Belépett a kormányba tegnap az RMDSZ, a szövetség egy miniszterelnök-helyettesi tisztség mellett a környezetvédelmi és a kulturális miniszteri poszt várományosa is. Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Szövetségi Állandó Tanács tegnapi ülése után jelentette be a döntést, hangsúlyozva: Romániának kormányzati stabilitásra van szüksége, és ehhez hozzá tud járulni most az RMDSZ.
Délután az új kormánykoalíció pártjai – köztük az RMDSZ is – aláírták a közös kormányzásról szóló politikai megállapodást, majd Victor Ponta miniszterelnök bemutatta új kormányát. Huszonhat tagú kabinetjének hivatalba lépéséhez ma kéri a parlament támogatását.
Nem lesz új kormányprogram
Kelemen rámutatott: technikai-alkotmányjogi megfontolásokból nem lesz új kormányprogram, hanem folytatják a parlament által már 2012-ben megszavazott programot. Az RMDSZ elnöke kifejtette, ez a program is vaskos kisebbségi fejezetet tartalmaz, és mind gazdasági, mind szociális téren tartalmazza azokat a lehetőségeket, amelyek „hozzásegítenek a jó kormányzáshoz”. Közölte: a 2012-es kormányprogram kisebbségi fejezetét is az RMDSZ írta, hiszen akkor az azóta már felbomlott Szociál-Liberális Szövetség (SZLSZ) őket kérte fel ennek a fejezetnek a megírására. Hozzátette: a Mihai Răzvan Ungureanu vezette és 2012 áprilisában megbuktatott kormány – amelynek része volt az RMDSZ is – programjának kisebbségi fejezete szinte szó szerint ugyanazt tartalmazza, mint a jelenlegi dokumentum. Kijelentette, a politikai megállapodás tartalmazza mind a székely zászló, mind a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) magyar tagozata körüli viták rendezését, amelyekre a kormányzás során fognak megoldást találni.
Kelemen Hunor ismertette, a szövetséget megillető miniszterelnök-helyettesi és a kulturális miniszteri poszt várományosa ő maga, a környezetvédelmi szaktárca élére pedig Korodi Attilát javasolták. A szövetség az új kormányban további tizennégy államtitkári és államtitkári rangú tisztséget kap, a kabinet által kinevezett prefektusokról még folytatódnak a tárgyalások, de az már eldőlt, hogy Maros megyében az RMDSZ jelölheti a kormánymegbízottat.
Jelképhasználatról, régiósításról
Tegnap a parlament épületében először Victor Ponta és Kelemen Hunor látta el kézjegyével azt a megállapodást, amely az RMDSZ kormányba lépéséről szól. Ezután csatlakozott hozzájuk Daniel Constantin, a Konzervatív Párt elnöke és Gabriel Oprea, a Románia Haladásáért Országos Szövetség (RHOSZ) elnöke. A négy pártelnök aláírta azt a politikai megállapodást, amely a 2014–2016-os közös kormányzásuk alapját képezi. Az új, négypárti kormánykoalíciót a nemzeti kisebbségek frakciója is támogatja a parlamentben. Az egyezmény három pontot tartalmaz, amely leszögezi, hogy az RMDSZ támogatja a parlament által 2012 decemberében megszavazott kormányprogramot, így miniszterekkel és államtitkárokkal vesz részt a kormányban, ahol a döntéseket a kormánykoalíciót alkotó pártok vezetői konszenzusos alapon hozzák meg.
