Nyolc hónappal az amerikai elnökválasztás előtt, a szuperkedden, amikor húsz államban tartottak előválasztásokat, eldőlni látszik két nagy kérdés, bár nyilvánvalóan nem szabad eltúlozni az eredményeket, hiszen még számtalan kampányülés és televíziós vita van hátra, s végül is a jelöltek pénzügyi tartalékai dönthetik el, hogy kik is lesznek a két nagy párt jelöltjei a nagy megmérettetésen.
A demokratáknál a New York állambeli és a kaliforniai előválasztásokon is nyert Hillary Clinton (e két államnak már választói nagy száma miatt is döntő szerepe lehet a végeredmény kialakulásában!), és ezzel néhány százalékkal vezet nagy vetélytársa, a színes bőrű Barack Obama előtt. A republikánusoknál John McCain szenátor, az egykori vietnami veterán vezet, minden valószínűség szerint ő lehet a párt jelöltje.
S most térjünk vissza a demokratákhoz. Már maga az is rendkívüli: egy nő és egy néger jelölt mérkőzik meg egymással. Ez a tény mutatja, hogy Amerika óriási változások korát éli. S most egy sánta analógia: gondoljuk el, mi lenne, ha Magyarországon vagy Romániában a két nagy párt közül az egyik az elnökválasztásokra női és roma jelölteket állítana. A lenézett és csodált, megvetett és felmagasztalt Egyesült Államokban már ez a példátlan helyzet is mutatja: lebomlóban a rögeszmék. A két jelölt közül az nyerhet, aki jobban meg tudja szólítani a közömbösöket és a tömegeket. Szakértők szerint Hillary Clinton a felkészültebb, programja is alaposabb, mint a nagyon sokszor csapongó és ködösen fogalmazó vetélytársáé, de mintha nem rendelkezne ama karizmával, amellyel férje, az egykori elnök még ma is rendelkezik. Obama is közvetlenebb, meg tudja szólítani a tömegeket, s afroamerikai származása melléje állíthatja a néger szavazók zömét, bár érdekes, hogy a spanyol ajkúakat nem. Legalábbis a kaliforniai előválasztáson a ,,hispánok" ellene szavaztak, noha számtalanszor hangoztatta, nekik is címezve, hogy apja fekete, mint a holló, anyja meg fehér, mint a hó. Itt arra is utalt, hogy ő, mint kenyai bevándorló fia, nem tipikusan amerikai néger háttérrel rendelkezik, igaz, hogy már édesapja is a Harvardon végzett. Meggondolkoztató az is, hogy eddig már több mint harmincmilliót szedett össze kampánycéljaira, és tartalékai kimeríthetetlennek látszanak…
Ami programjaikat illeti, sok a közös vonás, bár vannak különbségek is. Hillary Clinton az általános és teljes betegbiztosítással kampányol, míg Obama ezt csak a gyerekekre vonatkoztatná. Különböznek némileg az iraki helyzet megítélésében is, Obama azonnal kivonná a sereget, Hillary Clinton még várna vele.
A show-nak sem mindennapi amerikai elnökválasztáson tehát még mindég nehéz eldönteni, ki lehet nyolc hónap múlva a demokrata jelölt…