Külföldi hírek

2014. február 28., péntek, Közélet

Elfoglalták a krími parlamentet
Az ukrán rendőrség teljes állományát készültségbe helyezte az új kijevi vezetés tegnap, miután a krími oroszok önvédelmi szervezetének több tucat fegyverese hajnalban elfoglalta a Krími Autonóm Köztársaság parlamentjét a dél-ukrajnai Szimferopolban.

Olekszandr Turcsinov ideiglenes államfő figyelmeztette Oroszországot, hogy tartózkodjék mindenfajta agressziótól. A parlament elfoglalását követően Oroszország nyugati határain harckészültségbe helyezték a légierő vadászgépeit, Moszkva állítása szerint egy korábban elrendelt hadgyakorlat keretében. Az orosz külügyminisztérium azt hangoztatta, hogy Ukrajnában súlyosan megsértik az emberi jogokat, és leszögezte, hogy Moszkva megalkuvás nélkül megvédi „az orosz honfitársak” érdekeit. Szerhij Kunyicin, az Ütés párt parlamenti képviselője, a Krími Autonóm Köztársaság volt miniszterelnöke szerint a krími parlament épületét több mint 120 professzionálisan felszerelt fegyveres foglalta el, géppisztolyok, gránátvetők és golyószórók vannak náluk. A fegyveres támadók az orosz érdemrendeken használt, fekete-narancs színű, úgynevezett György-szalagot viseltek, s az elfoglalt épület egyik ablakára azt írták ki, hogy a Krím félsziget Oroszországé. Olekszandr Turcsinov leszögezte, hogy Ukrajna agressziónak tekintene minden olyan orosz csapatmozgást, amelyet az orosz haderők a Fekete-tengeri hadiflotta krími támaszpontjának területén kívül hajtanának végre, és figyelmeztette az orosz flottát, hogy kerüljön minden katonai agressziót Ukrajna ellen.


Aggódnak
A Krím-félszigeten zajló eseményekkel kapcsolatban aggodalmát fejezte ki Anders Fogh Ramsussen NATO-főtitkár és Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter is. Rasmussen felszólította Oroszországot, hogy tartózkodjék minden olyan lépéstől, amely növelheti a feszültséget, vagy félreértésre adhat okot. Sikorski drasztikus lépésnek nevezte a krími kormányzati épületek elfoglalását, ami szerinte regionális konfliktussal fenyeget.


Ki az elnök?
Viktor Janukovics tegnap bejelentette, hogy továbbra is Ukrajna törvényes elnökének tekinti magát, és védelmet kért Oroszországtól. Moszkva azonnal reagált, kijelentve, hogy biztosította Janukovics személyes védelmét Oroszország területén. A Kijevből elmenekült és az ukrán parlament által múlt szombaton leváltott, nemzetközi körözés alatt álló politikus, aki nem hivatalos orosz sajtóértesülések szerint egy Moszkva környéki szanatóriumban tartózkodik, állítólag az ukrán szélsőségesekkel szemben kért védelmet az orosz hatóságoktól. A svájci kormány döntést hozott Viktor Janukovics volt ukrán elnök esetleges svájci bankbetétjeinek befagyasztásáról. Az Európai Unió szerint Ukrajna elnöke Olekszandr Turcsinov – jelentette ki az Európai Bizottság szóvivője.


A kisebbségek védelmére figyelmeztet
A kontinens 47 országát tömörítő Európa Tanács a tagállamok miniszterhelyettesi szintű egyeztetése nyomán figyelmeztette Ukrajnát arra, hogy a reformokat a lehető legszélesebb társadalmi támogatottsággal, a jogállamiság elveinek tiszteletben tartásával, egyebek közt a kisebbségvédelmi egyezményekkel összhangban kell megvalósítani. A közlemény kiemelte az emberi jogok európai egyezményét, valamint a nemzeti kisebbségek jogvédelméről szóló keretegyezményt és a regionális, illetve kisebbségi nyelvek európai chartáját, amelyek Ukrajnára is érvényesek.


Bukarest elvárja
Románia szomszédos államként közvetlenül érdekelt Ukrajna stabilitásának biztosításában, és határozottan elvárja, hogy az Ukrajnában élő román közösséget ne érjék ellenséges megnyilvánulások – közölte a külügyminisztérium. Bukarest újólag kifejezte aggodalmát a nyelvtörvény eltörlése miatt, amiről a napokban az EBESZ kisebbségügyi főbiztosával is konzultált.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 834
szavazógép
2014-02-28: Közélet - :

A korrupció fenyegető nyomása

Bármennyire is erősek legyenek az állam intézményei, a folyamatos és hosszú ideig tartó nyomás mellett fennáll a kockázat, hogy nem tartanak már ki – jelentette ki Livia Stanciu, a Legfelső Semmítő- és Ítélőszék elnöke az országos korrupcióellenes ügyészség 2013-as tevékenységi mérlegének bemutatásán.
2014-02-28: Belföld - :

Hírsaláta

TĂRICEANU NEM HAGYJA MAGÁT. Liberális Reform Párt néven új pártot alapít Călin Popescu Tăriceanu volt miniszterelnök, aki szerdán lépett ki a Nemzeti Liberális Pártból, mivel nem ért egyet azzal, hogy pártja felbontotta az SZLSZ-t, és kilépett a kormányból.