CEAUŞESCU KÍSÉRTETE. Egy újabb felmérés igazolja, hogy élénkül a diktatúra iránti nosztalgia Romániában. Az ország 35 százaléka gondolja úgy, hogy jobban élt az átkosban.
Az IRES közvélemény-kutató intézet felmérése szerint a polgárok 66 százaléka Nicolae Ceauşescura szavazna, ha az egykori kommunista diktátor indulna a novemberi államfőválasztáson. Még ennél is többen – a megkérdezettek 69 százaléka – válaszolták azt, hogy rosszabbul élnek, mint a rendszerváltás előtt. A válaszadók 73 százaléka szerint az ország dolgai rossz irányba haladnak. A felmérés április 3. és 6. között készült 1349 személy megkérdezésével.
BŐKEZŰ NÉMETORSZÁG. Idén 3,088 millió euróval támogatja a német állam a romániai német közösséget. Az összeg legnagyobb része a romániai német öregotthonoknak jut. A romániai német közösség aktív korosztályának kivándorlása után ugyanis az idős korosztály szorul leginkább támogatásra. A német állami pénzből szerveznek ugyanakkor ifjúsági programokat is. A két világháború között még 800 ezres lélekszámú romániai német közösség tömeges elvándorlása a kommunista diktatúra idején kezdődött, az 1989-es rendszerváltozás után pedig rohamosan felgyorsult. A 2011-es népszámláláskor 36 ezren vallották németnek magukat Romániában.(MTI)
CORLĂŢEAN MARTONYIT SIRATJA. Nagy veszteségnek nevezte a kétoldalú kapcsolatok számára Martonyi János magyar külügyminiszter visszavonulását Titus Corlăţean (Martonyit Navracsics Tibor váltja – szerk.), és úgy vélekedett, utódjának nem lesz könnyű dolga, mert ugyanolyan magas szinten kell majd tartania a két ország közötti „kiváltságos” párbeszédet.
MUNKAERŐ NÉLKÜL MARADHAT AZ ORSZÁG. Az Országos Statisztikai Intézet adatai szerint 25 esztendő alatt évi átlagban mintegy 100 ezer román állampolgár hagyta el az országot. Ezzel Románia lakosságának száma az 1969-es, 20 milliós szintre esett vissza. Az országból távozók elsősorban Spanyolországban, Olaszországban és Németországban vállalnak munkát, de megtalálhatók szinte minden nyugat-európai államban, többen pedig az amerikai kontinensen – az Egyesült Államokban, Kanadában – igyekeznek boldogulni. A kivándorlás legnagyobb hullámát 2007-ben, Románia Európai Unióba lépésekor jegyezték, az emigránsok zöme ekkor Spanyolországot választotta úti céljául. Ebben az évben 458 ezer romániai igyekezett a határokon túl boldogulni. Szociológusok fanyar megjegyzése szerint, ha így megy tovább, akkor – ha nem is ürül ki éppen – munkaképes emberek nélkül marad az ország. (Maszol.ro)