Az első tavaszi napsugarak kicsalják a kismamákat az utcára. A kora tavaszt az esőzések és a hűvös idő is beárnyékolja, de ha kisüt a nap, ne feledkezzünk meg erejéről, és arról, hogy a napon töltött túl hosszú idő veszélyes a csecsemőnek és kisgyermekeknek: napallergia, leégés, fejfájás, napszúrás lehet a következménye.
A tavaszi öltöztetésben fontos a rétegesség. A reggeli és délutáni órákban még hűvös az idő, kell a meleg ruhadarab. Inkább több réteggel érjük el a megfelelő vastagságot, így fokozatosan lehet egy-egy ruhadarabot levenni a gyermekről, ahogy melegszik a levegő.
A csecsemők ruházatára még fokozottabban ügyelni kell. Bizonyára fárasztó többször ellenőrizni, nincs-e melege a kicsinek, de a baba jó közérzete és egészsége megéri. Sokszor látni kismamákat a déli melegben rövid ujjú pólóban, közben a gyermeke kabátban ül a babakocsiban. A könnyű sapka legyen jól szellőző anyagból. Ha ugyanis megizzad a kicsi feje, könnyebben megfázik.
A levegőzéshez szoktatott kisbabákat fokozatosan kell a naphoz is hozzászoktatni. Félárnyékban levegőztessük, a melegítő, de nem tűző nap a legmegfelelőbb. Séta, játszótéri program idején védjük a kisgyermek fejét könnyű sapkával. Viselete nemcsak a hűvös szellőtől védi a kisgyermeket, de a tavaszi erős napsugárzástól is. Tavasszal is lehet napszúrást kapni. A tünetek nem azonnal jelentkeznek, hanem órákkal később: hányás, fejfájás, láz kíséretében.
A gyermek arcát védjük fényvédő krémmel. Ez utóbbiról gyógyszerész véleményét kérjük ki. Egyrészt arról, mennyi idős gyermek használhatja, másrészt nem tartalmaz-e olyan anyagot, amiről tudjuk, hogy allergiát okoz gyermekünknek.
A fokozatosan a napsugárzáshoz szoktatott kisgyermek arca egészséges, barnáspiros, de ha hirtelen, hosszú ideig tartózkodik a napon, könnyen leéghet. Bőre piros, később hámló lesz, akár égési sérüléseket is szenvedhet: bőre felhólyagosodhat, kisebesedhet. Vigyünk magunkkal innivalót is, a szabadban hamarabb megszomjaznak a gyermekek. (Babazo.hu)