A céhes városban az a hír terjed, hogy az új tanévtől több mint tíz óvónői állás szűnik meg. Szombat délután a Kézdivásárhelyen tanító ötven óvónő közül huszonnégy a Református Kollégiumban erről tanácskozott Csatlós Mihály Levente tanárral, a Felső-Háromszéki Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnökével.
Az óvónők azt panaszolták el, hogy a fejkvótarendszer bevezetése következtében ősztől több óvodai csoport szűnik meg Kézdivásárhelyen, holott nem a gyermeklétszámmal van a gond, hanem azzal, hogy a törvény által előírt legtöbb húsz gyermek helyett huszonötöt kell beírni egy-egy csoportba. Az óvónők pár jogos kérdést intéztek azokhoz, akik erről döntöttek: hol a gyermek érdeke? Hol a minőség a jelenlegi oktatásban? Hol az egyéni fejlesztés, ahol huszonöt gyermek hemzseg egy osztályteremben? Ilyenkor hol vannak a magyarság parlamenti képviselői?
A tanácskozáson arról is szavaztak, egy kivétellel a jelenlevők nem adják le a megyei tanfelügyelőség által hétfőre és keddre kért személyi dossziékat, hogy ne lehessen azokat pontozni.
A Vackor Napközi Otthon munkaközössége beadványt fogalmazott meg, amelyben többek között azt a problémát vetik fel, hogy az óvodák ősztől nem fogadhatják a két és három év közötti gyerekeket, csak azokat, akik 2014. december 31-ig betöltik a három évet. „Hová lesznek el ezek a kisgyerekek? Kit érdekel?! A városban ugyanis egyetlen bölcsődei csoport működik, ahová legtöbb húsz gyereket lehet beíratni. S a többi? Talán dadát fogadnak melléjük? Igen, aki bírja fizetni az amúgy is nagyon kevés fizetésből. Az óvodába járó gyerekek szülei tudják, hogy a csoportok létszáma általában húsz fölött van, de azt nem tudják, hogy a leépítések, összevonások után várhatóan felduzzadhatnak ezek a számok. Mert hová tennénk a felszámolt csoportokból a gyerekeket? A megmaradt csoportokba! Tehát: haladunk az egyénre szabott nevelés szlogennel, de merre is? Mindezek mellett állás nélkül marad több mint tíz óvónő, akinek szintén családja – iskolás, óvodás gyereke – van, hiszen hiába biztosítja a törvény az új katedra lehetőségét, ha az nincs sehol a környéken – még papíron sem” – olvasható a beadványban, amelyet a megyei tanfelügyelőségre szándékoznak benyújtani.
A szakszervezeti elnök a kialakult helyzetről Bokor Tibor polgármesterrel és Keresztély Irma főtanfelügyelővel is tárgyalt, és elmondása szerint tegnap Tamás Sándor megyeitanács-elnök, Keresztély Irma, Bokor Tibor, Antal Árpád András, Sepsiszentgyörgy polgármestere és Kész Ildikó, a Manócska Napközi Otthon igazgatója is erről a témáról tanácskozott.
Csatlós Mihály Levente a tanácskozást követően elmondta: ha tiszteletben tartanák a tanügyi törvényt, nem kerülne sor leépítésre, de ezen nem lehet csodálkozni, amikor a tanügy egyetlen esztendőben sem kapja meg az országos büzsdéből a törvénybe iktatott hat százalékot. Ma ő is írásban leteszi a tanfelügyelőségre az óvónők által felvetett problémákat tartalmazó beadványát.