Így kellene ünnepelniük

2014. március 21., péntek, Közélet

Visszatért az egy hete a sepsiszentgyörgyi önkormányzat ülésén a szélsőségeseket elítélő állásfoglalásra Cserey Zoltán képviselő, mint mondta, előre elítélni valamit, ami nem is biztos, hogy bekövetkezik, ráadásul összehasonlítani egy megtörtént esettel – „veszélyes és elfogadhatatlan a dolgok ilyen tálalása”.

Mint ismert, március 15-ét megelőzően Mădălin Guruianu képviselő egy, a szélsőségeseket elítélő állásfoglalás elfogadását javasolta az önkormányzatban, melyet felolvasott ugyan, de a testület nem szavazott róla. Ugyanilyen tartalmú állásfoglalást fogalmazott meg Gu­ruianu tavaly, a december 1-jei román szélsőségesek felvonulásakor, de az valós, a sepsiszentgyörgyiek életét negatívan befolyásoló esemény volt, míg március 15-én semmiféle nacionalista jellegű rendbontás nem történt. Olyan körülmények között, amikor a központi román sajtó egységesen magyarellenes álláspontot képvisel, legalább itt óvakodjunk a hasonló megnyilvánulásoktól – tette hozzá Cserey Zoltán.
Jó döntésnek nevezte Antal Árpád, hogy a múltkori ülésen nem szavazott az állásfoglalásról a testület, hiszen nem lehet egy kalap alá venni a két ünnepet. „Mi közel negyed század alatt bebizonyítottuk, hogy tudunk civilizáltan ünnepelni, és épp ez a különbség március 15-e és december 1-je között: míg a mi ünnepünkön semmiféle pártzászlót nem engedtünk feltűnni, a szélsőséges szervezeteket távolmaradásra szólítottuk, és ha mégis megjelentek lobogóik, azokat a szervezők eltetették, addig a román ünnepet szervezők nem határolódtak el az ő szélsőségeseiktől, hagyták, hogy jelképeiket mutogassák, megzavarják és félelmet keltsenek a város lakosaiban” – fogalmazott a polgármester. Aki büszke magyarságára, az március 15-én mutassa meg, ne december 1-jén, és fordítva, aki büszke románságára, a saját ünnepén nyilvánítsa azt ki, ne a másik nemzetét zavarja meg – tette még hozzá.
Mădălin Guruianu elismerte, valóban szélsőségességtől mentes volt a március 15-i ünnep, és reményét fejezte ki, a december 1-jei is hasonlóképp zajlik majd, mert „Sepsiszentgyörgy nem az a város, ahol a szélsőségeseknek helyük lenne”.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 933
szavazógép
2014-03-21: Közélet - Szekeres Attila:

Kitüntették Kisgyörgy Zoltánt (Magyar állami elismerések háromszékieknek)

A Magyar Érdemrend Tisztikeresztje állami kitüntetést vette át Kisgyörgy Zoltán geológus, szakíró, a Háromszék főmunkatársa kiemelkedő geológusi, földtani és helytörténeti szakírói, valamint újságírói tevékenysége elismeréseként tegnap este Magyarország Csík­szeredai Főkon­zulátusán Zsigmond Barna Pál kirendeltségvezetőtől.
 
2014-03-21: Belföld - Váry O. Péter:

Belföldi hírek

Esély a magyar–román kapcsolatokban
A magyar–román kapcsolatokban új esélyt jelent, hogy az RMDSZ a román kormány része lett – mondta Németh Zsolt, a magyar külügyminisztérium parlamenti államtitkára Kaplonyban, ahol a Szatmár megyei polgármesterekkel találkozott. Ha az erdélyi magyarság igényeit sikerül kielégíteni ezzel a kormányzati szerepvállalással, akkor az remélhetőleg kedvezően hat a kétoldalú kapcsolatokra is a jövőben – vélekedett.