Még több Bukarest

2014. április 15., kedd, Máról holnapra
Farcádi Botond

Sokat járt Traian Băsescu Székelyföldre, de nem eleget – az autonómiával kapcsolatos, egyre kevésbé empatikus és egyre radikálisabban elutasító kijelentései legalábbis erről tanúskodnak.

Legutóbb egy vasárnap esti tévéműsorban fakadt ki ismét, félmondatban elintézte az Európa Tanács múlt héten elfogadott, a kisebbségi autonómiaformák mellett állást foglaló jelentését – ennyit a modell­értékű romániai kisebbségpolitikáról! –, majd az untig ismételt érvrendszerbe kapaszkodva leszögezte: alkotmányellenes az önrendelkezés melletti törekvés, beszélni sem lehet róla. Az vélhetően örök talány marad, hogy eme logika alapján miért nem minősül törvénytelennek például az alkotmánymódosító bizottság munkájának egésze vagy akár számos saját kijelentése – többek között egyik kedvence, mely szerint egykamarás parlamentre van szüksége az országnak, hisz az alaptörvény kétházas rendszert ír elő.
Akad viszont az államfő érvelésében egy újabb elem is, mely talán még aggasztóbb, mint az autonómiával kapcsolatos jól ismert álláspontja. Azt ecseteli ugyanis, hogy a székelyföldi megyék vezetői sem különbek, mint a többiek – utal két olyan helyi báróra, aki ellen korrupció gyanújával zajlik eljárás –, hisz ugyanúgy alárendeltségi viszonyban tartják a polgármestereket, ezért szerinte a helyi autonómiát is szűkíteni kellene. Bizonyos részletekben akár igaza is lehet az államfőnek: az például Háromszéken is elterjedt gyakorlat volt, hogy a nem RMDSZ-es színekben megválasztott polgármesterek által irányított településeknek jóval kevesebb pénzt utalt át a megyei tanács, mint a többinek – lám, a nyilatkozataik szerint autonómiáért küzdő vezetőink miként szolgáltatják az érveket az önrendelkezési törekvések ellen szót emelő bukaresti politikusok számára. Az viszont mégiscsak igen rossz ómen, hogy az elmúlt időszakban ismét fölöttébb aktívvá vált, új pártja útjait egyengető és a miniszterelnöki pályával kacérkodó Băsescu alig leplezetten a további központosításban látja a megoldást a már amúgy is túlcentralizált államigazgatás problémáira.
Nincs tehát Caracal–Székelyudvarhely párhuzam – van viszont nem is oly burkolt utalás a központosítás elmélyítésére. Szé­kelyföld helyett még több Bukarest.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 6
szavazógép
2014-04-15: Sport - :

Nagyon kikapott Debrecen (Labdarúgás)

A listavezető Debrecen 5–2-es vereséget szenvedett a kiesés elől menekülő MTK otthonában a magyarországi labdarúgó OTP Bank Liga 24. fordulójában.
2014-04-15: Magazin - :

Emberről mesélő filmek seregszemléje

A Viktoria című bolgár film, Maya Vitkova első rendezése kapta a 21. Titanic Filmfesztivál 8000 euróval járó Hullámtörők-díját szombaton a Szász János filmrendező vezette nemzetközi zsűri döntése nyomán. Az először Budapestre látogató litván zsűritag, Santa Lingeviciute elismerően szólt a Titanic programjáról, a fesztivál szerinte erős és bátor, a filmek nagy művészi értéket hordoznak.