Újabb magyar államtitkárok
További négy magyar államtitkár kinevezését írta alá tegnap Victor Ponta kormányfő. A közlekedési minisztériumban István Zoltán, az RMDSZ kézdivásárhelyi szervezetének elnöke, a vízügyi, erdészeti és halászati tárcánál Pásztor Sándor, a Körös-vidéki vízügyi hatóság ügyvezető igazgatója kerül tisztségbe, a pénzügyminisztérium államtitkára György Attila, a bukaresti Közgazdaságtudományi Egyetem dékánhelyettese lesz, a köztisztviselők ügynökségének élére hat év után Birtalan József tért vissza, aki eddig a Hargita megyei önkormányzatban töltött be alelnöki tisztséget.
Láncban fognak nőni az árak
Az üzemanyag jövedéki adójának emelése nyomán „láncban fognak nőni az árak” – jelentette ki tegnap Klaus Johannis nagyszebeni polgármester, az NLP első alelnöke, aki szerint mindez elkerülhető lett volna. A jövedéki adó emelését az NLP javasolta, de szigorúan autópálya-építésre kívánta fordítani a befolyó összegeket: a liberálisok programja tételesen előírta, hogy mely sztrádaépítési munkálatokra utaljanak ki pénzt. Johannis szerint most már „senki meg nem mondhatja”, hova lesz a megemelt adó, „mert minden, amit begyűjtenek, a költségvetésbe megy, és egészen más fejezetben tűnik fel. (...) Csak abban az esetben összehangolt egy bevétel egy kiadással, ha ezt törvény írja elő, ez pedig nem történt meg, úgy tűnik, nem is akarták.” A kedden hatályba lépett jövedéki adó miatt megdrágult az üzemanyag, az állami költségvetés bevételei pedig közel 2,5 milliárd lejjel emelkednek.
Eső, öntözés, beruházás kellene
A mezőgazdasági ültetvények jól mutatnak, de csapadékra van szükségük az elkövetkező időszakban – fejtette ki Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter tegnap. Tavaly Románia gabonatermése 64 százalékkal emelkedett a kedvező időjárás miatt, de az ország így is az utolsó helyek egyikén áll a hektáronkénti terméshozam szempontjából Európában, noha a kukorica- és a búzaültetvények területi kiterjedését illetően az elsők között áll. A tárcavezető az öntözőrendszerekről is beszélt: szerinte még 370 millió euró kellene a hálózat teljes rehabilitálására, és ez az összeg szerepelni fog a 2014–2020-as Országos Vidékfejlesztési Programban. Az ágazatban működő egyesületek készülhetnek, májustól lehet pályázni. Dacian Cioloş mezőgazdaságért felelős európai biztos szerint 2020-ig Románia 19 milliárd eurót hívhat le mezőgazdasági célokra, ebből 11 milliárdot közvetlen kifizetésekre és nyolcmilliárdot fejlesztésre. Szerinte ezt mind le is tudják hívni, de fontos az alapok minőségi felhasználása. l A repülőterek, a golfpályák, az ingatlanközvetítők, de civil szervezetek és egyházak is „a nem aktív gazdálkodók” listájára kerülnek, és nem fognak területalapú támogatást kapni, ha nem bizonyítják, hogy a megvásárolt földeken mezőgazdasági tevékenységeket folytatnak; nem elég csak a füvet nyírni.