Kormányválság körvonalazódik Szerbiában

2008. február 7., csütörtök, Világfigyelő

Szerbiában koalíciós válság van kilátásban. A miniszterelnök nem hívta ülésre a kormányt, ugyanakkor a parlament rendkívüli összejövetelét kívánja elérni. Ezáltal elmarad az EU és Szerbia közötti politikai megállapodás aláírása.

Vojislav Kostunica miniszterelnök figyelmen kívül hagyta Boris Tadic államfő határozott felszólítását, s nem hívta össze a kormányt. Az ülésre azért lett volna szükség, hogy felhatalmazást adjon az EU által Szerbiának ajánlott politikai megállapodás aláírására. Kostunica ezt ellenzi, szerinte az egyezmény elfogadásával Belgrád beleegyezését adná az unió koszovói missziójához, a déli tartomány Szerbiától történő elszakításához. Ezért a miniszterelnök a parlament rendkívüli ülésének összehívását követelte, hogy ott egy EU-t elítélő határozatot fogadjanak el. Ez sikerülne is, mivel a radikálisokkal és a szocialistákkal Kostunica pártszövetségének biztos többsége van a törvényhozásban.

Ezt az ülést viszont a Boris Tadic pártjához tartozó házelnök, Oliver Dulic nem hajlandó összehívni, mondván, hogy a parlament feladata pontos kormányelőterjesztések megvitatása, ezért amíg a kabinet nem tárgyal a kérdésről, addig nincs mit a ház elé vinni. A miniszterelnök és emberei azonban kisebbségben vannak a kormányban, s mivel az szavazattöbbséggel hozza meg határozatait, nem kockáztatják meg a voksolást.

Tomislav Nikolic, a Szerb Radikális Párt alelnöke nem akar tárgyalni Boris Tadic államfővel az ország sorsáról. Kemény párharcuk után, vasárnapi elnökválasztási győzelmét követően Tadic közölte, hogy az első, akivel Szerbia helyzetéről, jövőjéről beszélgetni akar, az ellenfele, Nikolic. Nem tudom, miről beszélhetnék vele ― mondta a radikális politikus. Gratuláltunk egymásnak, s belátható időn belül ennél szorosabb kapcsolat nem várható el tőlünk ― tette hozzá. Nikolic szerint az elnöknek nem vele, hanem koalíciós partnerével, Vojislav Kostunica miniszterelnökkel kellene tárgyalnia, hogy tisztázzák nézeteltéréseiket, elhárítsák az egyre valószínűbbnek tűnő kormányválságot.

A Szerbiában fellángolt belpolitikai viták miatt el kell halasztani az Európai Unió és Szerbia közötti politikai megállapodás mára tervezett aláírását ― jelentette be tegnap Brüsszelben Olli Rehn, az EU bővítési biztosa, aki sajnálkozásának adott hangot amiatt, hogy akik Belgrádban ― mint fogalmazott ― az obstrukció mellett döntöttek, ,,nem hallották meg a szerb nép hangját", amikor az elnökválasztás vasárnapi, második fordulójában a lakosság többsége ,,az európai jövő mellett döntött". Az uniós biztos hozzátette, hogy az EU megállapodási javaslata továbbra is érvényes, és Szerbián múlik, hogy kész-e azt aláírni. Rehn derűlátóan szólt arról is, hogy hamarosan alá lehet majd írni Szerbiával az EU-tagság előfeltételének tekintett stabilizációs és társulási egyezményt.

A politikai megállapodást Brüsszel mintegy kárpótlásként ajánlotta fel Szerbiának azok után, hogy ― a hágai törvényszékkel való szerb együttműködés továbbra is tapasztalható hiányosságai miatt ― januárban sem sikerült aláírni a társulási egyezményt. A politikai megállapodás előkészített szövege ígéretet tartalmaz arra vonatkozóan, hogy az unió segíteni fogja Szerbia közeledését, beleértve ebbe a tagjelölti státus megadását is, továbbá vízumkönnyítést irányoz elő ― igaz, a társulási egyezménnyel ellentétben ennek a politikai megállapodásnak nem lenne jogilag kötelező ereje.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 720
szavazógép
2008-02-07: Közélet - x:

Hegyi csendőrök

Megkapta a jóváhagyást a Dózsa György Megyei Csendőr-felügyelőség arra, hogy Sugásfürdőn nyolc munkatárssal őrsöt nyisson — közölte Adrian Faur alezredes.
2008-02-07: Világfigyelő - x:

A NATO nem avatkozik be

Az Egyesült Államok NATO-missziója nem avatkozott, és nem is avatkozna bele Magyarországnak abba a döntésébe, hogy kit nevez ki a szövetség hírszerzési bizottságának élére ― áll abban a közleményben, amelyet az amerikai NATO-misszió adott ki Brüsszelben.