A kormányzás alapját képező politikai megállapodás a három párt alkotta Szociáldemokrata Szövetség és az RMDSZ között jött létre. Ez a dokumentum egyebek mellett leszögezi: a felek csak közös megállapodással dönthetnek az alkotmánymódosításról, az ország közigazgatási-területi újrafelosztásáról, amelynek figyelembe kell vennie a térségek különböző történelmét, kultúráját és hagyományát. Vállalták, hogy a magyar nemzetiségűek arányos képviselettel rendelkezzenek a dekoncentrált, a megyei és a helyi intézményekben, és ugyanígy a nem magyar nemzetiségűek is arányos képviseletre jogosultak ott, ahol RMDSZ-esek vezetik ezeket az intézményeket. Ez utóbbi kitétel megfigyelők szerint a székelyföldi románokra vonatkozik. A megállapodás kitér a MOGYE magyar tagozatának megalakítására különálló intézetek révén. A szöveg úgy fogalmaz, hogy ezt a kérdést a MOGYE román és magyar oktatóinak 2012. szeptember 22-én aláírt megállapodása értelmében kell rendezni. Erről az egyezményről a magyar oktatók többször kedvezően nyilatkoztak, de nehezményezték, hogy előírásai csak részlegesen valósultak meg. A felek vállalták, hogy konzultálnak a magyar kisebbség nyelvi, kulturális és oktatási identitásával kapcsolatos valamennyi kérdésben, akárcsak az oktatási törvény bármely módosításáról. A dokumentum leszögezi azt is, hogy az új parlamenti többség támogatja a nemzeti kisebbségek által már elnyert jogok megőrzését. A felek vállalják a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartájának romániai alkalmazását, a kisebbségi törvénytervezet elfogadását, a kolozsvári Kisebbségkutató Intézet anyagi támogatását, valamint az egyházi ingatlanok restitúciójának felgyorsítását. Ígérik a decentralizáció folytatását, valamint egy olyan törvénytervezet kidolgozását és elfogadását, amely lehetővé teszi a helyi önkormányzatoknak, hogy saját zászlójukat is kifüggeszthessék az alárendeltségükbe tartozó intézményekre a román és az uniós zászló mellett. A megállapodás kitér az észak-erdélyi autópálya építésének folytatására, különös hangsúlyt helyezve az Aranyosgyéres és Marosvásárhely közötti szakasz megépítésére.
Ponta-kabinet újratöltve
A harmadik Ponta-kormányban négy miniszterelnök-helyettes, tizenhét miniszter és nyolc tárca nélküli miniszter kap helyet. A miniszterelnök-helyettesek egyben miniszterek is, valamennyien egy-egy tárcát is irányítanak. Az RMDSZ-t Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettesként és kulturális miniszterként, Korodi Attila pedig környezetvédelmi miniszterként képviseli a kormányban. A Konzervatív Párt és a Románia Haladásáért Országos Szövetség egy-egy miniszterelnök-helyettesi és két-két miniszteri posztot kapott. Daniel Constantin, a konzervatívok elnöke a miniszterelnök-helyettesi tisztség mellett a mezőgazdasági szaktárcát, Gabriel Oprea, az RHOSZ elnöke miniszterelnök-helyettesként a belügyi tárcát is vezeti. A kormány gerincét azok a szociáldemokrata miniszterek alkotják, akik eddig is tagjai voltak a bukaresti kormánynak. Titus Corlăţean külügyminiszter, Mircea Duşa védelmi, Remus Pricopie oktatási, Robert Cazanciuc igazságügyi, Eugen Teodorovici az európai pénzek minisztere és Liviu Dragnea regionális fejlesztési és közigazgatási miniszter marad. Ez utóbbi az SZDP részéről a miniszterelnök-helyettesi tisztséget is betölti. Szintén az előző kormányból hivatalában marad Liviu Voinea költségvetésért felelős tárca nélküli miniszter. A liberálisok ellenzékbe vonulásával megüresedett tárcák többségét szintén a szociáldemokraták veszik át, így Ponta miniszterelnök Dan Şovát a közlekedési, Nicolae Bănicoiut az egészségügyi tárca, Ioana Petrescut a pénzügyminisztérium, Rovana Plumbot a munkaügyi minisztérium, Constantin Niţăt pedig a gazdasági minisztérium élére javasolta. Az új kabinettagok között szerepel többek között Szabó Gabriella volt atléta, aki az ifjúsági és sportminisztérium élére kerülhet.