsapatok, Prahova, Neamţ, Szilágy és Maros megye, akárcsak az előző években, idén is jelen volt egy-egy csapattal. A vendégek pénteken érkeztek Bálványosfürdőre, a Vár Panzióban népviseletbe öltözve éjszakába nyúló mulatságon ismerkedtek egymással, mutatták be településüket, kóstolták meg egymás borait, pálinkáit, süteményeit és hidegtálait. Két böllércsapatot népi zenekar is elkísért, Gádoros autóbusznyi szurkolóval jött. Daragus Attila szerint a gasztronómiai rendezvény ideje alatt mintegy kétszáz személyt szállásoltak el és vendégeltek meg. A szombati verseny reggeli felvonulással kezdődött, muzsikusokkal az élen valamennyi csapat saját népviseletében vonult fel, s minden település magával hozta zászlóját és címerét. A sertéseket ki-ki a maga módszerével, hagyományos módon vagy EU-s szabvány szerint áldozta fel, majd perzselte meg. Páratlan csapatszám lévén, Gádorosnak egy egész sertés jutott, a többi egy-egy felet dolgozott fel, készített belőle a rendelkezésére álló három óra alatt legalább háromféle ételkülönlegességet. Amíg elkészültek a finomságok, a résztvevők az otthonról magukkal hozott hidegtálakat, pékárut és pálinkát kínálták a nagyszámú közönségnek. Kovács László, Előpatak polgármestere elmondta: amíg ő a községvezető, és meghívják, minden évben el fognak jönni, hogy ismerje meg őket a nagyvilág, ne csak azt tudják Előpatakról, hogy a 4600 lakosból 3200, azaz hetven százalék roma, és a magyarság csupán tízszázalékos. Pörköltet, vérest, májast és kolbászt készítettek. A kökösieket Sánta Gyula községvezető szintén elkísérte. A hagyományos kolbászon kívül csülköt és feltűrt húst is készítettek. Az ínyencfalatokat szakemberekből álló zsűri kóstolta meg. Az ételeket a Küköllő menti Borlovagrend, az Első Magyar Fehérasztal Lovagrend Erdélyi Egyesülete, a szakácsok és cukrászok országos egyesülete és a torjai huszárok képviselőjéből álló zsüri értékelte. Minden csapat serleget, díszoklevelet és a fesztivált jelképező, szakácsruhába öltöztetett malacszobrocskát kapott. Az idei fesztivál díszvacsorával ért véget.