JegyzetAdóparadicsom, ­adópokol

2007. június 21., csütörtök, Kitekintő
Győri vendégem érkezett, Magyarország egyik legfejlettebb, leginkább nyugati mérce alá állítható városából. Azért is telepedett ki a 90-es években, s alapított nemzetközi fuvarozásra szakosodott vállalkozást, szerzett be nagy teljesítményű haszonjárműveket, épített kertes házat a nagyvároshoz közeli faluban, hogy természetközelben, jó levegőn élhessen. Gyarapodtak, haladtak szépen.

Találkoztunk, s ilyenkor következnek az obligát kérdések: hogy s mint, meddig maradnak itthon, s hogy megy a vállalkozás.

Legyint. Ingerült lesz, de palástolja.

― A vállalkozást részben áttelepítettem Szlovákiába. Ott 19 százalék az adóteher, nálunk közel 70.

Válaszában nincs, miért kételkednem, de kíváncsiságból utánanézek az adatoknak, s rátalálok egy 2005-ös adatsorra, tehát a magyarországi megszorítások előtti állapotot tükrözőre. Hegedüs Endre az OECD adatait közli, Magyarország az egy főre eső adóterhet éves lebontásban 69,5 százalékban állapítja meg. A magyarok már 2005-ben több adót fizettek, mint a belgák (59,3 százalék), a svédek (56,6), a finnek (56,5), a lengyelek (51,8), a norvégok (51,3), a görögök (49,6), a franciák (48,6), a japánok (47, 9), a németek (44,3), az amerikaiak (42,7), a csehek (40,5) és végül a szlovákok (29,9).

A szlovák ügy külön is érdekel, s ámulva olvasom, hogy az idei első negyedévben a szlovák gazdasági növekedés 9 százalék volt. A szlovákok az idei költségvetést 7,1 százalékos GDP-növekedésre alapozták, s 8 százalékos gazdasági növekedéssel számolnak. Szlovákiában 2008-ban mintegy 800 000 autót gyártanak, az ország az egy főre számított autógyártás tekintetében világelső lesz. Az infláció elenyésző, évi két százalék körüli.

A nyári szezon hazavonzza az egykor a szomszédságba átvándorolt barátainkat. Kivétel nélkül az a véleményük, hogy Románia szemmel láthatóan ,,megugrott", a vállalkozási és a magánépítkezések önmagukért beszélnek.

Odaát a gazdasági leépülés, körben-karikában a gazdasági nekiiramodás észlelhető. Pedig kormányzati balhé itt is, ott is van bőven.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 920
szavazógép
2007-06-21: Kitekintő - Farkas Réka:

Brüsszeli útkeresések (Az állampolgárok bizalmára számítanak)

A politikusok alapgondja itthon is, Brüsszelben is ugyanaz: szeretnék meggyőzni választóikat arról, hogy értük, érdekükben tevékenykednek, döntéseik az állampolgárokat szolgálják. Nem könnyű feladat ez sem Romániában, sem az Európai Unióban, s utóbbinak szembe kell néznie az egyre növekvő euroszkepticizmussal, a szigorodó intézkedések kiváltotta ellenszenvvel.
2007-06-21: Kitekintő - Sylvester Lajos:

Dr. Dimény Imre az asztalfőn (Széchenyi-díjas professzor emeritus)

Háromszék egykori és főleg mai hírességeinek számbavétele most folyik a Háromszéki Magyarok Világtalálkozójának előkészítése ürügyén (2007. augusztus 17―20.). Az ügy egyik pártolójaként szinte naponként tapasztalom, hogy a kommunikációs lehetőségek megsokszorozódása ellenére milyen keveset tudunk egymásról, illetve a Kárpát-medencébe és a nagyvilágba szétszóródott földijeinkről.