Gazdag év a Csernátoni Haszmann Pál MúzeumbanMaszkásoktól a burrogtatókig

2014. február 22., szombat, Közélet

Tavaly a csernátoni Haszmann Pál Múzeum kerek évfordulót ünnepelt, eseménydús évet zártak. Az idén sorra kerülő rendezvényekről, programokról érdeklődve Dimény-Haszmann Orsolya muzeológus, a múzeum vezetője – aki tavaly lépett édesapja, Haszmann Pál nyomdokaiba – elmondta: január és február általában a tervezéssel, pályázatírással, lehetőségek felmérésével telik, de már megkezdték a múzeumpedagógiai foglalkozásokat.
 

  • A szerző felvétele
    A szerző felvétele
  • Albisi óvodások a csütörtöki maszkás tevékenységen. Dimény-Haszmann Árpád felvétele
    Albisi óvodások a csütörtöki maszkás tevékenységen. Dimény-Haszmann Árpád felvétele

A múzeumpedagógiai rendezvényeket kiállításokhoz vagy jeles napokhoz kötik. Így érdekes programokat találnak ki a téli, tavaszi ünnepkörre, jeles naptári ünnepekre. Az új évet – a tavalyhoz hasonlóan – a maszkások múzeumpedagógiai foglalkozással nyitották. Február 20–21-én megtartották az első szervezett foglalkozásokat, február 27–28-án újabb csoportokat várnak, míg ma 10 és 13 óra között családokat fogadnak, és egyénileg is be lehet kapcsolódni. A maszkások színfoltja idén a Fábián Gizella sepsiszentgyörgyi nyugalmazott óvónő, népművész által készített és a csernátoni múzeumnak ajándékozott tizenöt bábu.
Március 13–14-én az Ünnepre hangolva programmal nemzeti ünnepünkre készülnek. Ez is több éve folyamatosan megszervezett tevékenység, ahol a résztvevők különböző kézművestechnikákkal kokárdákat készítenek, de megismerkedhetnek az 1848–49-es forradalom és szabadságharc csernátoni eseményeivel, illetve a múzeumban őrzött ’48-as emléktárgyakkal is.
Idén hosszabb időszakot ölel át a tojásírás, hiszen húsvét előtt két héttel szervezik a tanintézményekben az Is­kola másként programot, azután pedig vakáció következik. A múzeum munkatársai tevékenységeket biztosítanak a különleges iskolai hétre, de a vakációban is várják a gyerekeket, felnőtteket, családokat április 10–18. között. Április 11-én a költészet napjá­ra emlé­keznek, míg május 30-án a hagyományos gyermeknapot tarják meg a múzeumkertben a Végh Antal Általá­nos Iskolával. Idén nagyobb sza­bású rendezvénnyel készülnek: a pécsi Ha­tá­rokon Túli Magyar­ságért Ala­pítvány, illetve a Míves Mag Mű­hely alkotói baranyai „kincseket” és hun­gari­ku­mokat hoznak el Csernátonba.
A nyár folyamán Írott emlékek az első világháborúból címmel rendeznek időszakos kiállítást a múzeumban őrzött első világháborús írott és tárgyi anyagból. A Bod Péter Megyei Könyvtárral az év során több közös programot is szerveznek, a legjelentősebb talán, hogy ősszel ismét a múzeum vendége lesz a Sebő együttes, valamint Jordán Tamás és Fűzfa Balázs. Vers emberközelből című irodalmi-zenés előadásukkal ezúttal Radnóti Miklós és Dsida Jenő emléke előtt tisztelegnek. Novemberben adventikoszorú-készítésre, decemberben pedig közös karácsonyi készülődésre várnak mindenkit, a kézművesműhelyben apró karácsonyi ajándékokat lehet készíteni, barkácsolni, hangolódni az ünnepre.
Ezenkívül könyvbemutatók, kon­certek, előadások színesítik még a kínálatot. Tervezik a tavaly ősszel útjára indított Csernátoni burrogtató gépésztalálkozót a mezőkövesdi test­vér­múzeum és a gyöngyösi Lévay Sándor vállalkozó, gépgyűjtő támogatásával, ottani szakemberek közreműködésével. Szeretnék, ha ebbe a programba minél több itteni gépész, illetve gépszerető ember bekapcsolódna.
 A tavasz folyamán Csáky Ernő mérnök, tanár közreműködésével a rádiókiállítás újrarendezésére készülnek. A nagyvakációval indul az alkotótáborok sora, már jelentkeznek a csoportok a bútorfestő-fafaragó fog­lalkozásokra. Tavaly ősztől a Művészeti Népiskola fafaragó-tanfolyamának helyszíne is a múzeum, illetve a Csernátoni Népfőiskola műhelye. A faragás iránt érdeklődő fiatalokat, felnőtteket oktatják a hároméves, okleveles tanfolyamon.
Tavasztól a múzeum kiállításai részben megújulnak, hiszen hiánypótló két-, háromnyelvű ismertető pannók készülhettek el a Bethlen Gábor Alap támogatásával. Tavaly a múzeum anyaintézménye, a Székely Nem­zeti Múzeum kiadásában jelent meg igényes kivitelezésű képes album a gyűjteményről, ezt ajánlják az érdeklődőknek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1263
szavazógép
2014-02-22: Közélet - :

Felvonulásra szólítanak a fiatalok (A székely szabadság napja)

Jogtiprásnak tartja a Magyar Ifjúsági Tanács (MIT), az Erdélyi Magyar Ifjak (EMI) és a Minta, hogy Dorin Florea maros­vásárhelyi polgármester a székely szabadság napján szervezett rendezvény tavalyi forgatókönyv szerinti megtartását részlegesen betiltja, és a Székely Nemzeti Tanácsot az eredeti elképzelés szerinti szervezés folytatására bátorítják, a résztvevőket pedig a felvonuláson való részvételre szólítják fel – áll a három ifjúsági szervezet tegnap kiadott közös állásfoglalásában.
 
2014-02-22: Közélet - Farkas Réka:

Tanácstag maradhat Nagy István

Önkormányzati képviselő maradhat Nagy István, Barót egykori polgármestere, az MPP városi elnöke, a párt egyelőre nem vonja meg a bizalmat tőle, és kizárása sincs már napirenden – mondta el Bíró Zsolt országos pártelnök. „Kicsit túlbuzgón járt el a megyei elnökség” – jelentette ki, s hozzáfűzte, az ügy végére a még ez évben sorra kerülő tisztújítás tesz majd pontot.