A múlt hétJó tanácsok Ukrajnának

2014. március 4., kedd, Jegyzet
Kuti János

Miután Ukrajnában a felkelő forradalmárok győztek, a volt elnök elfutott. Jöhet a következő, mert nem járja, hogy csak egyesek – mint például ő – gazdagodnak meg. Ha sokan megszedik magukat, Ukrajna is gazdag lesz, hiszen egy ország olyan gazdag, mint polgárai.

Közben felállt az új, ideiglenes kormány, nehogy vezetés nélkül maradjon az ország, és a parlament sürgősen dolgozni kezdett. Nem a társadalmi káosz, a gazdasági csőd elkerülése volt a legfontosabb számukra. Ó, nem. Hanem megszüntetni a régi rossz ukrán nyelvtörvényt, amely kedvezett a kisebbségeknek. Ettől most a más nemzetiségűek és a külföld is egyaránt köhög. Ro­mánia is vájogtat ellene, pedig csak olyasmiket ír elő, hogy megszünteti a kisebbségi nyelvek regionális nyelvként való elismerését és használatát. (Nálunk sincsenek elismerve a regionális nyelvek, akkor meg miért e felháborodás?) Ezt látva az újonnan kinevezett ukrán kormányfő tüstént megígérte, hogy rendezik a kisebbségi nyelvtörvény ügyét. Hogy miként, azt nem mondta, de a mostani tendencia szerint még sokat ronthatnak rajta. Meg lehet ígérni, és majd csak addig kell várni, míg felveszik az unióba Ukrajnát, azután pedig nem kell vele többet foglalkozniuk. Addig is életbe léptetik azt a hatvanoldalas ukrán törvénytervezetet, ami már elkészült.
A törvényalkotók, valószínűleg, a román alkotmányból is inspirálódtak, mert abban egységes nemzetállamként határozzák meg Ukrajnát. Románia több jó tanácsot adhatna Ukrajnának a nemzetiségi kérdésekben, mert ott is szemmel láthatóak még a kisebbségek, akárcsak nálunk. A kis népcsoportokat ne is említsük, csak azt, hogy a szomszéd ország lakosságának 30 százaléka orosz anyanyelvű. A Krím félszigeten többségben élő oroszok lázonganak, de ők most már Kijev ellen. Nem csak védhatalmi státust, hanem Putyin segítségét is kérték. Olvastam náluk olyan kommentárt, hogy a krímiek és más keleti tartományok lakói, a harkovi, donyecki oroszok miért kérnek segítséget Oroszországtól, mikor ők többségiek azokon a részeken, ahol élnek.
A Krím félszigetet még Hruscsov ajándékozta Ukrajnának 1954-ben. Az ottani gondok megoldásában is adhatnánk néhány nagyszerű tanácsot az ukránoknak. Például – mivel a Krímben számtalan helyen kitűzték az oroszok az orosz zászlót – küldjenek oda néhány prefektust Kijevből, hogy szedessék le. Különben már rég, még a Szovjetunió szétbomlásakor meg kellett volna szüntetni a Krím félsziget autonómiáját, de ha eddig nem tették meg, akkor cselekedjenek, amíg még lehet. Akár úgy, hogy régiósítással egy szomszéd tartományhoz csapják. Arról meg szó sem lehet, hogy a Krím félszigeten népszavazást tartsanak arról, hová akarnak tartozni. Mit képzelnek a többségi oroszok?
Milyen jó, hogy Ukrajnát az EU országai, valamint Amerika és Orosz­ország is magához szeretné édesgetni! Mivel rosszul áll anyagilag, máris megjelentek a Nemzetközi Va­luta­alap képviselői kölcsöneiket ajánlgatva, amit aztán fizethetnek vissza Ukrajna fennállásáig. Közben mindenki azt szavalja, hogy Ukraj­na nem szakadhat két- vagy többfelé. A jugoszláv polgárháború kitörésekor is azt mondták, mire persze Jugoszlávia darabokra hullott.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 714
szavazógép
2014-03-04: Jegyzet - Farkas Réka:

A kormányra lépés egyik ára

Ha az RMDSZ kormányon van, csökken a magyarellenesség, nő az erdélyi magyar emberek biztonságérzete – hangzott el több ízben a múlt szombati SZKT-n, és ez volt Kelemen Hunor elnök egyik legfontosabb érve a hatalmi szerep vállalása mellett.
2014-03-04: Magazin - :

A 12 év rabszolgaság a legjobb film (Oscar-díjak)

A brit Steve McQueen történelmi drámája, a 12 év rabszolgaság kapta a legjobb filmnek, Cate Blanchett a legjobb női, Matthew McConaughey pedig a legjobb férfi főszereplőnek járó elismerést a vasárnapi, 86. Oscar-díj-átadó gálán.