Annak ellenére, hogy a megyei közegészségügyi igazgatóság szerint nincs járvány, sőt, a megyei kórházat kérdőre vonja amiatt, hogy két hete beteglátogatási tilalmat rendelt el a gyermekeket érintő osztályokon, a tapasztalat azt mutatja, továbbra is növekszik a felső légúti megbetegedések száma – közölte dr. Antal Álmos, a sepsiszentgyörgyi Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Sürgősségi Kórház orvosigazgatója.
Dr. Antal Álmos elmondta, szabály írja elő, ahhoz, hogy egy járványt megelőzzenek, az érintett lakosság 15 százalékát be kell oltani, ezzel szemben idén országszerte 540 ezer hazai polgár kapott védőoltást influenza ellen, ami a lakosság csupán három százaléka, Kovászna megyében pedig ennél sokkal rosszabb az arány, a háromszékiek 1,5 százalékát oltották be az őszi-téli időszak lehetséges tömeges megbetegedése ellen. Országosan kimutatott tény, hogy a felső légúti megbetegedésben szenvedők csupán 17 százaléka fordul orvoshoz, a többiek, saját tapasztalat alapján, recept nélkül veszik meg a szükséges gyógyszereket – közölte Antal igazgató.
A kórházvezető szerint nemcsak amiatt vezetett kudarchoz az idei őszi oltási kampány, mert kevés oltóanyagot biztosított az állam, hanem azért is, mert a védőoltásban (a híresztelések ellenére nem holland, hanem kínai oltóanyag) sokan nem bíztak, fokozta a gyanakvást az is, kiderült, a Cantacuzino Intézetben előállított hazai készítményről, hogy fertőzött.
A megyei kórházban ebben az időszakban folyamatosan telt ház van a fertőző osztályon, az ismeretlen eredetű felső légúti megbetegedéseknél szövődményként gyakori a tüdőgyulladás, és előfordul szívhalál is, mint legutóbb egy huszonkilenc éves háromszéki lánynál, akit a tragikus végkifejlet előtt egy szomszédos megye kórházában kezeltek – hangsúlyozta az orvosigazgató.