A következő időszakban a Kovászna Megyei Állat-egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság a húsvéti bárányok vágásának, szállításának és forgalmazásának törvényességét ellenőrzi. Emellett az ünnephez kötődő élelmiszerek, kalács, tojás, a böjti időszakban inkább fogyasztott termékek is az ellenőrök figyelmébe kerülnek – mondta el érdeklődésünkre dr. Sikó-Barabási Sándor megyei főállatorvos.
A törvény senkinek nem tiltja, hogy a vágott bárányt bárhonnan megvásárolja. De ajánlott, hogy olyan állatot vegyenek a húsvétra készülők, melyen megtalálható az állat-egészségügyi hatóság pecsétje. Ez a biztosítéka annak, hogy az állat egészséges volt, a húsa fogyasztásra alkalmas. Kovászna megyére ugyan nem jellemző, de az országban megtörtént, hogy más állatok húsát adták el bárányhúsként – figyelmeztet dr. Sikó.
Közélelmezésre, piaci eladásra szánt bárányt csak szakosodott vágóhídon lehet levágni. Jelenleg a berecki Toro Impex Kft. vágóhídja rendelkezik ilyen engedéllyel. Az itt levágott állatokra rákerül az állat-egészségügyi hatóság pecsétje – jobbról és balról, a lapockákra, illetve a combokra. A vágott bárány csak engedélyezett járművel szállítható a vágási igazolás, szállítási okiratok kíséretében. Jó tudni, hogy az állat-egészségügyi hatóság a szállítás törvényességét is ellenőrizheti, nemcsak a piaci eladást.
A helyi tanácsok, de cégek is viszonylag egyszerűen engedélyeztethetnének vágópontokat. Megfelelő épület, hideg- és melegvíz-szolgáltatás szükséges, a levágásra behozott jószág állatjóléti feltételeinek biztosítása, valamint a melléktermékek és a hulladék – pl. bőr, lép, agy, fogyasztásra nem alkalmas belsőségek – tárolására alkalmas helyiség. A hulladékok megsemmisítésére a Toro Impex Kft.-vel vagy a feketehalmi Protan céggel kell szerződést kötni – sorolta az engedélyeztetés feltételeit a főállatorvos.