Rajtaütésszerű ellenőrzést tartott a sepsiszentgyörgyi rendőrség az Oltmező úti szociális tömbházakban, és harmincegy olyan személyt azonosított, aki nem tudta bizonyítani, hogy mi keresnivalója a város által a rászorulók számára fenntartott, kedvezményes bérű lakásokban.
Akadt, aki a testvérét látogatta, de több idegen arc is feltűnt, az önkormányzat pedig elejét akarja venni a törvénytelen beköltözéseknek, ezért szigorúan felügyeli a két felújított épületben élőket – közölte Tischler Ferenc alpolgármester, aki szerint több ilyen ellenőrzésre is sor kerül majd.
Két-három alkalom után már kiszűrhető, hogy ki vendég és ki nem, a törvénysértőket pedig büntetik, azt ugyanis nem szeretnék, ha egy második Sing-Sing alakulna ki ezen a helyen. Ezek nem magánlakások, a város felzárkóztatási programját szolgáló intézményről van szó, és aki nem tartja be a szabályokat, az elveszíti a lakhatási jogot a kitűnő körülményeket biztosító kislakásban. Felmerült a gyanú, hogy némely bérlők külföldre távoztak, mások pedig bejelentetlen lakókat fogadtak be – ezt azonban nem tűrik, a cél ugyanis az, hogy önálló, hasznos élethez segítsék a társadalom peremére szorultakat – magyarázta Tischler. Az Oltmező úton nem csupán segélyből élő családok, hanem kisnyugdíjasok, betegek, munkanélküliek is élnek, most már rendes körülmények között, és ezt az esélyt meg kell becsülni. Van, aki meg is teszi, a két hónap alatt összemocskolt falat például – a városvezetés kérésére – újrafestették, de olyanok is akadnak, akik ott folytatják, ahol a Csíki negyedbeli Sing-Sing-blokkban abbahagyták. Jelenleg tizenhét család él a tízemeletes szegényházban, de nemsokára öt marad, és az alpolgármester szerint tavasszal ezek helyzete is rendeződik. A közeljövőben öt család költözhet át az Oltmező útra, hatot pedig a civil szervezetek – a Diakónia, a Caritas, a Vöröskereszt és a Máltai Szeretetszolgálat – karolnak fel, szakemberek segítségével próbálják őket talpra állítani. Van, akit meg kell tanítani gazdálkodni is, pénzt beosztani. Ezek a családok egy évig szigorú irányítás, állandó felügyelet alatt állnak, és aki nem tartja be a feltételeket, az kiesik.
A program – amelynek csak egyik üdvös hozadéka a környéket lehúzó Sing-Sing-blokk felszámolása – egy éve kezdődött, és az eredmények elég biztatóak: tizenegy családból négy esett ki a szűrőn (kettő üzent, hogy külföldre ment, egy szó nélkül elment, a negyedik falura költözött), tehát közel kétharmados a siker. Azért az Oltmező útról sem mindenkinek felfelé vezet az útja: átlag minden ötödik család eladósodik, ezerlejes tartozás után pedig megkezdik a kilakoltatási pert ellenük. A mintegy száz lakásból huszonegy nemsokára kiürül, két pert már megnyert az önkormányzat, a többi folyamatban. Aki innen kikerül, az többé nem jogosult szociális lakásra, a felnőttek számára a hajléktalanszállót tudják felkínálni – ahol elkülönítik a férfi- és női részleget –, a kiskorú családtagok a gyermekjogvédelmi hivatal gondozásába kerülnek. Innen is van visszaút, de sokkal nehezebb erről a szintről felkapaszkodni – mondta el Tischler Ferenc, aki szerint a program négy-öt év múlva érik be, ekkor lehet majd az eredményeket látni és hatásukat felmérni.