Ismét hosszú idővel, nyolc héttel napolta el a Székely Mikó Kollégium visszaszolgáltatása miatt indított pert tegnap a ploieşti-i táblabíróság: a következő tárgyalást május 29-re tűzték ki.
A bíróság szóvivője, Georgiana Petrişor az MTI-nek azt nyilatkozta, hogy a halasztásra azért került sor, mert nem sikerült szabályosan beidézni Marosán Tamás volt egyházkerületi jogászt, az ügy egyik vádlottját, aki időközben Magyarországra költözött. De halasztási kérelmet nyújtott be Markó Attila képviselő ügyvédje is, akinek tegnap a Legfelsőbb Semmítő- és Ítélőszéken volt pere.
A református egyháznak 2002-ben visszaszolgáltatott sepsiszentgyörgyi iskola ügyében a volt tanári lakásokat megvásárló bérlők feljelentése nyomán 2010 végén az országos korrupcióellenes ügyészség indított bűnvádi eljárást, és a buzăui bíróság alapfokon el is ítélte az egykori restitúciós bizottság tagjait nagy értékű kárt okozó hivatali visszaélésért. Az iskola visszaállamosítása mellett az ítéletben a két magyar bizottsági tag számára három-három évi letöltendő börtönbüntetés szerepel, Silviu Clim nyugalmazott igazságügyminisztériumi jogász pedig felfüggesztett szabadságvesztést kapott. Természetesen mindhárman fellebbeztek, de az ügy Markó Attila képviselővé választása után a ploieşti-i táblabíróságról a Legfelsőbb Törvényszék elé került, ahol érdemi tárgyalásra is sor került, de a döntés előtt az egész pert visszautalták Ploieşti-re, ahol eddig még csak halasztottak. A májusi határidőig a Marosán Tamás elleni vád elévül, Markó Attila és Silviu Clim azonban köztisztviselőként szigorúbb elbírálás alá esik, és az ügyvédek nem csupán a felmentésüket szeretnék elérni, hanem az iskola tulajdonjogi helyzetét is tisztázni kívánják. Ennek érdekében újabb bizonyítékokat készülnek benyújtani, ezt azonban a táblabíróságnak is jóvá kell hagynia. A Mikó-per nem csupán az erdélyi magyarság felháborodását váltotta ki, nemzetközi visszhangot is keltett.