UkrajnaAggodalmakra ad okot az új nyelvtörvény tervezete

2014. március 24., hétfő, Kitekintő

Az előkészületben levő új ukrán nyelvtörvény jelentős mértékben szűkítené a kisebbségek nyelvi jogait, mert a jelenlegi tízről harminc százalékra emelné a kisebbségi nyelvek használhatóságának küszöbét, s a magyar tannyelvű oktatást az állam anyagi lehetőségeitől tenné függővé – jelentette ki Gajdos István, az ukrán parlament képviselője.

A magyar honatya, aki egyben az Ukrajnai Magyar De­mokrata Szövetség elnöke, elmondta: a nyelvtörvény tervezetében nem szerepel annak elismerése, hogy minden ember elidegeníthetetlen joga a nyelvek szabad használata a magán- és a közéletben, ami egyenesen ellentétes a Regionális vagy Kisebbségi Nyelvek Európai Chartájának preambulumával.
Roppant aggasztónak tartja továbbá, hogy a tervezet szerint csak községek, nagyközségek és városok szintjén lehetne használni a regionális nyelveket, megyei szinten már nem, ráadásul a jelenleg érvényes tízről harminc százalékra emelné azt a küszöböt, amely lehetővé tenné ezt. Szerinte ez teljességgel elfogadhatatlan, de – vélekedése sze­rint – még így sem biztos, hogy a kisebbségek élni tudnak nyelvi jogaikkal ott, ahol számarányuk eléri a harminc százalékot, mert a jogszabály ezt túl bonyolult eljáráshoz kötné. Például minden egyes település esetében külön döntést kellene hoznia a megyei tanácsnak (közgyűlésnek), majd a parlamentnek a kisebbségi nyelvhasználat ügyé­ben – emlékeztetett a politikus.
Gajdos kiemelte: komoly veszély fenyeget az anyanyelvű oktatást illetően is, mert a tervezetben óriási csapdát rej­tettek el. A törvény ugyanis csak azt írná elő az állam számára, hogy az anyanyelvet, így a magyart oktassák kötelezően, a többi tantárgyat pedig csak akkor tanítanák anya­nyelven, ha az államnak lenne rá lehetősége – mutatott rá. Hozzátette: amennyiben a hivatalnokok úgy ítélnék meg, hogy nincs rá pénz az államkincstárban, nem indí­tanának magyar osztályt, ez pedig ellentétes az ukrán alkotmánnyal, amely szavatolja az anyanyelvű oktatáshoz való jogot.
Emellett a tervezet a harmincszázalékos küszöbhöz kötné azt, hogy mely települése­ken működhetnének állami vagy önkormányzati fenntartású magyar tannyelvű iskolák – emlékeztetett. Vagyis ott, ahol a ma­gyarok aránya nem éri el ezt az arányt – jegyezte meg –, nem lehetne ilyen tanintézet, tehát meg­szűnnének a magyar iskolák Ungváron, Munkácson és más kárpátaljai városokban.
Gajdos azt is elmondta, hogy a nyelv­törvényt előkészítő bizottság következő ülé­séig Tóth Mihály kisebbségjogi szak­értővel közösen írásba foglalnak minden általuk kifogásolt részletet, és javaslatot tesznek a problémák orvoslására, megpróbálva be­vinni a tervezetbe a jelenleg hatályos tör­vényből mindazt, ami a kárpátaljai magya­rok érdekeit szolgálja.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 894
szavazógép
2014-03-22: Magazin - :

Székelyföld után Partiumi Vágta

Partiumi Vágta néven az idén Nagyvárad mellett is megszervezik a budapesti Nemzeti Vágta egyik előfutamát, melyen a Partium, Szilágyság, Máramaros, Bánság, Kalotaszeg és Mezőség hagyományőrző közösségei vehetnek részt. Eddig Erdélyben csak Székelyföldön tartottak előfutamot, 2011 óta Székely Vágta néven.
2014-03-24: Kitekintő - :

Ötéves csúcson Putyin népszerűsége Oroszországban

Az orosz államfő népszerűsége ismét rekordot döntött, öt éve nem volt ilyen magas a támogatottsága a lakosság körében, mint most – közölte az egyik legnagyobb orosz közvélemény-kutató intézet csütörtökön.