Röviden

2014. április 15., kedd, Világfigyelő

Kézzel is összeszámolják a levélszavazatokat
A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) várhatóan szerdán állapítja meg a levélszavazatok, tehát a magyarországi lakcímmel nem rendelkező magyar választópolgárok szavazásának eredményét – közölte Patyi András elnök a testület tegnapi ülésén.

A 128 ezer érvényes levélszavazatot – a gyors eredménymegállapítás érdekében – már beszkennelték, és az eredményét tájékoztató jelleggel már feltöltötték a választási informatikai rendszerbe, ám az adatok még nem hivatalosak. A kézi számlálás tegnap reggel kezdődött, két külön helyiségben háromszor számolják át kézzel a beérkezett voksokat, majd az eredményt összevetik a szkenneléses adatokkal. A levélben szavazás jogi – jogorvoslattal megtámadható – eredményét akkor tudják megállapítani, ha befejeződik a levélszavazatok kézi számlálása, várhatóan hétfőn vagy kedden. Az április 6-ai országgyűlési választáson a magyarországi lakóhellyel nem rendelkező választópolgárok levélben adhatták le szavazataikat az országos pártlistákra, ha előtte felvetették magukat a levélben szavazók névjegyzékére. Az NVI nyilvántartása szerint 193 793-an szerepeltek a levélben szavazók névjegyzékén, ám a visszaérkezett levélszavazatok közül csak 128 378 volt érvényes. Az NVI az országos listás szavazás eredményéről kiállított jegyzőkönyvek, a levélben szavazás eredményét megállapító jegyzőkönyv és a választás egyéni választókerületi eredményéről kiállított jegyzőkönyvek alapján állapítja meg a választás országos listás eredményét, legkésőbb április 25-én.


Újabb holland elutasítás
A hollandoknak alig 18 százaléka támogatja az összes EU-tagállam lakosainak szabad mozgását az unión belül – közölte a Dutchnews.nl az Amszterdami Egyetem felmérésére hivatkozva. Eleinte a megkérdezettek 54 százaléka válaszolta azt, hogy minden EU-állampolgár dolgozhasson bárhol az unión belül, viszont konkrétan a román és bolgár állampolgárokkal kapcsolatban már csak kevesebb mint egyötödük válaszolta ugyanezt. A lap megjegyzi, hogy még a leginkább EU-párti holland pártok támogatói között is drasztikusan csökkent azoknak a száma, akik szerint minden EU-állampolgár előtt meg kellene nyitni a munkaerő-piaci határokat. Hollandiában Nagy-Bri­tanniával egy időben, 2014. január elsejétől szűntek meg a román és bolgár állampolgárokra érvényes, munkavállalásra vonatkozó korlátozások. A hollandok szintén a két országból érkezők inváziójától tartottak, ám a holland szociális és munkaügyi minisztérium adatai szerint március közepéig kevesebb mint ezer romániai és bulgáriai érkezett Hollandiába.


Irán felajánlotta Európának a földgázát
Az iráni ipari miniszter tegnap egy interjúban úgy fogalmazott, hogy országa hosszú távú, megbízható és biztonságos beszállítója lenne Európának a földgázt ille­tően. A kormánytag ugyanakkor kiemelte, nem kíván Orosz­országgal versenyre kelni, hanem a növekvő európai igények kiszolgálásában szeretnének részt venni. Az iráni ipari miniszter, Mohammad Reza Nematzadeh hangsúlyozta, hogy megvannak a földgáztartalékaik és az együttműködési terveik is, de Oroszországot illetően Európának egyedül kell meghoznia a döntést.


93 olasz párt készül az EP-be
Belpolitikai tesztnek számítanak Olaszországban a májusi európai parlamenti választások, amelyeken csaknem száz olasz politikai erő verseng egymással. A pártok a hét végén indították be kampányukat. Az európai parlamenti választásokra összesen 93 olasz politikai erő és civil mozgalom jelentkezett, huszonkettővel több, mint négy évvel ezelőtt. Az Elég az Euróból!, a Szeretlek, Olaszország! a Férfi esélyegyenlőség és a Beszélő tücskök pártja is benyújtotta jelöltlistáját a római belügyminisztériumba. A kormánypártok és az ellenzék elsősorban saját belpolitikai támogatottsága fokmérőjének tekinti a megméretést annak fényében, hogy a 2013-as olaszországi parlamenti választásnak nem volt győztese, és idén februárban a törvényhozás jóváhagyásával alakult meg az új kormány, miután az addigi miniszterelnök lemondott.

 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 520
szavazógép
2014-04-15: Közélet - :

Korán kezdik a bűnözést

Két kiskorú tolvajt kaptak el a rendőrök Sepsiszent­györgyön. A nyolcéves M. C. és a kilencéves C. N. hétfőn behatolt egy Romulus Cioflec utcai lakásba, ahonnan nadrágot és fejszét emelt el.
2014-04-15: Közélet - Hecser László:

Régészeti feltárás az olaszteleki templomban

Az olaszteleki református templom felújítása közben egy régebbi, építészetileg érdekes templom falára bukkantak.