Moszkva aggódik az ukrajnai alkotmányreform miatt

2014. április 3., csütörtök, Világfigyelő

Moszkva aggódik amiatt, hogy az ukrajnai alkotmányreform társadalmi vita nélkül, a nyilvánosság kizárásával folyik – közölte az orosz külügyminisztérium, megfogalmazva egyúttal Moszkva elvárásait is az ukrán alkotmány reformjával kapcsolatban.
 

A tárca szerint nem történt valódi előrelépés az ukrán alaptörvény gyökeres megváltoztatását célzó munkában, holott már egy hónap telt el azóta, hogy a kijevi törvényhozásban ideiglenes parlamenti előkészítő bizottság létrehozásáról döntöttek. Moszkvában úgy vélik, hogy a valamennyi ukrajnai nem­zeti kisebbség és nyelvi csoport érdekeit megfelelő módon figyelembe vevő, kiegyensúlyozott alaptörvény hiánya vezetett el Ukrajnában azokhoz a politikai megrázkódtatásokhoz, amelyek hosszú évek alatt aláásták az ukrán államiság alapjait. Mindebből azt a következtetést vonják le, hogy az ukrán alkotmányban végrehajtandó változtatásoknak nem a korábbi szövegek kozmetikázását, hanem mélyen átdolgozott, a soknemzetiségű ukrán társadalom által erősnek és megbízhatónak elfogadott, meg­újított társadalmi szerződést kell eredményeznie, amely hosszú távra biztosíthatja a régiók egyenlőségét és a jogállam nemzetiségi fundamentumát. Ezek nélkül ugyanis – Moszkva meggyőződése szerint – Ukrajna nem oldhatja meg halaszthatatlan politikai feladatait, beleértve az elnök- és a parlamenti választásokra való felkészülést. Az orosz külügyi nyilatkozat hozzáteszi, hogy mindezek nélkül nem lehet kijutni a mélységes ukrán gazdasági válságból sem, amelyhez a politikusok kalandorsága és az egymást követő kormányok felelőtlensége vezetett, mert azokat kevéssé érdekelte az egyszerű állampolgárok sorsa. Moszkvában úgy gondolják, hogy az ukrán politikusok most valódi tettekkel bizonyíthatnák be, hogy készek figyelembe venni választóik véleményét. Ezért az új ukrán alkotmány előkészítési folyamatának a nyilvánosság bevonásával, teljes társadalmi ellenőrzés alatt kellene zajlania, az arról szóló tájékoztatást pedig oro­szul, és ha kell, más nemzeti kisebbségek nyelvén is meg kellene jelentetni. * Ukrajna szeretne tárgyalni Oroszor­szággal a kétoldalú kapcsolatok újraélesztéséről, a Krím félsziget orosz bekebelezését azonban sohasem fogadja el – jelentette ki Arszenyij Jacenyuk ukrán miniszterelnök tegnap Kijevben egy befektetési konferencián. Hangsúlyozta, hogy a kétoldalú kapcsolatok rendezése érdekében mihamarabb találkozniuk kellene a két ország külügyminisztereinek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 175
szavazógép
2014-04-03: Világfigyelő - :

Titokban szavaznak (Felvidék)

A hatályos szlovák állampolgársági törvénynek a felvidéki magyarokat érintő büntetései miatt kevesen és nem túl szembeötlően szavaznak Szlovákiában a magyar országgyűlési választáson. A szavazásra jogosultak részben postai úton, részben személyesen juttatják el a voksukat tartalmazó borítékokat a magyar külképviseletekre.
2014-04-03: Világfigyelő - :

Újra egymásra talált Francois Hollande és Ségolene Royal

Megalakult tegnap a 38-ról 16 tagúra szűkített új francia szocialista kormány, amelybe két új politikus lépett be: Francois Rebsamen, a szenátus szocialista frakcióvezetője és Ségolene Royal, a 2007-es elnökválasztás baloldali vesztese, Francois Hollande államfő egykori élettársa, négy gyermekének anyja, aki a környezetvédelmi tárcát kapta meg.