Fogolyán-örökségNe gyalázzák

2014. február 28., péntek, Közélet

Ne gyalázzák a Sepsiszentgyörgyért főorvosként sokat tevő Fogolyán Kristófot és családját – követelte indulatosan az egyik unoka, Szotyori Nagy Áron Kovászna Megye Tanácsának tegnapi soros ülésén, ahol szót kért.
 

  • Szotyori Nagy Áron tiltakozik. A szerző felvétele
    Szotyori Nagy Áron tiltakozik. A szerző felvétele

Először arra kérte a megyeházát, költöztesse el azt a külső lefolyót, melyet a megkérdezése nélkül szereltek fel az ő területéről a hivatal egyik szárnyához. Nyomatékosításként munkasisakban jelent meg, mondva, az alig egy éve befejezett munkálatok életveszélyes helyzetet okoztak, a vakolat hull le a csatorna mellől. A betegség miatt hiányzó Tamás Sándor helyett ülést vezető Henning László alelnök közölte, kérését megoldják.
Szotyori Nagy Áron másodszor azt vetette fel, miért terjesztik, hogy megnyert egy pert, ami óriási veszteséget okozott a megyei tanácsnak, és milyen jogon kérik, hogy adományozza azt a Dr. Fogolyán Kristóf Megyei Kórháznak, mert az a nagyapja nevét viseli, és emléktábla is megjelöli. Kiről nevezték volna el az intézményt, ha nem a nagyapjáról, aki 45 év szolgálat alatt több életet megmentett, a névadást ő kezdeményezte, és a táblát saját költségén állította, s közösen avatták fel. Nem érti, miért kellene adományoznia, amikor a családjától távol 17 év pereskedés után a román igaz­ságszolgáltatás megítélte a kártérítést? Nem lenne ildomosabb megvizsgálni, kinek kellene kártérítést fizetnie? Nem kellene egy bizottságot felállítani, és megnézni, ki okozta ezt a kárt, amit közpénzből kell kifizetni? – kérdezte. Ő a saját költségén perelt, járta Bukarestet, de akik ezt a nagy kárt okozták a Kovászna megyei tanácsnak, közpénzekből okozták. Nem a mostani vezetőség bűne ez, hanem az akkori jogászé és vezetőségé. Nem a jogra hivatkoztak, hanem, akárcsak a kommunizmus idején, vastag betűvel kiemelték, hogy ez az ingatlan országos érdeket képvisel, ezért nem szolgáltatható vissza. Hogy létezik, hogy 803 igénylés után csupán 57 ingatlant adtak vissza? Nem vizsgálják meg, kinek adták vissza azokat az ingatlanokat, és ma kinek a tulajdonában vannak? Érdekvédelmi képviseletként nem foglalkoznak ezzel a kérdéssel? – folytatta a kérdések sorát. Hoz­zátette, akinek vissza kellene kapnia egykori ingatlanját, jobbik esetben most 75 éves, rosszabbik esetben őt már a kukacok is elfelejtették a temetőben. Többet a Fogolyánokat ne rágalmazzák, róluk semmi rosszat ne terjesszenek, mert még ma is használják a Fogolyán-javakat. Fogolyán Kristófot, családját nem szabad gyalázni, mert könyvekben több oldalt írtak róla, önökről lehet, hogy tíz-húsz év múlva nem fog írni senki egy sort sem – fakadt ki keserűen a panaszos. Henning László válaszában azt mondta, azért adott szót, mert az hitte, adományozni szándékozik a kórháznak, bár egy jelképes összeget. Szotyori Nagy Áron visszavágott, ő adományoz, de járjanak elöl a jó példával, és akkor csatlakozik. Varga Zoltán főjegyző még megjegyezte, nem a megyei tanács, hanem a román állam vette el a Fogolyánoktól az ingatlant.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön kire szavaz az elnökválasztás első fordulójában?




eredmények
szavazatok száma 0
szavazógép
2014-02-28: Közélet - Fekete Réka:

Az én városom

Álom, valóság, fantázia, megfigyelés és nagyon sok munka – az eredmény pedig Sepsiszentgyörgy képekben úgy, ahogy azt a Székely Mi­kó Kollégium diákjai látják, amilyennek szeretik, ahogy kötődnek hozzá.
2014-02-28: Közélet - :

Kalauz a gelencei műemlék templomról

A gelencei műemlék templomban megtartott könyvbemutató után népes érdeklődő jelenlétében tegnap délután a kézdivásárhelyi Kosztándi Képtárban bemutatták A gelencei Szent Imre műemlék templom című, 76 oldalas igényes kivitelezésű kalauzt, amely Hegedüs Ferenc mecénás, illetve Kovászna Megye Tanácsa támogatásával, a Háromszék Vármegye Kiadó gondozásában nemrég jelent meg.